şükela:  tümü | bugün
 • duvar içindeki oyuk, küçük ölçekli girinti. mum konur, vazo konur. (niş)
 • belgrad ve novi sad tan sonra sirbistan'in ucuncu buyuk sehri. sehirde unlu bir turk kalesi vardir.
 • bir biotik toplumda bir organizmanın gördüğü işe veya yüklendiği role,fonksiyona ekolojik niş adı verilir.ekolojik niş bir organizma ve veya organizma gurbunun* toplum içindeki yerini ve fonksiyonunu gösteren bütün kimyasal,fiziksel ve biyolojik faktörleri içerir. bir biyotik toplumda iki ayrı tür hiçbir zaman aynı nişi işgal edemez. verilen bir ekosistemde türlerin nişleri verilirse sisteme yeni bir faktörün ilave edilmesinin doğuracağı sonuçlar önceden tahmin edilebilir. nükleer bir santralin ısınmış su veya atık sularının bir ekosisteme verilmesinin meydana getireceği tesirler bu yolla bulunabilir.
 • ingilizce olan niche kelimesinin türkçeye çevrilmiş hali. uygun yer, iş, mevki anlamında olmakla beraber ekonomide, taze, bakir, karlı anlamlarında kullanılmaktadır.

  mesela wap sektörünü hala bir niş olarak kabul edenler vardır.
  (bkz: niş pazar)
 • yugoslavyanin sirp kesimine ait bir sehir. ulke sonradan sonradan gelismeye baslamis olmasina ragmen, nis icerisinde adidas shoplari, kalca adli buyuk alisveris merkezini, osmanli doneminden kalma surlari, nehri ve turklere karsi onyargili insanlari icerisinde barindirir benim 2 sene once gordugum kadariyla. bahsi gecen surlarda her iki senede bir nis balkanlar arasi koro yarismasi yapilmaktadir ki turkiye adina trt genclik korosu(istanbul), bu yarismada romanya ,bulgaristan, yugoslavya, makedonya, yunanistan gibi ulkeleri geride birakarak tam 3 dalda birden (performans , halk jurisi ve ozel odul) odul alarak ve muzik disinda da harika islere imza atarak, bu onyargiyi buyuk olcude yoketmistir. nis kenti, ulkemizde kalbi muzik icin atan 40 kisi icin ozellikle bir daha benzeri yasanamayacak ozellikte ve guzellikte anlar demektir.

  bir kac da dip not. 1- adidas shopta calisan bayanlar inanilmaz guzellikteydi,hala oyle midir bilmem. 2- en iyi otelleri bile icerisinde tonla bocek barindirabilcek kapasitede. 3- ustunuzde turk bayrakli ya da formali tisörtle dolastiginizda bir kısım insanlar "hasan şaaş, şaş şaş" diye size laf atip gulumseyebiliyoken bir kisim insan benzerleri de "kac kizim bunlar turk" gibi sacma hareketlerde bulunabiliyorlar(di).
 • (bkz: necdet nis)
 • duvar içinde bırakılan oyuk, göz (tdk sözlük)
 • niş: arı veya akrep gibi hayvanların iğnesine verilen ad.
 • sırbistan'ın 2. büyük şehri. * asgari ücretin 30 euro olduğu, en iyi ücret alanların maksimum 300-500 euro kazandığı 5ytl ile şehri baştan başa taksi ile dolaşabileceğiniz bizim için acaip ucuz olan bir kent.
  inanılmaz güzel kızları vardır, tipik slav ırkı. yalnız romenler yada ukraynalılar kadar kolay değildirler. epey uğraşmanız gerekir. fazla vaktiniz yoksa ve illa bir sırp hatunun tadına bakmak istiyorsanız şehrin biraz dışındaki lido adlı kulübe gidin * burada striptease yapan hatunlardan beğendiğinizi hemen yukardaki yatak odalarına götürebiliyorsunuz. yani bir çeşit genelev. 1 saati 50 euro, 3 saati 90 euro.
  genel olarak beklenenden çok daha uygar bir yer. örneğin şehrin her tarafında her semtinde bir genç kız gece 1-2 de olsa dekolte bir kıyafetle rahat rahat dolaşabiliyor. yayalara son derece saygılılar, taksiler sizi kazıklamaya çalışmıyor. türklere karşı da ön yargı görmedik açıkçası, hatta bizde sırplara karşı ön yargı vardı desem yalan olmaz. konusu açıldığında çıkardıkları savaştan köpekler gibi pişman olduklarını görüyorsunuz. herkeste derin bir eski yugoslavya özlemi var ama iş işten geçmiş tabi.
 • güzide gazetemiz hürriyetin gurbetciler icin kurdugu bir konaklama kampina ev sahipligi yapan sirp sehri.
hesabın var mı? giriş yap