şükela:  tümü | bugün soru sor
 • slavoj zizek'e ''yürü be yürü be adam da değilsin. kendini bilmeyen canım eli ne bilsin'' demiş. bu hanım kızımız ünlü değil ve slovenya'da lacancı psikanalistlerden(1). şans eseri kendisiyle müşerref oldum. söyledikleri ilgimi çektiği için diğer kölelerle de paylaşayım dedim.

  dediğine göre slovak zizek ve şürekası, slovenya hükümeti tarafından fonlanıyor. zizek'in takipçilerinin ürettiği teorinin gündelik siyasetin köpeği olduğunu hatta kleptokrasi'den müzdarip olduğunu söylüyor. ''ulan intihalci ulan lacanovic'' diyor. zizek'in başını çektiği the society for theoretical psychoanalysis adlı grubu paris'te seminario latino isimli lacan'ın yorumlandığı seminerde eleştiriyor. teorik psikanaliz'in pratik psikanalizi kısıtladığı iddiasında. theoretical psychoanalysis ile theoretical psychoanalyst arasında o kadar strong bir presence var ki diyor. 2015 yılına kadar lacanyan psikanaliz slovenya'da yoktu. peki neden ulan? diyor. titoist bir hırbosun ve öyle kalacaksın. nerede kaldı klinik lacanyanlık? politik olarak teorik lacanyanlığa izin varken, kliniğe olmaması garip değil mi?

  ona göre zizek tıpkı müzik grubu laibach gibi kendini dünyaya pazarlıyor. kendini sosyalist olarak pazarlarken kapitalist enstrümanlar kullanıyor. bu bir deliryumdur. slovenya'dan çıkıp diğer ülkelere de yayılmıştır. türkiye için konuşursak, benzer bir pazarlama ''radikal demokratlık'' kalıbı altında akademide savunulmuştur. medya ve tycoonisation tarafından bu denli desteklenirken, söyleminin radikalliği belki de kafalarda oturmayan. türkiye için 2012-2016 bandında ''radikal demokrat'' denilen söylem de aynı şekilde medya ve sermaye tarafından destek görmüştü.

  hemen solunda ise eugenia varela isimli lacancı bir başka doktor bulunuyor. o ise felsefe ve psikanaliz farklı alanlardır diyerek, şahsa destek oluyor.

  (1)-http://www.lacanonline.com/…lacanian-psychoanalyst/
  (bkz: jacques-alain miller)
  (bkz: mladen dolar)
  (bkz: judith miller)