şükela:  tümü | bugün
  • bu topraklarda empoze edilen hayallerin peşine takılan insan familyasının düştüğü acı tablonun en keskin karesidir.
  • istanbul'a yolum düşse bir tane çeyrek için benim de dahil olacağım kuyruk idi. lakin iş gereği bazı şehirlere uğruyorum, gaziantep'ten bir bilet aldım, arkası nimet abla/bakırköy damgalı.

yani gerek kalmadı.
  • o uzun kuyruğun hemen yanında seyyar olarak bilet satan bir çok kişi vardır (hatta sloganları da "aynı bilet aynı şans") fakat gel gör ki insanlar seyyar satıcılardan bilet almak yerine o kuyrukta dakikalarca sıra beklerler sırf nimet abla'dan bilet almak için.

(bkz: ben bugün bir kez daha bunu gördüm.)
  • biri de çıkıp "bu nasıl bir mallıktır" demiyor amına koyayım.
  • ohh beee, en sevdiğim. biraz önce önünden geçerken anlam veremediğim sirkeciye dek uzanan insan kuyruğu.
    asıl en anlam veremediğim, memleketteki mp biletlerinin en az %50 sini satıp; oradan ikramiye çıkma ihtimalini yarı yarıya yaptıktan sonra, burdan bilet almayı hala uğurlu zannetmek. ( hayret be kardeşim, bu nimet ablanın biletlerine çok ikramiye çıkıyormuş!! :)) )
  • matematik bilgisi tek haneli toplama çıkartma işlemleriyle sınırlı olan cahil insanların oluşturduğu anlamsız kuyruktur.

eğer o kuyruğa giren keriz varsa iyi okusun;
    nimet abladan alacağın bilet ile, ara sokaktaki bir seyyar satıcıdan alacağın bilete büyük ikramiye çıkma olasılığı tamamen aynıdır cahil kardeşim.
    nimet abladan alınan biletlere çok ikramiye çıkmasının sebebi o bayinin çok fazla bilet satması.

anlar mısın bilmem ama şöyle bir örnek vereyim.

toplam 1 milyon tane bilet var diyelim.
    nimet abla 900.000 tane satarsa, x bayisi de 100.000 tane satarsa, sence hangi bayinin sattığı biletlere daha çok ikramiye vurur?

tabi ki biletlerin %90'ını satan nimet ablanın biletlere daha çok ikramiye vurur.

sonra da senin gibi kerizler oranın biletlerinin uğurlu olduğunu sanıp kışın soğuğunda kuyrukta bekleyerek bayiyi zengin eder.

rica ediyorum arada bir beyninizi kullanmayı deneyin. inanın elinizi kolunuzu kullanmak kadar basit. sadece kullanın.
  • ülkenin zeka seviyesinin en güzel göstergesidir.
  • umutsuzluk ve hayalperestlik ikilemindeki insanlardan oluşan topluluk.
  • esas piyangonun nimet abla'ya vurdugunu gosterir.
  • (bkz: kumarbazın yanılgısı)
    ingilizce olarak the gambler's fallacy olarak da adlandırılan bir mantık hatasının pratiğe dökülmüş halidir.
    efendim olay şöyle şimdi, olasılık teorisinde, kumar, piyango gibi şans oyunlarında her bir olay öncekinden bağımsızdır. hatta şöyle de basite indirgeyelim olayı: madeni bir parayı bir milyon kez fırlattınız ve bir milyon kez tura geldi. sizin fırlatacağınız bir miyon birinci paranın yazı ya da tura gelme olasılığı tamamen aynıdır (%50 yazı, %50 tura) ve daha önceden bir milyon kez tura gelmesinin şimdiki oyununuza hiçbir etkisi yoktur.

keza nimet abla'nın ilk milli piyango çekilişinden beri sattığı biletlere ikramiye vursa bile, bu sene sattığı biletlere ikramiye vurma olasılığını yükseltemez.