şükela:  tümü | bugün
  • 5 eylül 1920'de büyük millet meclisi tarafından çıkartılmış yasa. meclisin amacına ulaşana kadar sürekli toplanacağını yani barışa kadar seçim yapılmayacağını vurgulayan bu metin aynı zamanda bmm'nin kapatılan mebusan meclisi'nden gelen ve meclisin toplantı yeter sayısının belirli bir noktada sabitlenmesini engelleyen vekilleri artık bünyesine kabul etmeyeceği anlamına da gelir.

    "madde 1: büyük millet meclisi, hilafet ve saltanatın, vatan ve milletin kurtarılması ve milletin bağımsızlığının sağlanmasından ibaret olan gayesine ulaşıncaya kadar aşağıdaki şartlar çerçevesinde aralıksız toplanır."

    not: 1 nisan 1923'te alınan seçim kararı ile tbmm bu maddeye aykırı hareket etmiştir çünkü o dönemde henüz lozan antlaşması imzalanmamıştır. antlaşma mustafa kemal'in de istediği gibi haziran'da yapılan seçimler sonucu oluşturulan ve ancak ağustos'ta toplanabilen yeni meclis tarafından oylanacak ve bu yeni meclis iki kişi (biri dr. rıza nur) haricinde tamamen mustafa kemal ve ekibi tarafından belirlenen mebuslardan oluşsa da yapılan oylamada lozan antlaşması aleyhinde on dört adet ret oyu çıkacaktır.
  • atatürk'ün milletvekili maaşlarinin öğretmen maaşlarindan fazla olmasın dediği kanundur.
    link