şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kaliteli ve ucuz bir hosting şirketi olmasının yanında birazda yavaş olması madalyonun diyer yüzü.
 • (bkz: niobe)
 • bu başlık üzerine birkaç kişinin ziyaret etmesi ile "http/1.1 server too busy" mesajı veren site
 • an itibariyle sunucularina erisemedigim, beni ortada birakmis sirketimsi.
 • kontrol panellerine bir türlü ulaşılamayan şirket. bir de her gün efendim şuradaydık buraya taşındık artık kendi yerimiz var oh ne rahat heyo heyo tarzı attıkları mailler bulunmaktadır. böyle garip bir şey işte.
 • kesinlikle uzak durulmasi gereken, bir hafta sorun cikarmasa ikinci hafta mutlaka bir sorun cikaran sirket.
 • mssql de import ile database kopyalanması sonucu foreign ve primary keylerin aktarılamadığını ve dbnin 195 tablodan oluştuğundan ötürü bunu el ile yapamam dediğim halde defalarca databaselerimi yeni müşterilerime vermek üzere sipariş ettiğimde ısrarla import yöntemi ile yaparak beni benden alan firma, en sonunda döküman hazırladım yolladım mdf leri nasıl üst üste copy/paste yapıp attachleyeceklerini anlattım bu seferde full-textleri bozarak beni yaptığım meslek konusunda düşündürmüştür.
 • gerçekten vdsl2 hizmeti veren hatta size modem temin eden firma, sukela olansa izmir dışınada bu servisi verebilmeleridir. attiğim maile ertesi gün verdikleri cevap ve modemi 15 saat geçmeden elime ulaştırmalarıyla şuan için benden olumlu not almışlardır. vdsl2'yi kullanabiliyormuyum? hayır. ama sorunun asıl kaynağı için (bkz: turk telekom)
 • ne yazık ki vdsl2 için başvuranların santrale olan uzaklığını öğrenmeden parayı alıp modemi göndererek, çalışıp çalışmadığını başvuranın denemesi gerektiğini söylemektedir. diğer taraftan, türk telekom un değerli müşteri hizmetleri mensuplarına göre vdsl2 sağlayıcısı firmanın santrale olan uzaklığımı bildirmesi gerekiyormuş.
 • sorun, bir iframe içerisine çağrılan, ancak görüntülenemeyen bir php dosyası. oysa başka bir hosting firmasının sunucusuna upload edildiğinde sorunsuz çalışıyor. sorunun sebebini öğrenmek için niobeweb'in 7/24 destek hattını arıyoruz. saat 07:30 suları. cevap yok. bir süre sonra başka bir şehirdeki çağrı merkezini arıyoruz ve bu kez telefonda bir ses var. sorunu anlatıyoruz, "ben hemen ilgileniyorum, kısa süre içinde size döneceğim," cevabını alıyoruz.

  kimse dönmüyor. bir saat kadar sonra tekrar arıyoruz, çünkü işimiz acele ve 24 saattir uyumuyoruz. başka biri açıyor. "sorunumuz vardı, aramıştık. ilgileniliyor mu?" diyoruz. "ilgileniliyor. ben de gidip kontrol ediyorum hemen. az sonra size döneceğiz," diyor telefondaki ses.

  bir saat daha geçiyor. 09:00 gibi bir daha deniyoruz şansımızı. bu kez telefonu hakan açıyor. "sorunumuzu anlatmıştık, ilgileniliyor mu," diyoruz. "ilgilenilmiyor," diyor. "peki hiç ilgilenildi mi," diye soruyoruz. "hayır," diyor.

  "peki," diyoruz, bir posta da hakan'a anlatıyoruz derdimizi. "çalışmayan php, haber.php dosyasını çağırıyor, ancak bulamıyor, çünkü haber.php dosyası yok," diyor. kontrol ediyoruz, çağrılan dosya "haber.php" değil, "haberler.php." ve oldukça var.

  "peki," diyoruz, "sorun ne olabilir? başka bir hosting firmasının sunucusunda denedik, sorunsuz çalışıyor." bize error handling'i anlatıyor. "sorunu biz bilemeyiz, siz bilebilirsiniz," diyor. "kodu biz yazmadık, siz yazdınız," diyor. "hata denetimi bir programcının kaçınılmaz yükümlülüğüdür."

  "peki," diyoruz, "neden başkasında çalışıyor da sizde çalışmıyor?" bu kez de "depreciated" kodlara dair bir ders başlıyor. "bazı kodlar," diyor, "artık kullanılmıyor ve bu yüzden sunucularımız tarafından desteklenmiyor." "peki başka hosting firmaları tarafından desteklenen, ama sizinki tarafından desteklenmeyen kodların bir listesi var mı web sitenizde?" diye soruyoruz. "nasıl yazacağız bir sürü şeyi, başa mı çıkar?" diyor.

  "peki," diyoruz, "kodumuz başka hosting'lerde çalışırken sizinkinde çalışmıyor ve siz hiçbir şey yapmıyorsunuz. biz parasını ödediğimiz hizmeti alamıyoruz. kimden hesap soralım?" hakan bu ağır hakaretimize şöyle karşılık veriyor: "kimden istiyorsanız ondan sorabilirsiniz."

  kardeşler köy hosting'i ayarında hizmetinin yanında bir de hakan gibilerini çalıştırarak müşteriye karşı kabul edilemez terbiyesizliklere aracı olan bir firma olarak aklımıza kazınıyor niobeweb. ama parasını almayı biliyor. artık en azından bizden alamayacağını da biz biliyoruz.