*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • konuyla alakalı olarak yök iletişim merkezi arandığında hiçbir halt bilmediklerinden mütevellit sizi asal'a yönlendirdikleri durumdur.

bu bağlamda, yök'ün msb'ye veya kamuoyuna herhangi bir görüş beyan edip etmediğini sorarsınız, "hayır" derler. konuyu öksüz bir şekilde ortada bıraktıkları için de msb de "tecil yapmıyorum ben" der elbet.

sonuç: öğrencilik hakları devam ederken, tecil hakkının olmaması, bakaya duruma düşme durumudur.
  • aydınlatılması gereken sorundur.
  • yök atılma getiriyor ve haksızlık olmasın diye herkesin sömestr sayısını sıfırlıyor. ama askerlik tecilleri kaldığı yerden devam.

bu absürd durumun ortadan kaldırılması için kimsenin bir şey yapacağını da sanmıyorum.
  • hali hazırda 67. madde ile tecil veriliyorken, aynı düzenlemeye sahip yeni yönetmelik ile tecil verilmemesi sorunudur. gerekli başvurular yapılırsa ilerleme kaydedilebilir.
  • acilen yök tarafından çözülmesi gereken problemdir.

öğrencilik hakları 2019'a kadar devam etmesine rağmen askerlik tecili sonlanıyor. millet okulu dondurup askere mi gitsin, asker kaçağıyken tez mi yazsın? böyle saçmalık olmaz. öğrencilik haklarını uzattıysan 2019'a kadar, tecili de aynı zamana kadar uzatırsın. tezini tamamlayan da efendi gibi gider askere. daha fazla mağduriyet oluşmadan gündeme getirilip çözülmesi gerekiyor.
  • sayın eğitim aşığı dostlarım,

bakın burada kapı gibi emsal karar var:

(bkz: yüksek lisansta askerlik tecilinin 35 yaş olması)

ben hukukçu değilim o yüzden kesin konuşmayayım ama yanlış anlamadıysam 3 seneden sonra tecil yapmayız deme gibi bir durumları yok, derlerse de mahkeme yolu açık. eğitiminiz devam ettiği sürece tecili uzatmak zorundalar.

yetkili mercilere başvururken arkadaşın başlıkta anlattığı durumlardan da bahsetmeyi unutmayın.
  • çok basit bir sorum var daha önce de sormuştum şimdi bir kaç yazar mesaj atınca kafam karıştı. tezsiz yüksek lisans 1,5 yıl. şimdi biz bu eğitime başladık ve 1,5 yıl sonunda mezun olduk. mezun olduktan sonra askerlik şubesine gidip +1 yıl tecil alabiliyor muyuz? sorum çok basit bilen yazarlar yeşillendirirse sevinirim.
  • benim de tecilim 5 şubatta bitiyordu. 2019 a kadar vaktim olduğundan tezimi uzatmıştım. tecil dilekçemi geçtiğimiz ay içinde verdim ve sonucunda aynı yılın 26 mart ına kadar ertelediler. 1 ay gibi bir süre. çok garip oldu. o zamana kadar bir dilekçe daha vereceğim.
  • 20 nisan 2016'da çıkan lisansüstü eğitim öğretim yönetmeliği'ne göre bu yönetmelikte belirtilen süreler, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten başlar.

yönetmeliğin 7. maddesine göre tezli yüksek lisans 6 yarıyılda tamamlanır. tezsiz yüksek lisans ise 11. maddeye göre en çok 3 yarıyılda tamamlanır.

yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihin netleştirmesi için 13.06.2016 tarihli yök yazısı yayınlanmıştır. yazının örneği bu durumda yönetmelik yayın tarihi yarıyıl ortasına geldiği için sürelerin başlangıcı, 2016/2017 güz dönemi olarak belirlenmiştir.

dolayısıyla tezli yüksek lisans öğrencilerinin kayıt hakkı, 2018/2019 bahar döneminde son kez yenilenecektir. bahar dönemi bittiğindeyse yönetmelik tarihinden önce kaydolmuş ve mezun olamamış öğrenciler okuldan atılacaktır.

milli savunma bakanlığı sevk tehir yönetmeliği md. 12/c'ye göre yüksek lisans programına kayıtlı öğrencilerin sevk tehirleri öğrencilik süresi boyunca ertelenir. bu konuda idarenin takdir hakkı yoktur. öğrenciliğin devam edip etmediğine ve azami süresine de milli savunma bakanlığı değil, yök ve üniversiteler karar vermektedir. bu durumda yüksek lisans veya doktora eğitimi devam ettiği sürece sevk tehir işlemi yapılmalıdır.

netice elde edemeyen dava açar ve sevk tehir işlemi yapılır.
  • süre konusunun dışında da kafa karıştıran sorunlar içermektedir.

ben doktora derslerini bitirdim mesela ama yeterlilik sınavını geçmem zor görünüyor. tek bir hakkım kaldı ve geçemezsem okuldan atılacağım ve tecil iptal olacak. bu durumda yeni bir doktora'ya başlarsam yeniden tecil alabiliyor muyum alamıyor muyum belli değil?

ne ilgili yasada ne yetkililerde bu konuyla ilgili tutarlı bir bilgi var, şubedeb şubeye memurdan memura farklı yorumlar mevcut. kimi arkadaşlar mümkün derken kimisi değil diyor. ne skim iş anlamadım gitti. ona göre ales-yds'ye gireceğim ama durumu anlayamıyorum