şükela:  tümü | bugün
 • isaret, iz, belirti
 • evlenmek uzere birbirine verilen soz, evlenmeden once toreni de yapilir genellikle
 • yaptigi onemli islerden dolayi devletin bazi kisilere verdigi onur hedesi
 • tabancayla yada bilimum silahla ates etmeden once yapilan hedef ayarlamasi.
  cumle icinde kullanimi: nisan alll, ateeessss
 • attığın şeyin muhattabını vurması ve atma olayının bir manası olması sebebiyle yapılan girişim. örneğin "aylardır çiftlikte vakit geçirelim diye nişan talimleri yapıyoruz". imza: reşat nuri güntekin
 • (bkz: evlenme vaadi)
 • evlilige giden yolda atılan buyuk bir adım. cikolatası vardır; ozellikle is arkadasları ısrarla yemek ister. yuzugu vardır; cok pahalıdır. bohçası vardır; icinde gerekli gereksiz hediyeler olur. kurdelası vardır; kesilmesi gerekir, genelde makas kördür kesmez.
 • medeni kanun' da hediyelerin iadesi ve tazminata konu olmuş evlilik öncesi kurum.

  ikinci kitap : aile hukuku

  birinci kisim : evlilik hukuku

  birinci bölüm : evlenme

  birinci ayirim : nişanlilik

  a - nişanlanma

  madde 118 - nişanlanma, evlenme vaadiyle olur.
  nişanlanma, yasal temsilcilerinin rızası olmadıkça küçüğü veya kısıtlıyı bağlamaz.

  b - nişanliliğin hükümleri

  i. dava hakkinin bulunmamasi

  madde 119 - nişanlılık, evlenmeye zorlamak için dava hakkı vermez.

  evlenmeden kaçınma hali için öngörülen cayma tazminatı veya ceza şartı dava edilemez; ancak yapılan ödemeler de geri istenemez.

  ii. nişanin bozulmasinin sonuçlari

  1. maddi tazminat

  madde 120 - nişanlılardan biri haklı bir sebep olmaksızın nişanı bozduğu veya nişan taraflardan birine yükletilebilen bir sebeple bozulduğu takdirde; kusuru olan taraf, diğerine dürüstlük kuralları çerçevesinde ve evlenme amacıyla yaptığı harcamalar ve katlandığı maddi fedakarlıklar karşılığında uygun bir tazminat vermekle yükümlüdür. aynı kural nişan giderleri hakkında da uygulanır.

  tazminat istemeye hakkı olan tarafın ana ve babası veya onlar gibi davranan kimseler de, aynı koşullar altında yaptıkları harcamalar için uygun bir tazminat isteyebilirler.

  2. manevi tazminat

  madde 121 - nişanın bozulması yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.

  iii. hediyelerin geri verilmesi

  madde 122 - nişanlılık evlenme dışındaki bir sebeple sona ererse, nişanlıların birbirlerine veya ana ve babanın ya da onlar gibi davrananların, diğer nişanlıya vermiş oldukları alışılmışın dışındaki hediyeler, verenler tarafından geri istenebilir.

  hediye aynen veya mislen geri verilemiyorsa, sebepsiz zenginleşme hükümleri uygulanır.

  iv. zamanaşimi

  madde 123 - nişanlılığın sona ermesinden doğan dava hakları, sona ermenin üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğrar.
 • evlilikten bir önceki adım. köprüden önceki son çıkış. hısım akraba görücü aracılığıyla evleniliyorsa, bireylerin birbirine ısınması ve kaynaşması için son tur. genel olarak, kız tarafı tarafından tertip edilir. bu, masrafları kız tarafı karşılar manasına gelir.
 • hayatta yasanabilecek en mutlu ama bir o kadar da stresli anlardan biri. hem olsun isterken, bir taraftan da delicesine bitmesini istediginiz anlardan biridir.
hesabın var mı? giriş yap