şükela:  tümü | bugün
 • horon ke tragodia (horon ve turku) adlı albümü yaparak, yunanistan'a göçmüş karadeniz kökenli rumların (pontus) müziğini ilk kez bir albümde toplayan genç müzisyen. bir rkaç yıldır istanbul'da yaşıyordu, boğaziçi üni.'de master yapıyordu. şimdi bilmiyorum. müziğe ve geçmişine ilgisi, yunanistan'ın birdağ köyünde karadeniz'e özlem duyarak ölen dedesinden kalmaymış. tamamina yakini rumca seslendirilen parcalardan çayeli türküsü, turkce ve rumca olarak seslendirilmis, pek bi leziz olmuş *. kırık türkçe ve rumca çok güzel gidiyo beraber, kemençe kusursuz, türkünün ortasında ise daha önce duymadığım ilginç bir bölüm var. ayrica eserlerin tamami giresun, trabzon ve rize dolaylarindan derlenen ezgilerden olusuyor. bir cok muzik aletinin disinda, agirlikli olarak kemence kullanilmis. şarkıların isimlerini geçelim:
  elenitsam, sumela, mirolayia (agit), çayeli, parhari anemo (yayla ruzgari), niko'nun kemencesi, sera horon, ela legose pulim (bana gel kusum), kerasunda tragodia (giresun turkusu), zygana (zigana), asin tonya erhume (tonya'dan geliyorum), gemiler giresun'a ve hereftiko (enstrumental)
  müzikal yolculuğuna yunanistan'da başlayıp trabzon'a varan mihailidis'in kendi şöyle ifade ediyor içindeki tutkuyu:
  "kokleri tarihin derinliklerine uzanan trabzon'u cografi bir bolgeden cok, bir yasam bicimi, yasama ve olume karsi bir tavir, akan zamana karsi devamli bir direnis olarak goren ve bu cografyanin melodik ve ritmik yapisindan etkilenen, kokulariyla renklerini tenlerinde tasiyan bu insanlara cok sey borcluyum. onlar sayesinde trabzon hala askin olumle mucadelesinin sarki, turku ve dansta buldugu ifadedir...."
 • aksanlı türkçesine hayran kaldığım deli adam!
  o kemençe çalar biz türkü söyleriz ,horon oynayamam diye yalan atar ama en güzel oynayan da o'dur tabii!
  dedesi bi zamanlar hiç bilmediği topraklara memleketi diye sürülmüş ve trabzon'u bir daha göremeden ölmüş ,bu acıklı hikaye nicos gibi bir torun yarattı.
 • 2006 yılında kanadalı leigh cline ile birlikte, al asha bi daha adlı albümü çıkartmış müzisyen. bu albüm, horon ke trağodia albümüne göre daha hareketli, daha ritmiktir. albümdeki eserler:

  enan astren ekseven - dipat
  i mana kai o kiris an ki thelne se - tepeler tepeler - tik
  ti il to kastron - tromakhton
  giresun karshilamasi - kerasountaiko
  o prosopos trantafillon - epitrapezio
  to korits nt'egapana - nerelisun nereli -moskhof
  poion rashin kratei vreshin - dipat
  o pitikon - chayelinden oteyi - tromakhton
  sarikiz - hopa'dan arhavi'dan
  as' oksokh fanairoutai i foutsani ta'spalon - omal
  me to na eimai orfanos - tik
  ta nikhtas ontas tragodo afka so parathiris - omal
  tromakhton tonya
  tsambasin - dipat
  serra
  fisera trapezountas

  unutmadan, böyle de bizden biridir.
  http://www.youtube.com/watch?v=jirpr0tm90i

  11 yıl sonra gelen edit:

  derlerdi de inanmak istemezdik. tüm bu müzikal romantiklerin asıl niyetinin başka olduğunu derlerdi de inanmazdık.

  bu da onlardan biriymiş. twitter hesabından düzenli olarak türklere nefret kusmaktadır şimdilerde...
 • facebook da nikos abimizin videoları paylaşan asitrabzon nickli arkadaşın kendisi hakkında verdiği bilgilere göre,
  nikosun dedesi türkçe konuşan, ve başka bir dilden 1 kelime bilmeyen bir ordu'luymuş. 1923 mübadelesinde hristiyan olduğu için yunanistana göç ettirilmiş.
 • nikos'un baba tarafindan dedesi ordulu degil bafralidir ancak anadilinin turkce oldugu dogrudur. anne tarafi ise sivas kokenlidir.
 • gumushane-kromni yoresinden bircok insan 19.yy icinde madenlerin kapanmasi basta olmak uzere turlu nedenlerle sivas, akdagmadeni, kars gibi bolgelere goc etmis olup yunanistan'da buralardan gelen topluluklar da karadenizliler icinde mutalaa edilir. dolayisiyla yunanistan'da sivasli-karadenizli bir ailenin kokeni zaten ve pek muhtemelen gumushanedir.
 • kemençeyi dile getiren büyük usta.
 • kemençeyi çalmaktan öte refleksif olarak kullanan, sesi de bir o kadar güzel olan üstad.
 • gemiler giresun'e yi asmis bir sekilde yorumlar kendisi. cok sicak bir dis gorunusu var kendisinin tanismak isterdim. bir onun bir de swingle singers in gemiler giresun'e yorumu bu kadar guzel.
  https://www.youtube.com/watch?v=jirpr0tm90i
  https://www.youtube.com/watch?v=hgia3g8ljkm
  https://www.youtube.com/watch?v=shgzt_yieky
hesabın var mı? giriş yap