şükela:  tümü | bugün
 • sigararın etkin maddesini oluşturan bir uyuşturucu. bu tür uyuşturucularda olduğu gibi sinirlerdeki nöronlara yerleşir ve sinir hücrelerinin doğal endorfin üretmesi yönünde vücudu uyarmayı durdurur. bu şekilde beyin yanılarak, doğal olarak ürettiği endorfin yerine nikotin alınması yönünde talepte bulunur. bu da, insanın sigara içme isteği duyduğu an demektir....

  nikotinle birlikte sigaranın içindeki 4000 civarındaki zehir de kana karışır..
 • tek bir sigarada ortalama 0.5 mikrogram (1000 mikrogram=1 gram) bulunan ve bu miktarı doğrudan doğruya damarınıza enjekte ettiğiniz taktirde, ölmenize yol açan maddedir. neyse ki, ağzımızla aldığımız için, hemen öldürmemekte, önce süründürmektedir.
 • patlicanda nikotin var o yuzden patlican yiyin, kafasi da cok guzel oluyor diyenlere pek kulak asmayin. zira bir sigarada bulunan 1 mg nikotini patlicandan alabilmeniz icin 10 kilo patlican yemeniz lazim

  nikotin bunun yani sira domates, patates, yesil biber ve karnibaharda da eser miktarda bulunmakta. dolayisiyla 10 kilo patlicani nasil yiyeyim diye dusunuyorsaniz domates soslu karisik kizartma yapin derim.
 • nikotini patlican cignemek marifetiyle kana karistirma cabasi neticesiz kaliyor. (bkz: ben denedim olmadi)
 • bunun vücutta parçalanması sırasında ortaya çıkan nirnikotin maddesinin alzheimer hastalarında görülen protein plakalarının oluşumunu önlediği kanıtlanmış. sigara sevenlerin eline bir koz daha verdik gerçi ama ne demişler, yigidi öldür hakkını yeme.
 • aslında gayet başarılı bir kimyasal. fakat adı sadece sigarayla anıldığı için sigaranın zararını nikotinden bilenler var.

  sigara, nikotin almanın en kötü yoludur. hatta sigara içmenin tek iyi yanı nikotin almak olabilir.

  "sigara içmek sağlığa zararlıdır." diyerekten kamu spotumu da yapıp nikotin'e geçeyim.

  nikotin; rahatlatır, dikkat arttırır, hafızayı geliştirir, kan basıncını ve nabzı arttırır, parkinson'dan korur.
 • çok zehirli,renksiz, suda eriyebilen, tadı yakıcı, tütünden elde edilen, sentetik olarak üretilebilen, tarım ilacı olarak ya da veterinerlikte hayvan parazitlerinin giderilmesinde kullanılan* bir alkoloid
 • etki mekanizmasına bakacak olursak, olabilecek en kaba uyuşturucudur. ekmek arası helva yemeyi, cima etmeyi saymazsak tabii...

  vücutta envai yerde bulunan nikotinik reseptörlerin her yerde olduğu gibi merkezi sinir sisteminde de olması ve buna mukabil dopamin ile pozitif pekişme sağlamasıyla da insan bünyesinin tadının gelmesine neden olmaktadır. envai yerde etki ettiği için vücüdun kimyasına müdahil oluverir ve artık öz kimyanın bir parçası olduğu için bırakılamaz hale dönüşüverir. eksikliğinde idamesi şarttır...

  bulantı yapar, sıçtırır, mideyi rahatlatır, yüzü gözü kızartır, tansiyona bir asar bir basar, kalbi çarptırır.

  kokuya, tada işler...

  kafayı dinginleştirir. öyle ki sigara içerken düşünmek bile başkadır.

  ''ne var ki bu bokta, at elinden sigarayı, bırak şu zıkkımı...'' demek kolaydır, dile kolaydır tabii... artık kişisel kimyanın bir parçası olduğu, vücudun yapı taşlarından biri olduğu için artık bir ''huy'' gibi olmuştur, kolay atılamaz üzerinden başından.

  herkesin genetiği farklı, soyu nesebi farklı olduğu gibi reseptörü, postreseptör aktivasyonu farklıdır. o yüzdendir ki sevmeyenine derim ki :

  ''sen benim aldığım tadı alıyor musun da konuşuyorsun a düdük ?''
 • tütünün ana maddesi. adını, 16. yüzyılın ortasında tütünü fransaya getiren, portekiz sarayındaki fransız elçi jean nicot dan alır . . .
 • yan etki olarak huzursuzluk ve tremor yapan aynı zaman da bağırsak krampları, diyare ve kalp atım hızında artmaya sebep olan, sigara dumanında bulunan katran ve karbonmonoksitle birlikte kalp, akciğer hastalıkları ve kanser için risk faktörü olduğu kesin olarak bilinen madde.