şükela:  tümü | bugün
 • bütün kış doğalgaz sürekli açıkken 200-250 tl gelen faturalar, bu ay evde olmadığım ve doğalgazım kapalı olduğu halde 342 tl gelmiştir. ortalama fatura sistemiyle önceki yılların aynı ay ortamalarının alınacağı söylenirken, benim nisan aylarında ödediğim faturaların 20-30 tl bandında (ocak ve sıcak su kullanımından ötürü) olduğunun altını çizmek istiyorum. şimdi bu faturanın nedenini bilmek istiyorum, tam olarak suçumuz nedir?
  virüs dolayısıyla sayaç okumak riskli dendi eyvallah, peki sokağa çıkma yasağı varken bile, marketlerden eve sipariş getiren yada damacana su satışı yapan şirketlerin çalışanlarının muaf tutulduğu bu dönemde o insanların canının kıymeti yok mu? ona izin veriyorsan sayaç okumak için gelen görevliye neden izin verilmiyor? çoğu insanın zorla ücretsiz izne ayrıldığı, işsizlik maaşı bile alırken belirli prosedürleri yerine getirmesi gerektiği bu dönemde bu faturalar hangi para ile ödenecek?

  edit: allahım aklıma mukayyet ol, küfretmeyeceğim. be kardeşim sayaç değerini karşılaştır yazan var mesaj atan var. şurada iki satır yazmışım okusana. evde değilim. evde değilim diyorum. doğalgazı kapattım ayrıldım evden bir ay önce. hala burda bu hırsızlığa kılıf bulmaya çalışan, normalleştirme çabası içinde olanlar var. ne kadar kazanıyorsunuz kardeşim bu yardakçılıktan.

  edit2: arkadaşlarım yazılan entryleri ve gelen mesajları okuyorum. bunun igdaş özelinde olmadığını genel olarak absürt faturalar geldiği yazılıyor. ben başlığı igdaş olarak açtım ama elbette bilindiği gibi birim fiyatı belirleyen ana şirket botaş. yani bunun direkt igdaş ile alakası yok. 20 yıldır ne kadar fakirleştiğimizden haberi olmayanlar buradan bile imamoğluna giydirmeye çalışıyor, gerçekten inanılmaz.
 • devletin "ortalama usulü silkme" girişimi sonucundadır. fatura ilk okuma son okuma tarihleri de kontrol edilmeli. çok geldi dediğiniz fatura 20 günlük de olabilir.

  bir yanda kongo ve nijerye'da faturaların devlet tarafından ödenmesi öte yanda türkiye'de fatura silkmecesi.

  (bkz: kongo'da faturaları 2 ay boyunca devletin ödemesi)
 • 200-259 civarı gelen fatura bu ay bazı günler hiç kullanmadığım halde 312 tl gelmiştir. sebebi neydi ki.
 • 525 gelmiş vicdanınızı sikeyim.
  daha soğuk aylarda bile bu kadar gelmemişti.

  edit: küfüre sansür uygulamıştım sonra buna açık açık sövmeyecem de neye sövecem dedim kendi kendime.
 • hesaplanırken videodaki yöntemin kullanıldığını tahmin etmekteyim.
 • benim de bu ay korkuyla beklediğim tutarları ürkünç gelen faturadır. rutin düzene geçilince aradaki gondikledikleri farkı vatandaşa iade etmezlerse haram zıkkım olsun.

  edit: ulan hiç mi utanma arlanma yok. her ay 300 tl geçmeyen fatura 580 tl geldi. üstteki arkadaşın küfürlerine iştirak etmemek elde değil.
 • doğalgaz zamları epdk kontrolünde botaş tarafından yapılır,dağıtım şirketleri tarafından tarifeler oluşturulur.doğal gaz fiyatı, yani 1 m3 doğalgaz veya 1 kwh doğalgaz enerjisi için ödediğiniz ücret, 4646 sayılı doğalgaz piyasası kanunu ve enerji piyasası düzenleme kurumu’nun (epdk) bu kanun çerçevesindeki kurul kararları'na uygun olmak şartıyla aylık olarak belirlenir. doğalgaz fiyatları, tüketicinin niteliğine ve tüketim gruplarına göre oluşturulmuş tarifeler kapsamında duyurulur.yani konunun igdaş ile alakası yok.
 • düpedüz soygundur,pandemi günlerinde bize yaşatılanları unutmayacağız.
 • sosyal yardım adı altında ödenen paraların nereden geldiği yada geleceği belli oldu.