• dışarıdan bakınca son yıllarda suyu çıkmış gibi duran bir fikrin filmi bu. çok sayıda karakter, bir şekilde ucundan da olsa kesişen hayatlar, sonu başı çok önemli olmayan, hayatın bir dönemine odaklanan öyküler... yine de dışarıda iyi eleştiriler aldığını duyduğum bu filme gitmeye kararlıydım, festival* kitapçığında tamamını okumadan bilet almam da bundan. ne mutlu ki, sadece biçimsel anlamda beklediğimden farklı değil, aynı zamanda beklediğimden çok çok çok daha iyi buldum filmi.

10-12 dakikalık kısa filmler var filmde. her biri de plan-sekans çekilmiş, böyle korkunç bir cesaret var. yani kesmesiz, biçmesiz, 12 dakikalık tek çekimle tamamlanmş her bir kadının episodu. yönetmenin bu tercihinin sebebi çok açık, filmdeki 9 kadının hayatını anlatmak değil niyeti; nasıl yaşadığını, kimlerle yaşadığını, amaçlarını, korkularını, özlemlerini ortaya koyabileceği 12 dakikanın peşinde rodrigo garcia. bunu da çok büyük ölçüde başarmış. teknik açıdan izlemesi çok zevkli olan filmini, gerçek anlamda çok dramatik öyküler, mükemmel cümleler, çok başarılı oyunculuklar yardımıyla içerik olarak da harika hale getirmiş. bir yandan kısa film-uzun film ayrımının anlamsızlığını düşündürüyor; bir hayatı özetleyebilecek, o hayatın en kilit anları, en karmaşık ve en önemli dakikaları bir film olabilir.

--- spoiler ---

özellikle birkaç öyküde bunu mükemmel başarmış garcia: genç samantha'nın annesi ve babası arasında geçmekte olan gençliğini, holly'nin üvey babasıyla ilişkisinin tüm hayatında onu nasıl vahim sorunlarla yüz yüze bıraktığını, ruth'un bir gecelik kaçamak deneyimine nasıl ihtiyacı olduğunu tüm çarpıcılığıyla izledik. camille'in ameliyat korkusunu kocası için nasıl bir kabusa çevirdiğini izlemek de hoştu.

ama filmin zirvesi benim için hemen başlarıydı. ikinci öyküde diane'i (robin wright penn) markette eski aşkı damian'la yıllardan sonra karşılaşırken izlemek bıçak gibi bir deneyimdi. büyük ihtimalle aşka dair öykülerden en çarpıcı, en acıtıcılarından birisi vardı burada, çırılçıplak haliyle. yıllar geçtikçe kapanmış olan yaraların nasıl bir anda açılabildiğine dair, mükemmel bir "iz bırakanlar unutulmaz" öyküsüydü diane episodu. beni de henüz filmin 20. dakikasında ağlatmış oldu nine lives. özellikle şu diyaloguyla da herhalde en "gerçek" birkaç aşk cümlesinden birkaçını yazmış oldu hafızama:

-böyle yıllar sonra evlenmiş olarak karşıma çıkıp aklına geldiğimi söyleyemezsin. bunu yapamazsın.
    -neden?
    -karını seviyor musun?
    -evet. tabii ki. sen de kocanı seviyorsun. bunlar farklı şeyler.
    -nasıl farklı?
    -çünkü söz konusu olan biziz. biz damian ve diane'iz. hep var olacağız ve hiçbir şey bunu değiştirmeyecek.

böylece aktı gözyaşları. böylece film kalbime işlemiş oldu. buradan sonrasını objektif olarak izleyemedim, belki sadece 12 dakika boyunca damian ve diane'i izlesem de yeterdi ama gerisinin bir eksiği olduğundan değil, bu ikisinin çok fazlası olduğundan.

--- spoiler ---

velhasıl, çok güçlü bir film. şimdilik zor görünse de vizyona girmesi dileğiyle.
    8,5/10
  • akillica ve ince ince örüldügü her halinden belli olan bir senaryoya sahip rodrigo garcia filmi. diyaloglar oyunculuklar kamera hareketleri her sey çok basariliydi. kadinlarin izlerken daha büyük zevk almasi ihtimali yüksek diye düsünüyordum ama vazgeçtim çünkü kadin erkek fark etmez insan hayatindaki kilit noktalari desiyor bu film. sadece bunu kadinlar üzerinden anlatiyor. 9 farkli hikayeden olusan bir film demek dogru olmaz çünkü bunlar tam anlamiyla hikaye degil, hayatlardan kesitler. ama kisacik kesiti izleyip kafanizda kocaman bir hikaye canlandirmayi basariyor film. en önemli özelligi de bu sanirim.

*****spoiler******

ruth ile mr. stanton'un otel odasindaki kaçamaklarini anlatan bölümde adamin repliklerinde filmin kendisine yapilan güzel atif: (tam olarak bu cümlelerle olmasa da) "parçalardan olusan bir bütün ne kadar aptalca görünüyor, tamamen bir yanilsama... ama yanilsama kadar gerçek olan bir sey yoktur herhalde" diyerek film kendi kendini degerlendiriyor.
    ayrica son hikayedeki "kedilerin 9 cani vardir" muhabbeti filmin yine kendisine küçük bir gönderme.

*****spoiler******

kisacasi izlerken çok keyif alinan, keske 9 tane daha olsa denen bir film kanimca.
  • aerosmith in en güzel albümü. (1997 çıkışlıdır) eski albümlerin üstüne birdenbire muhteşem bi yaratıcılık eklenmiştir. özellikle albüm kapağı çok başarılıdır. zoom lu çizgi roman tadında çok artiz çizimler vardır.* kitapçığın arkasındaki desenlerin arasında "nine lives live for ten" yazısı gizlidir. çook güzeldir çok. albümün en süper şarkıları ise muhteşem klipli hole in my soul, falling in love, full circle, aint that a bitch, the farm, pink, kiss your past goodbye yani nerdeyse albümün tamamıdır.
  • rodrigo garcia nin yeni filmi. konu garcia dan beklenildigi gibi ikili iliskiler uzerine. filmin yapim yonetmeni alejandro gonzalez inarritu
  • cd'sinin üzerindeki küçük figürlerin ne olduklarını ilk birkaç saniye içinde çıkaramadığınızda "anne bi baksana ne bunlar?" diye sormamanız gereken albüm.. sormak yerine daha dikkatli inceleyiniz.

(bkz: kedi kafalı insanların seks pozisyonları)
  • duragan olmasina ragmen, izlemesi cok zevkli bir film. nedense pazar gununu cok yakistirdim bu filme. herhalde aile ile izlenilesi bir film olduğu içindir. rodrigo garcianın ellerine saglik.

--- spoiler ---

serinin sonuncu hikayesi bir sekilde, olunce nereye gomulmek istersin? sorusunu aklim(iz)a getirdi.

bununla beraber ruthun cogunlukla mutsuz olmasi, yaptigi kacamakta gecici olarak mutlulugu yakalamasi ve sonunda adami elinde bir pabuc,kafasinda kagittan bir tac ile birakip gitmesi kulkedisi hikayesine acikca gondermeydi, sanirsam ki.

--- spoiler ---

(bkz: sence)
  • basrollerinde kevin spacey ve jennifer garner adli kurek suratin oynadigi, tirt oldugunu dusundugum 2016 yapimi film. goruldugu kadariyla kevin spacey kedi vucuduna hapsoluyormus. turkceye "kedi canimi benim" olarak cevirirlerse yurdumuzda daha cok izlenecegini dusunmekteyim
  • tek cekimlerle yapilmis olmasi ve repliklerin cok ozenle secilmis olmasi, oyku(ler) okuyormus hissine kapilmanizi sagliyor..

--- spoiler ---

roman da diyemiyorum, oykuler birbirleri ile baglanmadigi icin.

--- spoiler ---
  • sevdiklerinizin her zaman paradan ve işten önce gelmesi gerektiğini hatırlatan eğlenceli ve duygusal anların bol olduğu bir film. özellikle kediseverler kesinlikle kaçırmamalı.
  • dokuz farkli kadinin hikayesine odaklanan film.. hikayeler bazi yerlerde birbirine teget geciyor.. ama ancak o kadar.. farkli hayatlardan kesitler var burada.. ve hikayeler belirli bir duzlemde baslamadigi gibi, belirli bir sekilde de sonlanmiyor.. sadece 'an'a ve karakterlere vurgu var.. kamera, karakterleri takip ediyor, bazen kendi etrafinda 360 derece donuyor ve karakterin kosullarini, cevresini gosteriyor..
hesabın var mı? giriş yap