şükela:  tümü | bugün
  • "kadin kadinin kurdudur" daki kadin.
  • 21 kasım tarihli hürriyet gazetesinde, oğlunun adının karıştığı darp olayında yaptığı saçma sapan açıklamalarını okuyup, iğrendiğim, şarkıcı eskisi kadın.
  • "oğlum da erkek" diye başlayan garip bir itirafta bulunmuş ünlü teyze.*

bu teyzenin erkek olan oğlu genç bir kıza dayak attığı iddiasıyla gündemde. erkek olan oğlunu kenara çekip "senin yüzünden absürd açıklamalar yapıyorum." diye ayar vereceğine, 'kızkısmısı'nın o saatte sokakta ne işi var gibi bi açıklama yapıyor. yani absürtlükten kurtulamıyor.

burdan kendisine sesleniyorum: bak teyze, sen erkek olan oğlunu korumak adına kadına şiddeti makul görebilirsin ancak bu ülkedeki milyonlarca senin olamayacağın kadar kadın olan kadın bu kafada nesiller büyümesin diye mücadele veriyor. dilerim ki erkek olan oğlun masum çıkar da sen de yaptığın bu abuk savunmayla hatırlanırsın.
  • kendisi gençken yaşadığı hayat ortadayken böyle bir açıklamayla oğlunu kurtarmaya çalışması gerçekten çok komik ve trajik olan teyze. oğlum da erkek demiş ama bence oğlu erkek olamamış. gerçi böyle bir kadının oğlundan ne beklenir? bir de oğlu bir şeye benziyor gibi "oğlum kızla birlikte olmadığı için kız ona küfretmiş" demiş ay ülkede adam kalmadı sanki o güzelim kıza ahasdffsfhhhaadhahaaas ilahi teyze
  • anne olamamış kadıncağız. 27 yaşındaki oğlunu 7 yaşındaymış gibi savunmakta. e o adam da her boku yer tabi doğru yapıyor sanarak.
  • bir kızı olsaydı ve kızı, bir delikanlının doğal olarak sinirine yenik düşmesi ile darp edilseydi, yapmış bir hata bizimki de büyütmüş mü diyecekti acaba?

kadın cinayetlerinin artık rutine bindiği bir ülkede, pek ünlü de sayılmaz artık ama nispeten ismi bilinen bir kadın bunu diyebiliyorsa arka mahalledeki hüseyin dayı oğluna ne demez?

22 yaşındaki kızın gözünü morartacak kuvvetle, sinirine haiz olamayan bir ruh hastası yetiştir, bir de onu savun. imam osursa cemaat sıçar zaten ne bekliyorum ki ben bu ülkeden acaba.

olmamış kadın. kadın olarak olmamış. aslan kaç para para pul!
  • "aydın" ve "modern" olma iddiasındaki bir sanatçının bile kodlarında yer alan sözde ahlakçılığı (bir kızın her akşam gece klübünde ne işi var?) ve kadına karşı şiddeti meşrulaştırma yatkınlığını (oğlum delikanlı biri, sinirlenmiş) göstermiş şarkıcı.
    sosyolojik anlamda hala ortadoğu ve kasaba toplumu olduğumuzun bir başka kanıtı.
  • sabah sabah, gazete okurken midemi bulandıran kadın.
  • damarlarimizdaki deli kanimizla kendisine kizdigimizda ne yapmamiz gerektigini dusunuyor cok merak ediyorum.

anne olunca hakikaten degisiyor insan. en inancsizi bile masallahli insallahli nazarli duali konusmaya basliyor. bu yuzden haberi okudugumdan beri aklimdan gecen her cumlenin basinda "buyuk konusmayayim ama..." diyorum...

neyse...

henuz iki bucuk yasinda fakat neredeyse ergen bir oglum var. soruldugunda kimlikleri reddetme durtusuyle hayir degilim desem de icimde bir yerde feministim ben de. standart ailemle standart bir sehirde standart bir hayat yasiyorum. fakat ne olursa olsum ben bir annenin de bir kadinin da boyle cumleler kurmasini sindiremiyorum...

sokakta her gun tacize ugrayan, hayatinin bir yerinde muhakakkak sozlu tacizle bile tatmin olamayip fiziksel istismara cesaret bulmus adamlarla karsilasmis, evde once babasindan sonra onu ornek alan abileri ve erkek kardeslerinden yetmeyince kendini kurtarir sandigi kocasindan dayak yemis kadinlarin dunyasindan bir ses duyuyoruz... "erkektir, delikanlidir, tabii yapar! zaten nasil bir genc kız o saatte kuluplerde eglenir?" diyor o ses... yutkunamiyoruz...

bir kadın cikiyor ve soyledikleriyle "ben bir kadınım ve erkeklerin bana vurmasini, tecavuz etmesini, beni ac ve issiz birakmasini, eve kapatmasini, mahkum ve aciz kilmasini hak ediyorum" diyor... yutkunamiyoruz...

yutamiyorum ben bir kadin olarak baska kadinlarin o hizli, sert, mermiden hizli, demirden de pamuktan da agir sozlerini...

ben, oglum insani sevsin istiyorum, insan olsun... insan olmayi cesur kadinlarin onunde ya da arkasinda degil yaninda durarak ogrensin. ahlakli olsun. bu topraklarin ahlak diye sundugu gaddarligi reddedecek cesareti bulsun, iyi bir "insan" olsun oglum... ve ben de oglunun hatalarini "aferinlemeyecek" kadar kendinde bir anne olayim istiyorum...

ama disari bakiyorum sonra, olanlara...
    galiba hayattan cok sey bekliyorum...