şükela:  tümü | bugün
  • cahit kulebi'nin istanbul isimli şiirinde özlemle anılan ilçe..

kamyonlar kavun taşır ve ben
    boyuna onu düşünürdüm,
    kamyonlar kavun taşır ve ben
    boyuna onu düşünürdüm,
    niksar'da evimizdeyken
    küçük bir serçe kadar hürdüm...
  • ayvaz suyu ile taninan, onbirinci yuzyilda danismendlilere baskentlik yapmis bir ilcemiz.ismi onceleri yeni kayseri anlamina gelen neokaisareia iken zamanla niksar halini almis.(kayseriden sonra kuruldugu icin yeni kayseri denilmis). ayrica niksarin fidanlari diye bir turkusu de (terliks'in bahsettigi ) vardir ki buradaki fidanlar kelimesi kizlar anlamında kullanilmistir.
  • çocukken sokakta oynarken bakkalın vitrininde gördüğüm bir su markası. üzerinde "ayvaz suyu" yazıyordu. ayvaz ne lan diyerek gidip 1.5 litreliğinden aldım. ananas suyu tadında birşey beklerken bildiğin su çıktı. bok sürdürmemek için içip bitirdim o suyu çatlayana kadar.
  • adini iulius caesardan almis olan cok onemli antik kent neocaesarea oldugunu ogrenmek ufku iki katina cikarmistir.

not: caesarea da adini iulius caesar'dan almistir. yakin dogu'da bircok caesarea ve neocaesarea sehirleri vardir. bunlarin hepsi, sozluk anlamiyla "kralin sehri" demek olsa bile, durumun kokeninde "caesar" unvaninin sebeb-i sahanesi olan iulius caesar bulunur. he butun bu bolgeyi iulius caesar'dan cok caesar augustus dize getirmistir, bircok sehre de ismini o vermistir o ayri, ama sezarin hakkini sezara vermek lazim.
  • an itibariyle trt1 de şenlik var adlı programda tanıtılan tokatın ilçesi..

tokat kebabı- ki hası niksarda yapılır evet, niksarın fidanları, kendine has kelimeleri, ayvaz suyu, kuşburnusu, yaprağı, çamiçi yaylası, karadeniz ikliminden kaynaklı doğası, tutucusu ve en özgürlükçüsünü bi arada bulunduran yapısı, ağrı dağına tırmanan 70liği, semah gösterisi yapan 69luk alevi dedeleri, çocukluğumun geçtiği arnavut kaldırımları, annanemin evi, özlediğim herşeyi..

en çok da niksarın fidanlarını duyunca içten eşlik etmem, kendimi niksarı özlemiş bulmam..

yine de programa katılan konukların hiç birini tanımamam, içimin ezilmesi..
  • muhteşem bir doğaya sahip, kuzugöbeği nin en şahanesini yiyebileceğiniz, şenliklerinde kendinizden geçebileceğiniz sıcak kanlı, güleryüzlü insanlara sahip tokat ilçesi.
    danışmend gazi türbesi buradadır.
    kale ye çıkıp ilçeye kuşbakışı bakmak tavsiye edilir.
    çamiçi en güzel yerdir bence.
    ikizoğulları otel kışın süper olur.
    ilçeye gidince çekinmeyin kaymakam bey i ziyaret edin asla geri çevrilmeyeceğinizi garanti ederim. keza belediye başkanının kapısını dahi çalsanız buyur edilir hoş karşılanırsınız.
    niksar sandığı alınır hediyelik ve hatıra olarak iyi gider. http://niksarsandik.com/
    bir de kuşburnu ve ceviz i çok meşhurdur.
    hele hele ceviz i çok kalitelidir.

askerliğinizi bu güzel ilçede yapacaksanız yaşadınız. ister piyade olun, ister jandarma iç güvenlik ister jandarma komando.
    eminim çok güzel anılarla döneceksiniz.
    keşfi camii nin altındaki çay ocağında çay için.
    arzum havuz restaurant ta yemek güzeldir fiyatlar makul.
    yeşil niksar gazetesinden mehmet bey e, danışmend gazetesinden sedat bey e ulaşıp niksar ile ilgili bilgi isteyin. kesin yardımcı olurlar.
  • roma döneminde yeni csarapolis (yeni kayseri) anlamına gelen neocsarapolis adını almış olan, türkiyenin en büyük ikinci surlarına sahip kalesi, suyu, yaylaları, danişmend beyliği dönemi kalıntıları, türklerin anadoludaki ilk ameliyathanesi kabul edilen yağıbasan medresesi ve şairleri ile tanınan doğa harikası tokat ilçesi.
  • emekliliğimde hatta daha da önce bir ev yaptırıp yaşamak istediğim ilçe.

şöyle alsam niksar'a 5 km uzaklıkta 20 dönüm tarla nehir yanında. ıçine şöyle güzel bir ev. önüne de bir havuz. etrafını taş duvarla çevirsem. bahçeye sebze mısır falan eksem.

sabah 5 buçukta kalksam. evin etrafında köpeğimle beraber 1 saat yürüsem.

sonra duş alıp güzel bir kahvaltı. ardından arabamla işe gitsem.

ınsanın ömrü 15 yıl artar şerefsizim.

bahçede bir tenis kortu. dostlarımla tenis oynasam. sonracığıma bir şarap mahzeni yapsam. şöyle küçük bir şey. tavuklarım olsa. her sabah sıcacık yumurta yesem.

akşam evin kenarındaki nehirde balık tutsam. açsam rakımı balıkları rakı ile gömsem.

ne güzel bir yersin sen niksar.
  • böyle de güzel gizli köşelere sahip ilçe. insan özlemeden duramıyor. keşke bayram harici de gitsek, hep gitsek.
  • cocuklugumun bir bolumunu gecirdigim ilce.
    aklimda kalanlar; tum insanlar muhtesem, egitim seviyesi cok yuksek, tum imkansizliklara ragmen spora ve diger aktivitelere onem veren insanlarla dolu, her yer yemyesil, turk kumandanlarinin karargahi.