şükela:  tümü | bugün
  • dugunde erkek tarafinin yapacagi masraflarin, en azindan bir kismini kiz tarafinin da yapabilmesini saglamak amacli uydurulmus, "evlilik oncesi birbirini tanima" gerekcesiyle taclandirilmis, ama nisanli olan kisilerde "bir an once bitse de gitsek" gerginligi yaratan nisanlilik donemini baslatan torendir...
  • bu törende kızın kıyafetiyle aynı renk kravat takmayan erkeğin, ilerki yaşamında kocalık vazifesini yerine getiremeyeceğine ve gelin hanımın da takılarla evden kaçacağına inanılır.lütfen aynı renk, aynı ton! evlilik yaşamının uyumu bu törendeki detaylarda gizli....
  • damadın ve ailesinin gelinin kullanım haklarından sınırlı olarak faydalandığı, gelinin ailesinin de başlık parasından bir bölümü yüzük şeklinde kaparo olarak aldığı bir ön anlaşma işlemi.
  • düğün tadında yapıldığında düğünde yapacak bir şey bırakmayacak olan tören. dans edildi oynandı takılar takıldı hatta fotoğraflar slayt gösterisi şeklinde yansıtıldı ise muhtemelen herşeyden hevesini almış olan çift düğünde öylece oturacak, herşey sanki nişan töreninin tekrarı gibi olacaktır.
  • nikaha kadar çiftimizin elele ortalıkta fink atabilmesine yarayan törendir. en makbulü evde en yakınlarla yapılanı olsa da ebeveylerin hadiseyi metrekareye daha az insanın düşeceği bir yere taşıma istekleri dizginlenemeyebilir. eğer pistte hoplayan göbeklerin olduğu bir etkinlik değilse yani kokteyl tarzı bir törense ortadaki bir masada etrafa sırıtarak iç sıkıntınızı perdelemek zorundasınızdır. törenden sonra gideceğiniz barda yuvarlayacağınız kadehleri düşünmek bu durumda bir nebze faydalı olabilir. ayrıca arada bir "ay yanağına bir şey bulaşmış" gibi bahaneler üreterek nişanlının yanağına hafifçe masaj yapmak sırıtmanın sebep olabileceği yüz felcine karşı iyi bir önlemdir, kesinlikle tavsiye edilir. bu tarz etkinliklere baş rol oyuncuları mutlaka tok katılmalıdır; çünkü orada katı gıda almanın mümkünatı yoktur; zaten kimse "tebrikleeer" diyen birine püskürerek "töşökkör" etmek istemez sanırım. son olarak; ağzı kurumuş, içecek servisi isteyen, alkole muhtaç taze nişanlı gelin adayları bunu hafifçe gülümseyerek ve prenseslere yaraşır bir kibarlıkta dile getirmeliler. asla "bir içki getirsinler artık yaa kuruduk burda" gibi kaba sözler sarfetmesinler; masadaki mikrofon açık olabiliyor.

edit: bir takım düzeltmeler.
  • çok güzel bir tören olarak başlayabilir. hele hele evde olursa. aileniz bir sürü maddi-manevi masraf yapıp evi en güzel haline sokmaya çalıştılarsa...
    ama karşı tarafta bir sağlık sorunu meydana gelebilir ve aniden durum çok ciddileşebilir. bunu anneniz de "o kişiyi getirmeleri yanlış oldu." diye nitelendirebilir ve bunu karşı tarafa çekinmez bir dille iletebilir. halbuki bu sağlıktır ve herkesin başına gelebilir. karşı taraf hiç bir şey olmamış gibi nişana devam eder ve bu durumda inanılmaz bir performans gösterirler ki ben de şaşarım,utanırım. anneniz de siz ona "bir daha n'olur böyle yapma anne, bak kaç insan sana hakim olmaya çalıştı.n'olur kendini tut ve bir laf etme." deseniz de siz suçlu olursunuz. o gün benim nişanımdı ve çok ciddi bir sağlık durumu söz konusuydu. nişanımızda olsun istemezdim ama sağlık olsun. annem de keşke biraz daha olgun olsaydı da bir laf etmeseydi. onun adına özür dilemek veya utanmak hiç mi hiç istemiyorum. bir de anne "hiç öyle bir şey demedim.sen beni çok üzüyorsun ve merhametsizsin!" demez misin, ağzım açık kalıyor sayın seyirciler ve ben ortamdan uzaklaşıyorum. babam zaten durumu kontrol altına almaya çalışmış kaç kişiyle ama bilemiyorum. aileler zaten söz günü tanıştı ve nişan da oldu ya, ben de nişanlımla bir tatile çıkıp "evlendik!" diye gelmeyi düşünüyorum artık...

edit: bir kaç kelime eklendi.
  • eğer bu tören evde yapılıyorsa; gelin ve damat adayı dahil gerekli gereksiz bütün gençlerin mutfakta ayakta dikildiği, yaşlıların yerinden kalkmadığı, her pasta kesme olayında aynı esprilerin döndüğü, görümcenin en dikkat çekici saç veya elbiseyle ortada fink attığı, formalitelerden eğlenmeye çok da fırsat vermeyen törendir. gerginlikten ve kredi kartı borcunu katlamaktan başka hiç bir işe yaramaz. hatta işin resmiyete dökülmesi ve ailelerin kafalarına göre her şeyde karar vermesi ilişkinin geleceği açısından iyi değildir. en güzeli ya gerçekten kendi aralarında olması ya da hiç olmamasıdır.
  • 1 günde 2,5 kilo verdirebilme kapasitesi olan tören.
  • 1. dereceden ailesi normalden geniş olan kişiler evleniyorsa normal bir düğünden pek bir farkı kalmayan törendir. tek fark, hanımkızımızın beyaz gelinlik yerine abartılı bir gece elbisesi giymesidir muhtemelen. salon malon tutan var nişan için.

normal ailelerde ise bu olay ev içinde en en yakın aile bireyli ve belki 3-4 en yakın arkadaş bulundurularak yapılır. kız tarafının sorunsallarından biri kahveye tuz atılıp atılmayacağıdır. dünya üzerindeki en bayat sohbetlerin ve bolca garip sessizliklerin yaşandığı bir ortamdır. nişan yüzükleri takıldıktan sonra zılgıt çeken şişman halalar olmazsa olmazlarındandır.

şimdiye dek neredeyse hep erkek tarafı olarak nişanlara katıldığım için biz hep rahattık. ilk kez baba ya da anne "kalk yardım et" diye kaş göz yapmaz mesela erkek tarafındaysanız. sizin göreviniz biraz burnu havada, biraz kızı süzer şekilde mağrur ve gururlu yerinizde oturmaktır kızla çok yakın olsanız bile.

bir de bekarsanız size nişan kurdelesinden parça yutturmaya çalışan teyzeler var. onlardan kaçın.

ha bir de şu var: (bkz: nişan yastığı)
  • hazırlıklar başlasın! bizde tarih belli degil. yuzük begendik, sırada elbise takım bakcaz ben ev icin kucuk susler bakcam hafta sonu. eheh hazırlıgı bile tatlı ^_^
hesabın var mı? giriş yap