• bir uyarıcı.
    ben bunun ayarını bulamıyorum ya, elektronik sigara kullanıyorum ve 0.6 mg nikotin ciğer çekiminde fazla sanırım.
    yine deli gibi içmişim farkında olmadan ve kafam ay parçasına dönüştü.
    şu anda kafam ay parçası ya, elim ayağım bi garip oldu.
  • aslında gayet başarılı bir kimyasal. fakat adı sadece sigarayla anıldığı için sigaranın zararını nikotinden bilenler var.

sigara, nikotin almanın en kötü yoludur. hatta sigara içmenin tek iyi yanı nikotin almak olabilir.

"sigara içmek sağlığa zararlıdır." diyerekten kamu spotumu da yapıp nikotin'e geçeyim.

nikotin; rahatlatır, dikkat arttırır, hafızayı geliştirir, kan basıncını ve nabzı arttırır, parkinson'dan korur.
  • hem sempatik hem de parasempatik etki yapar
    sempatik etkileri kan basıncını ve kalp debisini arttırmaktır
    parasempatik etkileri gis motilitesi ve salgılarını arttırır.
    düşük dozda ganliyon stimülasyonu yüksek dozda ganliyon blokörüdür.
    depolarizasyonla blok yapar
    karaciğerde metabolize olup metaboliti kotinindir
    txa2'yi arttırarak trombosit agregasyonu yapar.
    lipolizi arttırır
    stress hormonlarının düzeyini arttırır
  • isveç'i bilen arkadaş söylüyor, maraş otu orada snus adıyla tanınıyormuş. dünyanın en ünlü snusları isveç'te ve burada herkes snus kullanıyormuş. onlarda yıllardır belki türkiye'den bile daha eskiden varmış. küçük plastik veya demir kutularda sunulan ve porsiyonlar halinde küçük paketlerde iki türü varmış. maraş otu onların snusuna göre çok ağır, bir de onlarınki aromalı, bizim maraş otu ise iğrenç kokuluymuş. temelde etki düzeneği aynı, nikotin değeri cok yüksek olduğu için hayatında hiç sigara içmemiş birisi alınca baş dönmesi ve halsizlik yapıyor, ağzından çıkarınca 5 dakika sonra etkileri geçiyormuş. antalya'da genelde berberler 1 tl fiyatla satıyor, camlarında "keskin ot bulunur" diye yazıyormuş. (bkz: maraş otu/@ibisile)

(bkz: sigara/@ibisile)
  • mutsuzken olduğu kadar mutluykende ihtiyaç duyulan kaza anında bile meraklısının ikramıyla vücuda alınan "alışmış kudurmuştan beterdir." lafının en çok kullanılmasına sebep olan bağımlılığın ana maddesi
  • sadece sigara içinde bulunulduğu düşünülse de, günümüzde çok çeşitli tüketim malzemeleri içinde de bulunabilen, bağımlılık yapıcı madde.
  • sindirim sistemine büyük etki eder. istemsiz kasları çalıştırır. bu sebeple tuvalette sigara içmeyi seviyoruz.
  • şu an içkiyle en iyi giden madde.
  • fena şarkıları olmayan bir türk grubu. birkaç single'ları bulunmakta, dinlemeye değer.
    son şarkıları için https://youtu.be/v7xactmvam8
  • bağımlılık yapan bir maddedir.sigaranın yanı sıra patlıcan gibi sebzelerde de eser miktarda bulunur
hesabın var mı? giriş yap