şükela:  tümü | bugün
  • ds ve wii konsolları başta olmak üzere nintendo ve oyun dünyasıyla ilgili güncel haberleri barındıran site. haberlerin çeşitliliği ve kalitesi de benzer nitelikteki yabancı siteler kadar iyi*. çeşitli oyun incelemeleri de mevcut.

http://www.nintendocu.com/
  • 15 ekimde ilk sayısı çıkacak olan oyun dergisi.
  • nintendocu.com ve nintendo türkiye işbirliği ile 3 ayda bir yayınlanan nintendo dergisi. ilk sayısı 15 ekim itibariyle piyasaya çıkmıştır.
  • derginin ikinci sayısı 15 ocakta piyasaya çıkıyormuş. bu sefer ilkinden de daha dolu bir dergi bizi bekliyor anlaşılan. ikinci sayıdaki incelemeler şöyle: *

incelemeler:
    new super mario bros wii
    the legend of zelda spirit tracks
    a boy and his blob
    professor layton and pandora's box*
    wii fit plus
    dead space extraction
    fifa 2010
    style boutique
    drawn to life: next chapter
    mario & sonic olympic winter games ds
    muramasa: the demon blade
    smackdown vs raw 2010
    pokemon mystery dungeon 3: explorers of sky
    resident evil: darkside chronicles
    rabbids go home
    need for speed nitro
    cop: the recruit
    toy story mania
    super star wars trilogy
    women's murder club
    asphalt 4: elite racing

ön incelemeler:
    pokemon heart gold- pokemon soul silver
    ninokuni: the another world
    sonic & sega all-star racing
    final fantasy crystal bearers
    epic mickey
    sin & punishment 2
    okamiden
    dementium ii
    pokepark
    ghost trick
    sonic classic collection

ayrıntılar için: http://www.nintendocu.com/…ve=&start_from=&ucat=32&
  • (bkz: nintendocu) dergisinin web sitesi.
  • nam-ı diğer hasta'nın, anime hastası'nın eseri. hem dergi hem de internet sitesi büyük oranda onun eseridir. türkiye'nin en iyi nintendo sitesidir. bu sitenin yaratıcısını çok iyi tanırım, kendisi ayrıca çok iyi bir müzisyendir. (bkz: kadir çakır/@ludvigboltzmann)

başarılarının devamını diliyorum ve eğer tanırsa buradan selam ediyorum.*

edit: çalışmalarını paylaştığı bir internet sitesi de var. http://www.kadircakir.com/
  • ne yazık ki kapanıyormuş.

--- spoiler ---

bu bir veda mesajıdır.

nintendocu.com sitesi, önümüzdeki günlerde yayın hayatına son verecektir.

bu kararın alınması kolay olmadı. ancak mevcut şartlar altında devam etmek, sitenin sağlığı için hiç iyi olmayacaktı. sebeplerini açıklıyorum:
    herkesin bildiği gibi sitemiz uzun yıllar reklam almadan, cebinden harcayarak tamamen gönül işiyle hayatta kalmayı tercih etti (sadece 1-2 ay reklam denememiz oldu, ancak devam etmedi). 2012 yılında sosyal ağ altyapısına geçen sitemiz 2013 yılında sunucumuzun kaldıramayacağı bir seviyeye ulaştı. bilmem hatırlar mısınız, o dönem sitenin hızını iki kat artırmak için bir müddet bağış toplamış; içinizden harika insanlar bağış yapmış ve sitenin ram kapasitesini orta halli bir sosyal ağın kaldırabileceği düzeye çıkarmak için gerekli maddi desteği bize göndermişti.

ancak; bu sene mecbur kaldığımız altyapı, sistem ve yazılım güncellemeleri sonucunda mevcut sunucu kapasitesinin (ram, cpu, vs) 2013 yılında yükseltilmiş olmasına rağmen yetmediğini sizler de açıkça görüyorsunuz. siteye sağlıklı bir şekilde girmek neredeyse imkansız hale geldi.

sitenin mevcut sürümle uygun bir şekilde çalışabilir duruma gelmesi için gerekli maddi çözümü biz artık karşılayacak durumda değiliz. bağış ve benzeri desteklerle karşılanması konusuna kesinlikle sıcak bakmıyoruz çünkü kapasite artırımı belli bir noktadan sonra astronomik rakamlara ulaşıyor. facebook’un yıllık sunucu masrafının 1 milyar dolara yakın olduğu biliniyor, buna karşın facebook bile bazen yavaşlıyor. bu bilgiyi vermemdeki amaç, nintendocu’yu facebook ile kıyaslamak değil; sadece sosyal ağ sunucusunu sağlıklı tutmanın ne kadar zor bir şey olduğunu anlatmaktır.

sorunu en sade haliyle tekrar anlatıyorum. sunucu masraflarımız, karşılayamayacağımız boyuta ulaştı. bağış ve benzeri şekilde destek almayı yukarıda açıkladığım sebepten ötürü kesinlikle kabul etmiyoruz. “site bu haliyle idare ettiği kadar etsin” mantığında değiliz çünkü sunucu firmamızdan uyarı aldık (bu halimizle firmada barınan diğer siteleri de etkiliyoruz). uyarı almamızın dışında, site bu haliyle devam etmesi durumunda kan kaybetmeye devam edecek. “ama bazen çok hızlı açılıyor” diyenler olabilir. evet, bazen (özellikle gece) hızlı çalıştığı doğrudur. ancak kullanıcı sayısı belli bir noktayı aşınca, maalesef durma noktasına geliyoruz ve sağlıklı ziyaret imkansız hale geliyor.

site için 2008’den bugüne ne kadar emek verdiğimi tahmin edemezsiniz. güncellemeyi haber vermeden gerçekleştirmemin tek sebebi sürpriz olması, sizlere daha iyi bir ortam sunmaktı (yıllardır her konuda yapmaya çalıştığım gibi). ancak tüm iyi niyetime rağmen içinizden bazıları tarafından sorumsuzlukla suçlanmak açıkçası böyle bir ruh halindeyken iyice şevkimi kırdı. bir tekme de ordan yemiş oldum. neyse, canınız sağ olsun.

site yayın hayatına son vereceği güne kadar lütfen iletişimi devam ettirmek istediğiniz kişilerle görüşün, haberleşin, alınacak yedeğiniz varsa alın.
    2008’den bugüne bana destek olan, yanımda olan ve siteyi beraber kurduğumuz dostum crazykid’e beni yalnız bırakmadığı için teşekkür ediyorum.

yine 2008’den günümüze sitemizde haber yazarlığı yapmış, içerikleriyle katkıda bulunmuş ve moderatörlük yapmış diğer dostlarıma da teşekkür ediyorum.

hepinizi çok seviyorum. sağlıkla kalın.
    imza: hasta.

--- spoiler ---
  • anlamadığım şey reklam alsa ne olacak bunu küfür mü sayacak nolacak veya sanki hiç mi ücretsiz bandwidthi yüksek host yok
  • bir zamanların güzel nintendo dergisi.
    kapanmıştır ne yazık ki.
  • yeniden açılan site.

çok iyi oldu. çok da güzel iyi oldu. şaka bir yana gerçekten güzel oldu.