şükela:  tümü | bugün
 • altıncı lightsaber formudur. (bkz: lightsaber formları)

  clone wars ve great jedi purge zamanında kullanılan standard lightsaber tekniği olup, genellikle "diplomat stili" olarak adlandırılır. böyle olduğuna kanıt ise, attack of the clones'da geonosis'te bütün form 6 kullanan jediların öldürülmesidir.

  form 6, lightsaber tekniklerinin tüm özelliklerini, önceki formları daha kolay bir savaş yönetminde dengelemeye çalışır.

  böyle olunca aynen platform independence dediğimiz hadisede olduğu gibi, "tüm alanlarda yalnızca ortalama bir performans" sağlanmış olur. bu da, bu tekniğin savaşacak jedilardansa, diplomatlara -ki jedilar clone wars öncesi tam olarak diplomatlardır, galakside ordan oraya gezip lokal conflictleri çözerler filan- uygun bir tekniktir.
 • altıncı ve çalışması en kolay en rahat ışın kılıcı formudur, bu yüzden diplomat stili olarak anılır. ayrıca rancor' un yolu* ve ölçülü form* olarak da bilinir.

  bu formun kullanıcıları ışın kılıcı tekniklerine yoğunlaşmaktansa daha çok araştırma ve diplomatlık yapanlardan oluşur.

  özünde her formdan bir şeyler barındırsa da hiç birinin kendine has özelliklerini sergilemez. bu eksiklik niman' ı aslında etkisiz bir form haline getirir.

  hiç bir avantajı olmayan; ama aynı zamanda ciddi dezavantajları da olmayan bir formdur. kullanıcısına güç odaklı saldırılar için daha çok rahatlık sağlar bu yüzden güç üzerine çalışan jediların sıkça kullandığı bir formdur.

  aslında niman kullanıcısının becerisi, kudreti ve keskin zekası kadar etkilidir denilebilir.