şükela:  tümü | bugün
 • kazakistan menşeeli yeni nesil boy band. kore pop müziğinin dünya üzerinde yarattığı etkinin bir yansıması diyebiliriz. malumunuz k-pop fabrika üretimi gibi standartlara sahip. piyasa çıkarılan bütün grupların belli başlı üretim ve pazarlama kurallarına uyması gerekiyor. kazaklar da benzer bir sistemi uygulamaya sokarak asya pazarında tutturabilecekleri gruplar oluşturmaya başladılar ve adına q-pop ismini verdiler. kazakistan'ın latinizasyonu qazaqstan olduğu için "q" tercih edilmiş olsa gerek.

  türkiye'de yıllardır denenen fakat bir türlü oturmayan bir sistemi bu adamların alıp zart diye başarıya ulaştırması çok garibime gidiyor. vaktiyle türkiye'de de onlarca kız ve erkek grupları çıkarıldı. neredeyse hepsi vizyonsuzluk yüzünden yok oldu gitti. proje olarak ele alınıp doğru düzgün tutturulmuş tek örneğimiz aleyna tilki olsa gerek. onun da bu zekayla ne kadar uzağa gidebileceği meçhul.

  neyse konumuza dönersek bu grubun bence en önemli başarısı kazakların üzerindeki rusça hakimiyeti ve kazakçanın alt bir dil olduğu algısını kırmayı başarmış olmalarıdır. son yıllara kadar insanlar kazakça rock veya alternatif müzikler yapılabileceğine, hatta bunun dünya çapında tutabileceğine ihtimal vermiyordu. grubun adının 91 olması ise kazakistan'ın bağımsızlığını aldığı yıl olması. artık yeni bir devirin başladığını ve halkın ana diliyle tekrar dirildiğini vurguluyormuş. yaptıkları iş güney asya pazarında çok tutuyor. özellikle çin gibi koca bir pazarda hayvan gibi dinleyici kitlesine sahipler. baidu gibi platformlarda on milyonlarca izlemeye sahipler. avrupa yerine koca asya pazarını hedeflemiş olmaları takdire şayan.

  sanırım kazakça bildiğim için bana da çok enteresan geliyor. yine de azılı bir rock dinleyicisi, otuzunu geçmiş eşek kadar insan olarak bana bile ergen kızlar gibi yeni nesil bir tür pop müzik dinletmeyi başardılar.

  bir kaç parçalarını şuraya bırakayım da meraklıları dinlesin

  https://www.youtube.com/watch?v=dgu0q9e-g0i

  https://www.youtube.com/watch?v=a9qigf50sh4

  https://www.youtube.com/watch?v=tryfad7qfwg

  https://www.youtube.com/watch?v=txndll4xpe4
 • ah mah yah adlı şarkıları ile beni coşturan q-pop grubu.

  evet q-pop, kazak popu. k-pop gibi arada ingilizce kelimeler mevcut. şarkıların geri kalanı ise tabii ki kazakça. o değilde, çok acayip bigbang havası alıyorum bu grupta ben. k-pop ile ilgilenenler ne demek istediğimi anlayacaklar. *