şükela:  tümü | bugün
 • genellikle sigaraya bağlı olan akut tütün zehirlenmesi:
  baş ağrısı, çarpıntı (taşikardi), hipertansiyon, kas fasikülasyonları, güçsüzlük ve paralizi, soğuk terleme, solgunluk, tükuruk salgısının artması, bulantı, kusma, ishal ve halsizlikle kendini belli eder. doz yüksekse bitkinlik, çırpınma nöbetleri, solunum yavaşlaması, kalp ritminde düzensizlik ve korna görülür. beş dakika ile dört saat arasında değişen bir sürede yüksek nikotin dozlanna bağlı ölüm ortaya çıkabilir.

  http://hastarehberi.com/ilkyardim/zehrlenmeler.htm
  http://www.mustafayildiz.8m.com/zehirlenmeler.htm
 • sigarayı bırakmak amacıyla kullanılan nikotin bantları ile birlikte sigara içildiğinde olabilecek durum.
 • zehirlenene 1 kutu kola içirilerek iyileşmesi sağlanabilir rahatsızlık durumu. kolanın nikotin üzerindeki azaltıcı etkisi nerden geliyor bilmiyorum. ancak bunu zehirlenmeden de şu şekilde deneyebilirsiniz; çok sigara içip bolca öksürdüğünüz ve boğazınızın ağrıdığı bir gece 1 yada 2 bardak asidi kaçmamış kola için. boğazınızın rahatladığını ve artık öksürmediğinizi göreceksiniz. ayrıca yaşlı deneyimli bir profesörün tavsiyesiydi bu kutu kola içirme. hatta adını hatırlamadığım eski bir filme bile konu olmuştu bu.

  hasta, kola içecek durumda değilse midesi yıkanmalı, serum verilmeli ve kalp ritmleri izlenmelidir. bol oksijenli açık havada tutulmalıdır. vadesi yetmişse de helvanın yanında kola ikram edilebilir tabiki.
 • nikotin bandi + nikotin sakızı + ara ara sigarayla başı çekeceğim tepkime.

  nikotin benim için bağımlılık değil beslenme biçimi sanırım.
 • 1 mg nikotin barındıran sigaradan günde 2 paket içmek.
  (bkz: camel brown)
 • basit bir hesapla sigara tiryakisi olmayan biri 5 sigaranın, sigara bağımlısı olan birisi ise 20 sigaranın içerdiği nikotini yutarsa, nikotin zehirlenmesinden ölür.

  sigara içenlerin ise nikotin zehirlenmesinden ölmemesinin sebebi alkaloid’in tamamının kana karışmaması yüzündendir.

  nikotin, deriden de geçer.
  yaş haldeki yeşil tütün yapraklarını çıplak elle toplayan, ellerine ve koltuk altlarında sıkıştırarak biriktiren tarım işçilerinin baş ağrısı, bulantı, halsizlik, beniz sarılığı, çarpıntı gibi şikayetleri yapraklardaki nikotinin deri yoluyla kana karışmasının bir sonucudur.

  bağımlılığın tedavisi için kullanılan nikotin bantları da maddenin bu özelliğine dayanır.

  eğer bunlardan birisini kullanıyorsanız paralelinde sigara içmeyin ve kesinlikle aynı anda dördü, beşini vücudunuza yapıştırmayın.
 • on yıl boyunca günde bir paket sigara içen bünyemde ortaya çıkması sebebiyle sigarayı bıraktıran über rahatsızlık. beş yıl oldu ağzıma sigara sürmüyorum.