şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öldüğünde sogut'de orhan gazi türbesine defnedilmistir.
 • ilk bizansli babaannemiz.bilecik tekfuruyla evlenecegi dugun basilmis ve esir alinmistir,ayni zamanda osmanli devleti nin ucuncu hukumdari murad hudavendigar in da annesidir.
 • uludağ üniversitesi kampüsünde yer alan devlet yurdu.
 • şehzade kâsım'ın da annesidir.
 • birçok kaynakta holofira olarak geçse de, benim bildiğim hikayede ismi holifer'dir.

  bugün bursa yenişehir'deki yarhisar köyü sınırları içinde yaşar o dönemde osmanlılar. sınır komşuları ise bizans tekfurudur. orhan gazi aşık olur tekfurun kızı holifer'e, ister . ancak holifer'in babası, kızını kendisi gibi bir tekfura verir*. düğün günü, osmanlılar haber salar tekfura. bir cenazeleri olduğunu, çok hürmet ettikleri bu büyüklerinin tekfurun sınırları içersinde bir yere gömülmeyi çok istediğini, düğün alayını hiç bir şekilde rahatsız etmeden usulca defnedeceklerini bildirirler. ve kabul görür istekleri. osmanlılar, bir tabut dolusu silah ve kalabalık bir orduyla düğünü basar*, tekfuru öldürürler. şimdi hangisi hatırlamıyorum, baba mı yoksa damat mı öldürülen? ikisi de diyelim, hak geçmesin. ve tabi ki güzel holifer'i de kaçırırlar.

  holifer müslüman olur ve ismi de nilüfer. ama bugün bilinmeyen bir sebepten dolayı, en azından yarhisar'da kimse bilmiyordu, nilüfer hatun bir kuleye kapatılır orhan gazi tarafından. nilüfer hatun çok üzülür ve ah eder bu köy çoğalmasın, 30 kişi olsun daha da artmasın diye. gerçekten de yarhisar köyünde yok denecek kadar az sayıda kişi yaşar hep. sözü edilen şelalesi de anıldığı kadar görkemlidir. piknik yapmaktan nefret eden bünyelere bile* iyi gelir.

  bursa'ya yolu düşenler ya da çevre yolu yapılmadan önce bursa üzerinden seyahat edenlerin anımsayacağını düşündüğüm, izmir yolu üzerindeki bir kamu binasının yola bakan cephesinde çok büyük bir nilüfer çiçeği motifi vardır. vakti zamanında bataklık olduğu söylenen bu nilüfer semtinin de adını bu çiçekten aldığı düşünülür. oysa ki semte adını veren, bir kuleye kapatılmak için ne yapmış olduğu bilinmeyen nilüfer hatundur.
 • dördüncü ioannes kantakuzenos'un kızı theodora'dır. kantakuzenos ile beşinci ioannes palaiologos arasında başlayan taht kavgası sonucunda, orhan'ın aşiretinin kantakuzenos'a nöker olmasının nişanesi olarak orhan ile evlenmiştir. hakkında yazılanlar rivayet bile değildir...
 • bursa nilüfer'de iki ucu da fatih sultan mehmet bulvarı'na çıkan, cumhuriyet mahallesinin sınırlarını oluşturan caddenin ismi.
 • herhangi bir hükümdar eşi ve torunlarının sahip olduğu eşler ile kıyaslandığında temsil gücü kuvvetli bir kadın imiş. valide sultan (onun dönemi için bu ibare çok yeni hatta kurumsal bir çağırışımı yok tabi) olmadan epey evvel, saygınlık kazanmış, eşi avda yahut savaşta iken otorite olmuş bir kadın. iznik'te kendi adı ile anılan vakfının 1388 yılında kurduğu imaret 19. yy'ın sonlarına kadar işlevsel kalmış. öyle bir insan olmak ki, hayatı o kadar fırtınalı olsun, kendi erdemi ve etkiyeci karakteri ile hatırlansın, ardından bıraktığı ise 500 küsür sene milyonlarca insanın karnını doyursun, ihtiyacını gidersin..

  'bu ol hatundur ki, bursa'da kapluca kapusu'na yakın yirde hisar dibinde tekyesi vardur; nilüfer köprüsü'n dahi ol yapturdı. ol hatunı ahirete intikal edicek bursa hisarı'nda manastır'da orhan ile bile defn itdiler.'

  neşrî, 105

  'sonra iznik şehrine yöneldik...şimdi bomboş olan şehirde saray hizmetkarlarından birkaçı ve sultan'ın hanımı beylûn hatun(böyle hitab etmiş ne hikmetse) oturuyor. şehir ahalisine hükümranlık eden, erdemli, iyi yürekli bir kadın..'

  ibn battuta seyahatnamesi, 430; yky