şükela:  tümü | bugün
 • müslümanlar için mühim bir mucize ve kur'ân'ın allah tarafından vahyedildiğinin kanıtlarından sadece bir tanesi.

  bu tarz mucizeler kur'ân-ı kerîm'de çokça mevcuttur. bir tanesi de ebu leheb ve karısı hakkında olan suredir. tebbet suresi;

  (111:1)- ebu lehebin elleri kurusun, kurudu da
  (111:2)- ne malı ne de kazandığı onu kurtaramadı
  (111:3)- (o), alevli bir ateşe girecektir
  (111:4)- karısı da odun hamalı olarak (onunla beraber girecektir)
  (111:5)- boynunda da hurma lifinden bir ip olacaktır

  ebu leheb müslümanların, bilhassa hz. muhammed'in düşmanıydı. islâm'ın yayılmasını durdurmak için envai çeşit engeli koyan bir insandı. aslında tek bir cümleyle kitabı hataya düşürebilirdi. bu ayetler vahyolunduktan sonra "ben pişmanım, artık müslüman oldum" deseydi, bahsi geçen ayetler kur'ân'da çelişkili ayetler olarak geçerdi. yani müslümanlara karşı büyük bir koz olurdu. fakat ne oldu? ebu leheb kafir olarak öldü. işte bu kur'ân'ın mucizelerinden sadece bir tanesidir.
 • ortaya sure adı ve ayet numarası bırakacağına ne idüğü belirsiz, yine parantezlerle dolu meal bırakmış mal başlığı.

  direk ayeti verse mucize demagojisi yapamayacak şark kurnazı başlığı.
 • bütün evren ve bütün zamanlar için vahyolunmuş bir kutsal kitabın kısa vadeli yerel siyasi tahmin içermesindeki deruni hikmetleri ortaya koymuş entry.

  kur'an ın vahyinin başlangıcıyla yazıya dökülmesi arasındaki süreye bakıp pis pis gülen alçak atayistleri de gün yüzüne çıkarır.

  (bkz: bir kur'an editörü olarak muaviye bin ebu sufyan)
 • ebu leheb müslüman olsaydı o zaman da işte dinin gücü, lanet ettiği insan bile doğru yolu görüp müslüman olabiliyor, denecekti. üstüne bir de, bazı ayetleri iptal eden ayetler var, şu ayet de tebbet suresindeki hükmü iptal etti. allah dilediğini kaldırır dilediğini koyar, denecekti. o yüzden yanlış taraflarda aranan hezeyandır.
 • en alçak yeri demiyor ki ayet. yakın yer diyor. ayetleri işinize geldiği gibi eğip bükmekten vazgeçin artık.
  gerçi devam edin böyle, gülüp eğleniyoruz.
 • tam tarih yerine tölerans verilmesi, ilahi bir kesinlik yerine kul yapısı bir tahmin içerdiğini hissettiren olayın yaşattığı hezeyan.