şükela:  tümü | bugün
  • kazakistan menşeeli yeni nesil boy band. kore pop müziğinin dünya üzerinde yarattığı etkinin bir yansıması diyebiliriz. malumunuz k-pop fabrika üretimi gibi standartlara sahip. piyasa çıkarılan bütün grupların belli başlı üretim ve pazarlama kurallarına uyması gerekiyor. kazaklar da benzer bir sistemi uygulamaya sokarak asya pazarında tutturabilecekleri gruplar oluşturmaya başladılar ve adına q-pop ismini verdiler. kazakistan'ın latinizasyonu qazaqstan olduğu için "q" tercih edilmiş olsa gerek.

türkiye'de yıllardır denenen fakat bir türlü oturmayan bir sistemi bu adamların alıp zart diye başarıya ulaştırması çok garibime gidiyor. vaktiyle türkiye'de de onlarca kız ve erkek grupları çıkarıldı. neredeyse hepsi vizyonsuzluk yüzünden yok oldu gitti. proje olarak ele alınıp doğru düzgün tutturulmuş tek örneğimiz aleyna tilki olsa gerek. onun da bu zekayla ne kadar uzağa gidebileceği meçhul.

neyse konumuza dönersek bu grubun bence en önemli başarısı kazakların üzerindeki rusça hakimiyeti ve kazakçanın alt bir dil olduğu algısını kırmayı başarmış olmalarıdır. son yıllara kadar insanlar kazakça rock veya alternatif müzikler yapılabileceğine, hatta bunun dünya çapında tutabileceğine ihtimal vermiyordu. grubun adının 91 olması ise kazakistan'ın bağımsızlığını aldığı yıl olması. artık yeni bir devirin başladığını ve halkın ana diliyle tekrar dirildiğini vurguluyormuş. yaptıkları iş güney asya pazarında çok tutuyor. özellikle çin gibi koca bir pazarda hayvan gibi dinleyici kitlesine sahipler. baidu gibi platformlarda on milyonlarca izlemeye sahipler. avrupa yerine koca asya pazarını hedeflemiş olmaları takdire şayan.

sanırım kazakça bildiğim için bana da çok enteresan geliyor. yine de azılı bir rock dinleyicisi, otuzunu geçmiş eşek kadar insan olarak bana bile ergen kızlar gibi yeni nesil bir tür pop müzik dinletmeyi başardılar.

bir kaç parçalarını şuraya bırakayım da meraklıları dinlesin

https://www.youtube.com/watch?v=dgu0q9e-g0i

https://www.youtube.com/watch?v=a9qigf50sh4

https://www.youtube.com/watch?v=tryfad7qfwg

https://www.youtube.com/watch?v=txndll4xpe4
  • ah mah yah adlı şarkıları ile beni coşturan q-pop grubu.

evet q-pop, kazak popu. k-pop gibi arada ingilizce kelimeler mevcut. şarkıların geri kalanı ise tabii ki kazakça. o değilde, çok acayip bigbang havası alıyorum bu grupta ben. k-pop ile ilgilenenler ne demek istediğimi anlayacaklar. *
  • şu kpop çılgınlığından gına gelen beni bağımlısı yapan q-pop grubu. daha dün tanıdım kendilerini ve 1 günde herşeylerini de öğrendim işsizligimden. bu yaştan sonra boyband hayranı olduk iyi mi? ama 'az' denen arkadaş resmen bağımlılık yapıyor.
    grup 5 kişiden oluşuyor 3 sağlam vocal ve 2 sağlam rapçi. boş adam yok yani. şarkılarını albümlerini koreografilerini kendileri hazırlıyorlarmis.
    alem; kazaktan çok amerikali duran arkadaş. vokali aşmış. genelde üstsüz bu arkadaş kliplerde. bir de hep overdramatic nedense. ayrıca çok iyi dansediyor.
    az; gdragon'a çok benziyor. ılginç bir rap anlayışı var ama ba-yıl-dım. adamın jest ve mimiklerine ba-yıl-dım. dönüp dönüp onun partlarını izleyerek kopuyorum.
    ace; bu arkadaş eski sm entertainment traineesi imiş. belli oluyor. sesini en çok beğendiğim arkadaş bu. ay yah mah şarkısında bir do-re-mi-fa-sol-la-si partı var ki yeme de yanında yat. sevimli bir tip. gruba en son o katılmış sanırsam.
    zaq; ya bu arkadaş kesinlikle rap tanrısı. adam yazıyor be! ama en sevdiğim özelliği inanılmaz kafa bir tip. space denilen bi şovları var bunların. orada zaq'in ne kadar komedi olduğunu görürsünüz. all i need şarkısında bu arkadaş bel altı bir sözcük oyunu yapıyor ki o sırada surat ifadesi çok iyi, her seferinde kopuyorum. sanki "ne bok yediğimi gördün di mi?" der gibi sırıtıyor ya aşırı hoşuma gidiyor.
    bala; bu arkadaşta tam orta asya türkü tipi var cidden. sesi yine çok iyi. dancebreaklerde bu arkadaş center olunca çok iyi oluyor. kamera ile flört ediyor adam.
    kazakça ve türkçe arasında çok fazla benzerlik var bu yüzden sözleri dinlemek çok eğlenceli oluyor.
    ay yah mah favorim olmak üzere bir sürü şahane şarkıları var. asla kendilerini tekrar etmiyorlar. kazak müziğinde çığır açtılar deniyor haklarında. bts denen baygınlık veren ama aşırı popüler olan grup ile karşılaştırmalarinda bile doksanbir açık ara daha iyi. bts özentisi falan deniyor ama palavra. olsa olsa big bang özentisi olur ki yine de iyi olmuş. big bang büyüktür bts. tartışmaya yer yok! dünya çapında da baya hayranları var.
    kpop bahane doksanbir şahane.

ay yah mah

all i need

mooz