şükela:  tümü | bugün soru sor
 • niv virüsü adı verilen ve meyve yarasalarından insanlara bulaşabilen bir virüsün sebep olduğu ve cpr (ölüm/hastalanma) oranının %78 olduğu hastalıktır
 • bu web sayfasında yer alan iddialara göre, müslümanlara ölüm getirmek amacıyla icat edilmiş, her çeşit hurma ve hurma ürününden bulaşan bir virüs.

  (bkz: devlet buna bir şey yapması lazım)
 • meyve yarasaları orijinli olsa da insanlar arasında nefes ve dokunma ile bulaşabildiği ve şu anda hindistan'da kuzey kerala bölgesinde(kozhikode ve malappuram) çok aktif olan bir virüstür.
  bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır.

  ilk olarak malezya ve singapur'da domuz çiftçileri arasında görülmüştür. adını bu çiftçilerin yoğun olarak ikamet ettiği malezya köyünden alır.
 • zoonotik (hem insanlarda hem hayvanlarda hastalık yapan) bir virüs hastalıgıdır. ebola, bati nil virusu, lassa virus, bizim meshur kirım kongo çorum virusü gibi rna virus grubundandır. öluncul beyin ve sinir sistemi tutulumu yapan zombitik virüslerden diyebiliriz. biyolojik silah olarak kullanilma potansiyeli-olasiligi vardır. doga yikimi devam ettikce karsilasabilecegimiz felaketlerden biridir daha da beterleri vardir olacaktir.
 • nipah, manengle ve hedra virüsler zoonotik (hayvandan insana bulaşan) paramyxovirüs ailesi üyeleridir. paramyxovirüs ailesinde yer alan newcastle virüsü de zoonotik özellik gösterir ve tavuklarda yalancı tavuk vebası olarak isimlendirilen hastalığa neden olur. bu virüs de paramyxovirüs aileisnde yer alır, hastalıklı hayvandan insanlara bulaşarak konjunktivite neden olabilir