şükela:  tümü | bugün
 • alyanslarla, erkeğe alınan takım elbise ve kıza alınan nişan elbisesi dışındakilerin çoğu o kadar da gerekli olmayan ıvır zıvırdır. yine de mümkün olduğunca az kişi gidilerek adettir, bir kere oluyor zaten gazıyla katlanılır. istanbul'da gidilmesi gereken yer; alışveriş merkezleri(capacity ve carousel) ve semtte yürüme mesafesindeki her türlü mağazanın bolluğu dikkate alınınca bakırköy'dür. ayrıca bakırköy yeraltı çarşısı da bu tip ıvır zıvırlar için çok iyidir.
 • çorap, iç çamaşırı, pijama, sabahlık gibi bir çok anlaşılmaz ayrıntıyı içinde bulunduran son derece gereksiz alışveriş.
  p.s. : nedendir bilinmez bunların çoğu da pierre cardin marka olur.
 • ilişkiye level atlatan en zorlu alışveriş..
 • gereksiz olandır.

  eskiden insanlar sık sık alışveriş yapamadıkları gibi bir kısmı da alışveriş yapmak için şehre inme fırsatı bulamazmış. işte bu durumlarda bayramlarda, nişanlarda, düğünlerde alışveriş yapmak, elbise almak daha bir gereklilik olmuş.

  sen kalk git, sevgilinin annesiyle beraber evlenince giyeceğin kombinezonlu gecelik takımını al. dantelli iç çamaşırı takımını al. sanki sende hiç yokmuş gibi makyaj malzemesi, parfüm al. hiç bir zaman kullanmayacağın tüylü terlik al (banu alkan'ın boynuna astıklarından bir parça koparıp klasik anne ev terliğinin üstüne yapıştırmışlar.)

  direnin bu adetlere. yormayın erkek tarafını.
 • bir bayan içinde alışveriş kelimesi geçen her türlü aktiviteden hoşlanabilecekken, bu nişan alışverişi tamamen eziyettir.iç çamaşırı düz mü olsun, saten mi olsun, dantelli mi olsun, ay tıraş takımı mı alınacaktı, makyaj setini şurdan beğen, o terliğin ponponu yok süslüsünü alalım.. bööyle uzayan aptal diyaloglarla başaçıkmaya çalışılır tüm gün.hatta bazen bir gün yetmez, günlerce uğraşmak da gerekebilir.
 • 'nişan alışverişi' ekonomiye can vermek için yapılan bir alışveriş türüdür.
 • ailelerle birlikte yapilani gercekten gereksiz olan alisveristir.

  ancak yanina herhangi bir aile buyugunu almadan nisanli ile basbasa yapilani tadindan yenmez.
  zaten yasini basini almis, is guc sahibi, ayaklari ustunde durabilen, artik ailesinden bagimsiz bir birey olmus ve kendi ailesini kurmaya karar vermis iki kisinin alisverisinde buyuklerin ne isi vardir?

  eger aile buyukleri ile yapilirsa kriz riski vardir. iliskiyi gereksiz bir krize sokmaya gebedir bu alisveris.

  en guzeli basbasa cikip, gule oynaya alisveris yapmaktir: git en seksisinden don mu aliyorsun, gecelik mi aliyorsun, guess marka saat mi istiyorsun, burberry canta elbise mi istiyorsun vs. vs. ne istiyorsan git al..

  boyle boyle nisan alisverisi de kabus olmaktan ciksin ulke capinda...

  ohhh, mis
 • nişan bohçasında olması gerekenlerin listesi;
  kız tarafı ne alır;
  pijama
  robdöşambr
  iç çamaşırı takımı
  traş seti
  terlik
  gömlek
  kravat
  kemer
  çorap
  parfüm
  kayınvalide ve kayınpeder için hediyeler

  erkek tarafı ne alır;
  gecelik takımı
  iç çamaşırları
  sabahlık
  parfüm
  makyaj seti
  çanta
  ayakkabı
  etek-ceket takım veya elbise
  terlik

  bunlar ipek veya saten bohçalara sarılıp yeni çanta veya bavullara konulup karşılıklı hediyeleşilir.

  evlendikten sonra da bir daha yüzlerine bakılmamak üzere dolabın uzak köşelerine yerleştirilir.

  bol çar çur etmeler.
 • kıza mutlaka dantelli sabahlık, erkeğe hiç giymeyeceği röb de şambır alınan alışveriştir.
 • gelin ve damatın asla işine yaramayacak şeylerin alındığı alışveriş.

  o röbdöşambr falan bak adını bile doğru düzgün yazdığımdan emin değilim, 1980 sonrası doğmuş hiçbir erkeğin giyebileceğine ihtimal vermiyorum. bir de o deri pezemenk terliği gibi olan terlik. bu da gözümde aynı kefede malesef. yani eşim o terliği giyse ona olan hislerimi bir kez daha gözden geçiririm. biz almadık tabi bunları. rahat ,spor pijama ve normal ev terliği almıştık. aslında pek öyle nişan alışverişi denecek tarzda değildi alışverişimiz tabi. pişman mıyım , asla.