şükela:  tümü | bugün
 • üç gün önce dünyaya gelen dünyalar güzeli kızıma verdiğim güzel isim.
 • üzerinde güneşin pek güzel batıp dolunayın acayip doğduğu nehir. dişi sanırım. üstünde tekneyle seyrederken kleopatraya mektup yazar da sularına atarsanız kleopatra size cevap verir diyorlar. hakikaten de öyle.
 • dün gece mısırla ilgili bişeyler bakınırken google earth'te karşıma çıkınca ilk kez detaylı incelediğim, çok, çok acaip nehir.

  akdeniz kıyısından yukarı [güneye] doğru yavaş yavaş nil ekranın ortasında 10 px genişliğinde kalacak şekilde ilerlediğinizde nehrin tüm etkisi gözünüzün önüne seriliyor.

  kaynaklandığı yerleri aramak da ayrıca eğlenceli. süper ortamlar var
 • misir'daki kisminda duzgun bir cizgi olarak tam guney-kuzey dogrultusunda akar. bu keskinlik, gunesin nil'in hep bir tarafindan dogup oteki tarafindan batmasi ile, antik misir uygarliginda, doganin kesin cizgileri oldugu inancini yaratmistir. gunes dogudan canli olarak cikar, nil'in batisina gectiginde yavas yavas olmeye baslar ve bati ufkunda yokolur, ve bu dongu her gun tekrarlanir. bu nedenle antik misir'da dogu yasamdir, bati olum. bu nedenle nil'in batisinda yerlesim hic olmamistir, nekropolisler ise hep nil'in batisindadir.

  nil'in aslinda bir colun ortasindan akiyor olmasinin getirdigi bir baska keskinlik de suyun getirdigi hayat ve nil'den uzaklasildiginda gelen olumdur. nehir burada da yasam ile olum arasinda keskin bir belirleyicidir. bu keskin dualite etkisini misir toplumu uzerinde de gostermistir. antik misir'da ara tonlara yer yoktur, mutlak otoriter bir hukumdar vardir, tanri-kral'dir, butun digerleri kullaridir. neredeyse butun antik misir kulturu de nil ve nil'in getirdigi bu keskin dualite uzerine kuruludur.
 • kızım...

  başka bir sözlükte yıllar önce sözlük yazarlarının istekleri başlığına yazmıştım. "allah'ım gözlerinin içine baktığımda gözleri gülen, çeşitli maymunluklar yapıp beni güldüren bir yavrum, bir kızım olsun istiyorum" diye.

  nil, kızım. canımıniçi. 03.02.2015. hoşgeldin. 2 aydır göremiyorum onu. kokusu gitti yatağından. minik elbiselerinden. kalbim sahra. içim yangın yeri. mavi gözlerinde yüzdüğüm. ne istediysem veren rabbim, beni onunla sınama buna dayanamıyorum...
 • pascal'da "degeri olmayan" anlaminda kullanilan ve acilimi "not in list" olan kisaltma.. (bkz: degerleri olmayanlar)
 • objective-c de genellikle null yerine kullanılır. null (void *) iken nil (id) tipindedir.
 • bildiğin nehirdir. tüm nehirler gibi yukarıdan aşağıya doğru akar.

  (bkz: yerçekimi)
 • benim de müstakbel yeğenim. doğsa da sevsek, koklasak artık!*
 • kuzeyin en doğusundan
  ve en batısından
  gelen iki insanın
  bu toprakların ta göbeğinde
  kendini bulan aşkından
  korkulan coğrafyasında hayat bulan
  sonsuz yaşayacak
  ve hep sevilecek
  gözlerde iki damla yaştan fazlası olan
  güzel bebek;
  hoş geldin!