• amphion'un eşi. altı kız, altı erkek çocuk doğurup bununla övünmüş ve apollon ile artemisin annesi leto ile dalga geçmiştir. bunun sonucunda artemis ve apollon noibe'nin tüm çocuklarını öldürür. acıları dinmedigi için sürekli aglıyan kadına zeus acımıs ve kayaya dönüştürmüştür diye rivayet edilir.
 • manisa'da spil dagi'ndadir.

  (bkz: aglayan kaya)
 • cocuklarinin sayisinin 7 ser den 14 tane olduguda soylenir.. bole bi durumda bereketin sembolu olmustur bati anadoluda.. bir cok kadin niobe olacam derken catlayip ölmüştür...
  cok sevdiim ustadim derman bayladinin efsaneler dunyasinda anadolu (say yayinlari:olsa olsa 10 milyon türk lirasi) soyle bahsedilir niobedeb ve efsanesinden;
  tantalosun kizi, pelopun kiz kardesi, thebaikrali amphion un karisi. altisi erkek,altisi kiz olmak uzere 12 (kimi kaynaklarda 14 oldugu soylenir) cocugu vardi. yalnizca iki cocuk sahibi olan leto'yu kucumsemisti.bunun cezasini agir odedi.apollon ve artemis annelerinin istegi uzerine niobe`nin butun cocuklarini vurarak oldurduler.. niobede acisindan devamli agladi o kadar cok agladi ki butun vucudu kurudu tas kesti...
 • niobe, on iki çocuk doğurduğu için iki tanrının annesi olan leto'yu aşağılamıştır.
  anneleri leto'nun intikamını almak üzere, altı oğlunu apollon altın oklarıyla, altı kızını da artemis gümüş oklarıyla vurarak öldürmüşlerdir. kadıncağız günlerce ağlamış, inlemiş, saçını başını yolmuş, sonunda da acısından taş olmuştur. ya da tanrılar acıyıp taşa dönüştürmüşlerdir) manisa'da, bir tarafı sürekli ıslak olan taşın bu talihsiz kadın olduğu söylenir. yakından sıradan bir kaya gibi görünse de, uzaktan bakınca boynu bükük bir kadına benzemektedir.
 • nienor'un ilham kaynagi.
 • niobe, lydia kralı tantolos'un kızı, thebai kralı amphion'un ise karısıydı. çok kibirli ve hırslı bir kadındı. hepsi birbirinden güzel tam oniki tane çocuğu vardı. altısı kız, altısıda erkekti. bundan dolayı kendini öyle beğeniyordu ki thebai kadınlarının büyük saygı duydukları tanrıça leto'yla sadece iki çocuğu var diye alay ediyordu. niobe daha fazla çocuğu olduğu için tanrıça leto'dan daha çok saygı görmesi gerektiğini söylüyordu.

  leto bunları duyunca çok üzüldü. bunun yanında çok da öfkelenmişti. iki tanrıya ana olan bir kadına hakaret ettiği için niobenin cezalandırılmasını istedi. çocukları artemis ve apollon'u yanına çağırarak durumu anlattığında iki kardeş niobe'ye hak ettiği cezayı vermek için derhal harekete geçtiler.

  niobenin altı oğlu kitheron dağının kayalıklarla örtülü sarp yamaçlarında avlanırlarken apollo öğle vakti onları kıstırdı ve görünmez okları ile altısınıda yere serdi. haber duyulunca altı kız kardeş, kardeşlerinin ölülerinin bulunduğu dağa koştular. fakat yol çok uzundu veonlar oraya ulaşana kadar gece olmuştu. karanlıkla birlikte artemis de gök yüzünde parlamaya başladı. annesini üzen kadının kızlarını görünmez okları ile avladı. tam dokuz gün hiç kimse dağa çıkıp oniki kardeşin cenazelerini almaya cesaret edemedi. bu yüzden cenaze törenleri de yapılamadı. niobe çocuklarının başına gelen bu felaketten dolayı günlerce ağladı kendini yerden yere vurdu. acısı öyle büyüktüki çocuklarının öldükleri dağa çıkıp zeus'tan kendisini kayaya çevirmesini istedi, ve zeus'ta bu acılı anne'nin isteğini yerine getirip onu çocuklarının cenazesinin başında kayaya çevirdi.
 • kibirliliği yüzünden çocukları elinden alınan ve üzüntüden kayaya dönüşen tanrıça...
 • the matrix revolutionsdaki karizmasi ile trinityi cebinden cikaran matrix karakteri.
 • kelimenin tam anlamiylacool bi hatun. rilodıdda dikkat cekmisti, rıvuluşınsda oldu*.
 • ta$ ta$.
  (bkz: zihniyet sorunsali)
hesabın var mı? giriş yap