şükela:  tümü | bugün
  • nerdeyse ailenizin bütün soyacağına şahitlik etmiş bir çınarın size ezberlettiği bütün duaları da beraberinde götürerek hayatınızdan göçüp gitmesidir.
  • yolda ayağı takılan yaşlıca bir teyzenin tam düşmek üzereyken omzunuza yapışması gibi, otobüste yerinden doğrulmaya çalışan bir teyzenin birdenbire elinize sarılıp sizden destek alması gibi, her daim kendini hatırlatandır. ninenizin çok uzaklara gittiğini sandığınız o yaşlı ruhunun, aslında çok yakınlara bir yere gözpınarlarınıza taşındığını anlarsınız böylece.
  • dinlenen her duada gözlerde zuhur eden rutubetin müsebbibi.
  • yavuz bingöl'ün amacına ulaşmasıdır..
    (bkz: sarı gelin)
  • manileriyle büyüdüğün, aynı adı taşıdığın için seni "adım tadım kızım" diye seven, dünyanın en iyi kalpli insanının bu dünyadan gitmesidir. ağlayamazsın, ağlamanı istemediği için. her ölüm erkendir de onunki hepten acele olmuştur. konduramazsın.

yıllar sonra biri ekşide bir entry yazar dedenin ölmesi başlığına, onu hatırlarsın. yine gözlerin dolar, yine düşünür, özlersin. bu böyle devam eder gider. ta ki torunlarının seni bu kadar sevdiğini görüp mutlu olana ve "ninem ne kadar da mutlu ölmüş" diyene kadar.
  • hiç büyük bir ölüm acısı yaşamamıştım sözlük. ta ki ninemi kaybedene kadar üstelik çok da geçmedi üzerinden. hiç bu kadar yakınımı kaybetmedim ben.

ellerinden büyüdüğüm beni gözünden bile sakınan bir kadındı o. annesizliği, babasızlığı, kardeşsizliği, kocasızlığı her şeyi dibine kadar yaşamış, çocuklarımı büyütecem diye tütün fabrikalarında çalışmış sonra da astım olmuş bir kadın.

o beni çok severdi ben de onu. hani laf olsun diye demiyorum kaç kişi her haftasonu gezmek yerine ninesinden kalır ve onla saatlerce sohbet eder. ben ettim işte. çünkü onu çok seviyordum.

o şimdi gözlerini yumdu. üzülmeyeyim diye ölmeden önce bana haber verilmemesini bile öğütlemiş. 3 aydır ondan uzaktım. 3 aydır yanına gidememiştim.

kendimi teselli ediyorum. diğer sevdiklerinin yanına gitti diye.

seni bir kere bile üzdüysem affet nine. öğütlerin yoldaşım olacak bilesin. benim yörük güzelim.