• asıl ismi ismail dehmen olan ve mahlasını yaşadığı köyden alan halk ozanı... kendisi elazığ'ın keban ilçesine bağlı nimri köyünde ( şimdiki adı ile pınarlar ) yaşamıştır. arif sağ' a verdiği insan olmaya geldim şiiriyle tanınmaktadır. şiirin asıl adı "ben bir mevlana olmaya geldim" dir.

yıllar sonra gelen edit: köy bu sene tekrar nimri adını almıştır.
  • insan olmaya geldim şiirinden dolayı derin bir tefekkür, takva ve iman sahibi olduğunu düşündüğüm ozan.

--- spoiler ---

ikilik kinini içimden atıp
    özde ben bir insan olmaya geldim
    taht kuralı ariflerin gönlüne
    sözde ben bir insan olmaya geldim
    serimi meydana koymaya geldim

meğerse aşk imiş canın mayası
    ona mihrabımış kaşın arası
    hakkın işlediği kudret boyası
    yüzde ben bir insan olmaya geldim

bütün mürşidlerin tarif ettiği
    sadıkların menziline yettiği
    enmiyanın evliyanın gittiği
    izde ben bir insan olmaya geldim

ben de bir zamanlar baktım bakıldım
    nice yıllar bir kemende takıldım
    o aşkı mecazla yandım yakıldım
    közde ben bir insan olmaya geldim

süregeldim aşk meyini içerek
    her bir akı karasından seçerek
    varlık dağlarını delip geçerek
    düzde ben bir insan olmaya geldim

gör ki nimri dede şimdi n'eyleyi
    gerçek aşkı her gönüle söyleyi
    her türlü sefaya veda eyleyi
    sazda ben bir insan olmaya geldim

--- spoiler ---
  • arif sağ'ın da seslendirmiş olduğu "insan olmaya geldim" adlı türküsünün

her bir akı karasından seçerek
    varlık dağlarını delip geçerek
    düzde ben bir insan olmaya geldim

dizeleri, ygs 2012'nin felsefe sorularından birinin metni olan, 1909 doğumlu, elazığlı halk ozanı.

http://www.youtube.com/watch?v=uhver8rf_ec
  • (bkz: nimri)
  • heryerin dedesi/delisi. kimi zaman rodos, kimi zaman trabzondan çıkar.
    (bkz: düşeş dede)
  • alevi türkmen köyü olan elazığ ili, keban ilçesine bağlı nimri'den ismini alan aşık ve dede. nimri köyünü, arapkir'de yaşayan ve oğuzlar'ın bayat boyuna mensup şeyh nimri kurmuştur.

anne ve babasını, henüz çocuk yaştayken altı ay arayla kaybedince istanbul'da bulunan amcasının yanına yerleşmiş ve geçimini vatan caddesi üzerinde bulunan bir işhanında meşrubat satarak kazanmıştır. tasavvufa olan ilgisi sebebiyle çeşitli dergahlarda sohbetlere katılmış, bu sebeple tanıştığı mazhar osman ve neyzen tevfik gibi isimlerle ahbaplık kurmuştur. ilk eşi fırat nehrine atlayarak intihar etmiş, daha sonra ikinci evliliğini yapmıştır. eserleri, zor bir hayatın meyveleri olsa gerek.

abdullah yüce tarafından bestelen "sılada sevdiğim bir gonca idi" ve arif sağ tarafından bestelenen “insan olmaya geldim” adlı eserlerin sözleri nimri dede'ye aittir. yine, çok meşhur bir alevi deyişi olan bugün bize pir geldi isimli eserin de kaynak kişisidir.

"sözde ben bir insan olmaya geldim" bestesi, yılanların öcü filminin de şarkısıdır

bu da kendi sesinden sözde ben bir insan olmaya geldim
hesabın var mı? giriş yap