şükela:  tümü | bugün
 • belirtileri arasında huzursuzluk, uykusuzluk, sinirlilik, sigara arama davranışı ve aşırı yeme isteği * bulunur. sigara bırakma sürecinde başlarda çok sık, ilerleyen dönemlerde daha seyrekçe gelir. vücudun nikotine duyduğu fiziksel ihtiyacı alarm halinde belirtmesidir. sinir bozucudur. gariptir ki insan sigara içmenin bile düzeltemeyeceği bir mutsuzluk yaşadığını hisseder. bariz bir üzüntü, hüzün, depresyon halidir.
  (bkz: yoksunluk)
  (bkz: yoksunluk krizi)
  (bkz: yoksunluk sendromu)
 • kimi nikotin ürünleri ile kolaylıkla giderilebilen hadise.
  (bkz: nikotin sakızı)
  (bkz: nikotin bandı)
 • varlığından kuşku duyduğum yoksunluk türü. 20 yıllık sigara içiciliğini sonlandırıp da; hiç bir yoksunluk alameti yaşamamış olmakla varılmış bir kanıdır bu.
  yaşamımızın içine içine sinmiş bir sürü sigara alışkanlığının ( elimizde tuttuğumuzun, ağzımıza aldığımızın, sigara nesnelerinin yok oluşunun) sonlanması neden oluyor olmasın sakın bu yoksunluğa?
 • çok bilimsel olmamakla birlikte şahsi fikrim bu yoksunluk hissinin asıl nedeni fiziksel nikotin ihtiyacından ziyade sigara içerken alınan manevi hazzı artık yaşayamıyor olmaktır. sigara içmek, hiç içmemişler için tabii ki bir mutluluk nedeni olamaz ama içenler için maalesef öyledir. bunun da çok net bir açıklaması vardır. şöyle ki; vapurda efil efil rüzgar eserken bir sigara yakarsanız ve bu hoşunuza gider. kendinizi bir film karesindeki gizemli karakter gibi hisseder ve akabinde her vapura binişinizde bunu bir “cigara keyfi” ile taçlandırırsınız. pavlov’un köpeği misali artık vapur ve boğaz denince aklınıza ilk düşen sigara olmaya başlar. çünkü siz o masum vapur keyfini “nikotin” ile birleştirmiş ve vücudunuzu durup dururken bir şartlı refleks girdabına sokmuşsunuzdur.
  aynı durum, başka keyifli haller için de geçerlidir. ha bir de stres altındayken sigara yakarsınız ve başka bir şartlı refleksi de üzüntü, stres, kızgınlık halleriniz için kodlarsınız. böylece öyle bir hale gelirsiniz ki artık en ufak bir duygu durum değişikliğinde beyin “e nerede nikotin, bu işler nikotinsiz olur mu” sinyali gönderir.
  yıllar geçip “allah bu sigaranın belasını versin” deyü deyü sigara bırakmaya kalktığınızda da yaşadığınız her duygusal değişiklikte -ki insanız sonuçta saç kurutma makinası değil- bu sinyalleri abartılı biçimde almaya devam edersiniz. inat eder içmezseniz sinyallerin sıklığı artar ve vücut alıştığı nikotini almadığı için size küser. ne olur, hooooppp serotonin seviyesi dibe vurur. serotonin de bildiğimiz mutluluk hormonu veya salgısıdır. *
  işte bu yüzden nikotin yoksunluğunda tarif edilmez bir hüzün kaplar içinizi. bir çikolata yeyince geçmesi icap eder. siz de abanırsınız tatlıya, çikolataya. sonuç kilo artışı. nihai sonuç “sigara bırakmak kilo aldırır”. evet. ama olsun.
 • insanı kabız yapan olgudur.
 • insan beyninin ta orta yerinin deli gibi kaşınmasına yol açan şey. ulaşıp kaşıyamıyorsun tabii bir türlü. onu bir tek nikotin kaşıyabiliyor.
 • yıl olmuş 2015 daha bi kişi şunun ne kadar sürdüğüne dair app yapıp koymamış internette. yıl/paket/yaş/kilonu kullanarakatan sallamasyon da olsa yapsın biri yemin ediyorum köşeyi döner..

  ne kadar sürüyo bu? pls.
 • 72 saat sonra biten yoksunluktur. kişinin bağımlılık derecesine göre de değişiklik gösterebilmektedir.

  kaynak: bırakmak istiyorum
 • boğazda kasılma, ellerde titreme gözlerde hissiyat artması.diş gıcırdatma gibi bir çok sıkıntının başlıca nedenidir.
 • psikolojik ihtiyaçtan ziyade fiziksel ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. bol su içip spor yapmak işe yarar. 3-4 gün içinde geçer. sigarayı bırakmanın en zor bölümüdür. sonraki süreç şımarılmadığı takdirde kolaydır. önemli olan o bir taneyi içmeyin. iş onda bitiyor. 5 yıl sonra başlayanları gördü bu gözler.