• nisan gönül yaylarının gevşemeye başladığı 30 gündür. ağaçlar çiçek açar, yakıt ve ısınma sorunu ortadan kalkmaya başlar, belediyeler büyük refujlere çiçek eker, havada tatlı bir rüzgar olur, üşütmez,okşar. güneş ılıtır, yakmaz, birden birilerine aşık olunmaya başlanır.

mevsimlik tabir edilen renkli merserizelerin giyilebildiği tek aydır.özeldir.
    yılbaşı kışın olur, tatil yazın, oysa nisan şaka ile başlar, ne yaşarsan onunla anarsın; kalıpları yoktur. hafta ile kıyaslarsak, ne pazartesi gibi soğuk ne de cumartesi kadar telaşlıdır. tam bir çarşambadır nisan.

nisan bence kumraldır, sarışın olsa ocak olurdu, esmer olsa temmuz. cıvıl cıvıldır, gözleri ışıl ışıldır. saçları ipekli gibi uçuşur çünkü hafif eser rüzgar, enerjiktir çünkü kollarında montlar, kabanlar, boynunda atkılar yoktur.
    saati saatine uymaz, disiplinli olsa kasım olurdu.

ocakta bir yılbaşı ve vergi telaşı, şubatta kaç çekecek bu sene acaba merakı, mart ayı dert ayı,mayısta için sıkılır, haziranda ortam cıvır, temmuz-ağustos kavurur,eylül hep romantik ve hüzünlüdür, ekim devrim ayıdır; şanlı ve acılıdır,kasımda kasılırsın, aralık bitse de gitsek ayıdır.

ama nisan; neşedir, şakadır, aşktır, bahardır, çimen yeşili, erik ağacı çiçeği pembesidir, çağla bademdir, kocaman çilektir,lastik pabuçların mevsimidir, yılın ilk pikniğidir. kocaman bir kahkahadır.her günü ayrı bir hava, bir gösterip bir kapayan, yüzünü ılık ılık okşayan, insanı kalbinden vuran bir zillidir.
    bu sebeple kızımın adıdır; adı gibi güzel olası.
  • nisan bir ışık, karanlıkta dahi parlayan sarımsı saçlar. boyundaki sıcaklık, aşkın, aşkımın kokusu.
    nisan kopya, sevdiceğin klonu. hayallerimin ta kendisi.
    istek nisan, hırs. istedi mi bırakmayan o, kilitlenmişçesine sıkılan minicik terli avuçlar, simetrik tırnaklar. tırnaktan küçük beyazcık dişler.
    nisan düzen, intizam. kurulu saat, bilinen yarın. nisan şarkı, o en güzel sesten o ilk şarkı. o mahur beste.
    nisan kendisi, her şeyi bilirliği. bilgeliği. babası yaşında benden çok bilir hali, kendine güveni.
    nisan benim gördüğüm en küçük insan. ömrümün yarısı, kalbimin en gizli yeri. nisan, benim kızım.
  • sokakta montlu ve tişörtlü insanları bir arada görebileceğimiz mevsim.

edit: vay arkadaş, nisana mevsim demişiz bi kişi de çıkıp uyarmıyor. kırarım ulan böyle sözlüğü!
  • mart başında egedeki erikler çiçek açmıştı. çiçekliler diye sormadık dertlerini. yeşillenene kadar neler çektiler kim bilir, biz bilmeyiz. neyse ki yine nisan geldi. valla çok seviniyorum çünkü ben bahara nisan derim.
    mart'ı atlattık ayşe. kasım'a kadar gerisi kolay.
  • sayesinde anne - babam ve ben bahar çocuğuyuz. hangi yaşta olursan ol, hayatın baharı... diriliş dediğimde aklıma gelen ilk şey . onbir ayın hiçbiri gibi nisan. dirilmeyen ölsün zaten. geçirgen, buluşturan, asya - avrupa ortasındaki istanbul gibi bir şey nisan.

çocukken babamdan ilk duyduğum şekli april * şeklindeydi.
    aslında "mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır" ı da ilk babamdan duymuştum. bir benzeri :

"kork april'in beşi'nden
    öküzü ayırır eşinden
    kargalar doyar leşinden"

her an soğumasından dolayı böyle de tehditkar bir edayla saygı uyandıran bir şeydir nisan, bu vakıt.
  • orhan velinin dizeleri kadar cok az kisi anlatabilir nisanı:
    "imkansız şey
    şiir yazmak
    aşıksan eğer
    ve yazmamak
    aylardan nisansa..."
  • aylardan en zalim olanıdır yağmurla gelen...

nisan en zalim aydır, gövertir
    leylakları ölü toprakta, yoğurur
    anılarla istekleri, uyarır
    uyuşuk kökleri bahar yağmuruyla.
    kış, sıcacık tuttu bizi, örter
    toprağı unutkan karla, sürdürür
    kısır bir hayatı kuru köklerle.i
    yaz şaşırttı bizi, starnbersee'ye gelince
    deli bir sağnakla; sığındık sıra kolonlara,
    derken yeniden güneş, uzandık hofgarten'a,
    birer kahve içip konuştuk bir saat kadar.
    bin gar keine russin, stamm' aus litauen, echt deutsch.
    ve çocukluğumuzda, arşidüklerde kalırken,
    yeğenimgillerde, kızakla gezdirirdi beni,
    ve ben korkardım. ama o, marie, derdi,
    sıkı tutun marie! ve yamaçtan kayardık.
    dağlardaysan, orada özgür bulursun kendini.
    çoğu geceler okurum, kışın da güneye giderim.

hangi kökler kavrar, hangi dallar bezer
    buradaki taş yığınını? ey insanoğlu
    bunu bilemez, sezemezsin, çünkü bildiğin yalnız
    bir kırık putlar yığınıdır ki güneşte kavrulur
    ve ona ne ölü ağaç gölge, ne cırcırböceği erinç,
    ne de kuru taş su sesi verir. yalnız
    burası gölge, altı bu kızıl kayanın,
    (sığın gölgesine bu kızıl kayanın),
    ve ben öyle bir şey göstereceğim ki sana,
    ne seni durmadan izleyen sabahki gölgendir,
    ne kalkıp seni karşılayan akşamki gölgendir,
    sana korkuyu göstereceğim bir avuç tozda.

t.s.eliot, çorak ülke
  • baharın en güzel ayı, senenin en güzel baharıdır nisan.

doğayı uykudan uyandıran, hayata tomurcuk verendir nisan. kazma kürek yaktırandır mart; kumsala uzanmayı arzulatandır mayıs. o yüzden ki; baharın nüvesi olandır nisan.

ruhu yeniden canlandıran, bedeni ayağa kaldırandır nisan. soğuğun kaygısını yaşatandır mart; sıcağın rehavetini hissettirendir mayıs. o yüzden ki, sokağa çıkmaya zorlayandır nisan.

söylenmesi güzel olan, kulağa hoş gelendir nisan. kısa ve sert olandır mart; vurgusuz ve yumuşak olandır mayıs. o yüzden ki, edebi baharın başrol oyuncusudur nisan.

neşeli olmayı hatırlatan, gülümsemeyi tetikleyendir nisan. kışın kasvetini atmakla cebelleştirendir mart; yazın güneşini düşünmekle uğraştırandır mayıs. o yüzden ki, şakaların yapıldığı günle başlayandır nisan.

kalbi hızla çarptıran, aşık olmaya yakışandır nisan. aşık olmaya hazırlatandır mart; aşık olmayı unutturandır mayıs. o yüzden ki, ‘istanbul için’ şiirinde orhan veli’nin dediğidir nisan:

imkansız şey
    şiir yazmak,
    aşıksan eğer;
    ve yazmamak,
    aylardan nisansa.

ve o yüzden ki, -aşık olmadığı anda bile- insana böyle şeyler yazdırtandır nisan...
  • artık kendi mevsimine uygun davranması gereken aydır. kalorifer yaktırmasın, palto giydirmesin, göt dondurmasın, lütfen.*
  • psikolojisi bozuk. şubat taklidi yapıyor.
hesabın var mı? giriş yap