şükela:  tümü | bugün
 • 1936-1980 yılları arasında girit'te yaşamış olup, yunanistan'ın en çok sevilen halk müziği sanatçılarından biridir. olağanüstü güzellikte bir sesi vardır, buzuki ve liri büyük bir ustalıkla kullanır. rebetiko türünün vazgeçilmezlerindendir. eserlerinde politik görüşüne de yer vermiştir.

  'xilia muria kumata' benim şahsen en çok sevdiğim şarkısıdır. şarkının hemen başında xilouris'in gür sesiyle 'aivali' (ayvalık'tan bahsederken) diye iç geçirişi insanın içini okşar.
 • http://www.geocities.com/…iakog/xilourisphotos.html sitesinde bıyıklarıyla yaptığı şekil görülebilecek, adından emin olmasamda ha blanta tou kyr' menio'u şarkısındaki ensturman ve vokal yorumuyla takdir kazanmış türk filmi figüranı kılıklı giritli türkücü
 • lir ustası, pos bıyıklı girit delikanlısıydı.
 • girit halk muzigini ucra koylerden cikarip sehirli giritlilere tekrardan sevdiren koca giritli. pek cok muzisyenin yolunu acmistir bu sayede. zamansiz olumuyle de adeta efsanelesmistir.
 • 1966 yılında san remo halk müziği festivalinde birincilik almış yunanistan'ın en büyük halk müziği sanatçısı. 1936'da girit'in kandiye'sinde doğmuş, zor şartlar altında yetişmiştir. halk müziğine çok elverişli ve özgün bir ses tınısı olan santçı, 12 yaşında lir çalmaya başlamış, 17'sinde şehir merkezine gelerek burada hayatını müzikle kazanıp sürdürmüştür. 1958'de ilk albümünü çıkararak müzik dünyasında sıkça bahsedilir olmuş, kandiye'de kendi açtığı erotokritosve atina'da yine kendisinin açtığı konaki adlı müzikholde sahne almaya başlamış, burada çalıp söylemeye ve ünlenmeye devam etmiştir. 1967'den sonra atina'ya yerleşen xilouris, yine yunanistan çapında "büyük sirk" * adında çok ünlü bir müzikal tiyatro oyununda rol almış, ayrıca oyuna müzikal anlamda büyük katkıda bulunmuştur. şarkılarının birçoğunda yunanistan'ın ünlü şairlerinin eserlerini görmek mümkündür. giritin müzikal geleneğini yunanistan müziğine perçinleyen, birçok geleneksel türkünün halk dağarcığına geçmesini, geniş kitlelerce tanınıp sevilmesini sağlayan nikos xilouris, 8 şubat 1980'de pire'de kanserden hayatını kaybetmiştir. yunan müziğinde bir efsane olarak anılan sanatçının izinden, yine memleketinden bir dizi yetenekli sanatçı gitmektedir.**
 • sesi duyulduğunda ruhu ürperten büyülü masalların ozanı. ölümünün üzerinden 29 yıl geçti güya, şarkıları, liri ve özgürlüğü anlatışı hala ayakta tutmakta girit'in ruhunu. o toprakların delikanlısı erken göçtü bu dünyadan*, sanatıyla büyülediklerine ise sesini ve ezgilerini bıraktı miras diye. dilden dile gezmekte artık ölümsüzlüğü.
 • adı psaronikos olarak da bilinir (balıkçı nikos).

  nitekim yine müzisyen olan kardeşleri

  andonis ksiluris - psarandonis (balıkçı andonis)
  yannis ksiluris - psaroyanis (balıkçı yanis)

  olarak da bilinir.
 • yunanistan'ın ve girit'in en sevilen, en sevilmiş müzisyenlerinden biridir. bir yanda pek çok geleneksel girit şarkısını adadan çıkarırken, öte yanda inanılmaz bestelere şarkı ve sözlerine imza atmıştır.

  özellikle pos na sopaso -nasıl susayım sana şarkısı tüm zamanları içine alıp eritmiş bir bahar sabahı gibidir. o şarkısında şöyle seslenir:

  nasıl sana susayım sana içimi,
  içimdeki dünyanın güzelliklerini
  ah benim gökyüzümün
  yanıbaşımdaki denizin...
 • xilia myria kymata makris t'aivali parçasını seslendiren güzel sesli adam.

  tip ve bu parçadaki tarz olarak yeni türkü'deki derya köroğlu'yu anımsatır.