• hükümet, faizlerin düşürülmesine yönelik yeni bir paket hazırlıyor
    http://www.hurriyet.com.tr/…an-aciklayacak-40793698
    http://www.bloomberght.com/…dusurecek-paket-geliyor

not: bu haber sabah businessht'de de vardı. şimdi baktım çıkarmışlar nedense.

bugün bu haberden sonra türk lirası doğal olarak sert düşüşle güne başladı.
    zira eğer paketten bankalara faiz tavanı uygulaması benzeri bir şey çıkarsa bu türk lirasında çok sert değer kaybına sebep olacak.
    piyasa zaten bulanık olan ortama eklenen bu haberle beraber hızla bunu fiyatlıyor şu an.

haberde "vatandaşın şaşıracağı düzenlemeler olacağı belirtiliyor." ifadesi var. ürkütücü.

eğer gerçekten böyle bir faiz tavanı zorunluluğu geleceği kesinleşirse çok daha sert bir devalüasyon dalgasıyla karşı karşıya kalabiliriz.

ve eğer bu olursa ardından arjantin'deki ekonomik kriz sırasında yapıldığı gibi: bankalardaki döviz mevduatlarına "resmi kur" uygulanmasının da önü bir anlamda açılmış olur. yani, bir gün uyandığımızda serbest piyasada dolar/tl kuru 6 iken bankada ancak 2'den hesaplanıp öyle bozdurabildiğimiz kabusuyla karşı karşıya kalabiliriz.

tabi ben yüceler yücesi reisimizin kesinlikle böyle durumlara müsade etmeyeceğini düşünüyorum! bunlar olsa olsa beyle kompile vesvesedir. evet.

kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir!
  • gerçekleşmesi halinde doların 5 tl bandını aşması muhtemeldir.
  • yatırım tavsiyesidir: paranızı pulununuzu altına, dolara vs. çevirin. tansu çiller faizleri düşürme mantığındaydı, sonuç 1994 krizi oldu.

gidişat aynı.
  • bence çin tarzı sosyalizme geçicez. başka rasyonel çözüm yolu kalmadı çünkü. hem böylece haram kredi faiz ile uğraşmadan ev sahibi de olunabilir.

(bkz: krediyle ev almak haramdır)

hem dediklerine göre arnavutluk yıllarca 0 faiz ile yaşamış.

ayrıca gelir vergisi alınmayan tek ülke kuzey kore diyolla.
  • gerçekleşmesini düşünmediğim, düşünmek istemediğim çılgınlık. mehmet şimşek gibi akıllı bir adamın böyle bir deliliğe ortak olacağına ihtimal vermiyorum. bankalardaki dövize resmi kur uygulaması gelirse, tl'yi dövize ya da altına çevirmekte salt fayda etmez. çevirdiğinizi yastık altına almanız gerekecek. böyle bir ortamda en mantıklı yatırım aracı -esasında bir yatırım aracı değil de; ödeme aracı olan- cryptocurrency'dir.

ytd.
  • gerceklesirse akp kendi ayagina sikar diyecegim bir gulme geliyor. akp secmeni dolar 10 tl olsa bile ses etmez.
  • gerceklesme ihtimali sifir olan dalga. serbest kur sistemlerinde devaluasyon olmaz. adi ustunde, serbest kur, anlik degisimlerin oldugu kur. ha dolar 5 olur mu? eger sartlar musaitse olur, ancak adi devaluasyon olmaz, baska bir sey olur, mahmut olur mesela.
  • reyisin bu faizlere bakış mantığını yıllar önce üniversitedeyken yaptığım bir röportajdaki amcamızın komik mantığına benzetiyorum .

gazetecilik dersinde hocamız uygulamalı bir ödev verdi , gidin bir konuyu araştırın ilgili kişiyle de görüntülü ve sesli röportaj yapın. izmir'de amatör kümeden bir takımla ilgili çalışma yaptık kulüp başkanı abimiz mardin'li orjinal bir anadolu evladıydı. takım adını unuttum ama röportajı anlamanız açısından takım adı da '' izmirspor '' olsun.

başkanım dedim nasıl buluyorsunuz izmirspor'u . adam aynen şöyle cevaplamıştı : '' valla babey iyi gidiyoruz çocukları görisen, izmirspor'u üçüncülüğe, altıncılığa hatta onunculuğa kadar çıkartıcaz '' altımıza sıçmıştık dersin hocası bile asık yüzlü biriydi ve görüntüleri izlediğinde deli gibi gülmüştü. herif takımlar içi puan sıralamasında sayı büyüdükçe iyiye doğru gideceğini zannediyordu, takımı birinci olması lazımken inşallah onunculuğa kadar gideriz babey falan diyordu:)

reyisin de faize ve ekonomide rakamlara bakışı üç aşağı beş yukarı bu .

'' ey türkiye ekonomomizi 2023'de dünya ekonomi liginden inşallah otuzunculuğa ,ellinciliğe hatta bir dönem daha oy verirseniz yüzüncülüğe doğru götüreceğiz ''

hüloooooooo aklış kıyamet ya ala bismila diriliş ertuğrul müziği ilahi guftesinden istiklal marşı ve kapanış.
  • (bkz: depreciation)
  • teknik olarak dalgalı kur rejiminde devaluasyon olmayacak olsa olsa tl nin diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi olarak adlandırılabilecek durumdur
hesabın var mı? giriş yap