şükela:  tümü | bugün
 • horasan topraklarının merkezi , gunun birinde gidecegim yerlerin basinda geliyor
 • omer hayyamın memleketi
 • goz sekmesi sonucu enis batur gibi okunabiliyor [ya da o benim gozlerimin guzelligi*]
 • horasan'ın orta çağdaki en önemli kentlerinden biri. ipek yolu üzerinden taşınan çeşitli malların, inançların, düşüncelerin vs. buluştuğu bir ticaret ve kültür merkezi..
 • tanburi ali efendinin enfes bir takım bestelediği, notaya alınmış repertuarda sadece on (rakamla 10) sözlü eser bulunan, nadir makamlardan biri. (yeni eklenenler [yanlış hatırlamıyorsam kültür bakanlığının yakın zamanda düzenlediği ktm beste yarışmasında emrah hatipoğlunun derece alan nakış yürüksemaisi nişabur makamındandı] ve az sayıdaki saz eserleri hariç) aslında kendi başına az kullanılsa da mahur ve hicaz-hümâyun gibi daha çok işlenmiş iki makamın içinde çeşni olarak kendini duyurur. tanburi ali efendinin takımı şu eserlerden mürekkeptir:

  kan ağlamaz mı dîdesi şûrîde bülbülün - frengifer beste
  renc-i hâtır vermesin feryâd ü efganlar sana - muhammes beste
  ben değil meftûn-ı hüsnün müptelâ âlem sana - ağırsemai
  yanar ol derd ile gönlüm ki yanar âh edemez - yürüksemai

  rahmetli kani karacanın bir radyo programında eşsiz icrâsı ile unutulmaktan kurtulmuştur. bir daha da icra edilmemişir.
 • az kullanılmasına rağmen musiki'deki en karakter sahibi makamlardan biridir şahsi fikrimce. buselik veyahut neva'dan seyre başlar, makamı meydana getiren çeşnilerde bir gezinti yaparak buselik perdesinde karar verir. fakat o karar anı bir sürpriz gibidir, parça size anlatır durur, alır sürükler ordan oraya fakat aniden karar verir, neye uğradığımızı şaşırırız. tasavvuf ruhuna çok benzerliği vardır bu yüzden. hayat aracında bir ritm içerisinde yol alırken, ne yaşarsa yaşasın, hangi koltukta kimlerle muhabbet ederse etsin, inmesi gereken durağa yaklaşırken hiç belli etmeden, herşeyi devam ettirip, inmesi gereken durakta anlatacaklarını bitirip tüm yaşanmışlıkları yok sayar gibi sakin fakat ani bir şekilde otobüsten inen kendinden emin ve yolculuğun asıl manasını karar anındaki bu tavrıyla belli eden bir sufi gibidir nişabur makamı. ali ufki'nin mecmuası'ndan bir nişabur hanende semaisi vardır ki; bezmara adlı grup bu eseri hakkıyla seslendirir. dinlemek isteyenler için;

  http://www.youtube.com/watch?v=h3uvrfofd70
 • 1221 moğol istilası sırasında cengiz han'ın damadının ölmesi sebebiyle, kızının da isteği ile 1 saat içerisinde tüm halkı kılıçtan geçirilen şehir. kadın çoluk çocuk ayırt etmeden 60000 kişinin kellesinin gittiği, kesik başların sokaklarda tepeler oluşturduğu anlatılır.
 • orijinal ismi nişapur olan şehirdir. ömer hayyam'ın doğum yeri (18 mayıs 1048'de )ve öldüğü (aralık 1131) şehirdir
 • hicaz içindeki çeşni hali adamı bir anda hicazın "eğri büğrü"lüğünden kurtarıp "hop birader" der.
 • büyük selçuklu imparatorluğu'na başkentlik yapmış şehir.