şükela:  tümü | bugün
 • mantıklı iş. nişanda taktık işte amk.
 • (bkz: kombine biletin şampiyonlar liginde geçmesi)

  elbette a+ avrupa kulüplerinde farklı. avrupa kupaları için farklı kombine sistemleri var.

  sonuçta adamlar bir sezonda şampiyonlar ligi maçı yapıyor, haklılar.
 • eşimin ailesi kayserili.

  sistem şu: kayserililer (en azından benim eşimin tüm sülalesi) nişanda takı takıyor. ama ne takmak. bayağı böyle burma bilezikler, beşi bir yerdeler filan. kızın eli kolu doluyor. bizim nişanda gelen giden elime koluma bilezik taktı. eşime (o gün için nişanlıma dönüp) "ya bunlar bana trabzon bileziği filan takıyor nişanda, düğünde ne takacaklar acaba?" dedim. bana malum hareketi yapıp "aha da bunu, daha ne takacaklar la işte, bizde her şey nişanda takılır, düğünde gelinir, göbek atılır" dedi.
  bakakalmıştım yüzüne.
  mantığını sonra öğrendim. bunların hepsi tüccar insanlar. kafa hep kar-para-vade zart zurt mantığında çalışıyor. burada da mantık şu: nişanda takılan takıları satıp evini krallar gibi borca harca girmeden döşüyorsun. bunun iki avantajı oluyor: 1) yeni evliyken her ay borç/ senet vs ödemek için göbeğin çatlamıyor. 2) nişanı kolay kolay atamıyorsun.
 • önce pazarlık meselesidir; yani baştan konuşulursa sonra sorun olmaz. ikincisi nişanda takılanlar kapora mahiyetindedir, yani nişanı erkek tarafı bozarsa takıları geri alamaz, kız tarafı bozarsa iade etmelidir (hukuken de böyledir). o yüzden takı denen şeyin hukuki mahiyeti itibarıyla önemli olduğu an nişandır. düğün, keyfe keder herkesin gönlünden kopan hediye mahiyetinde takılara konu olur. mükiyeti de kimin zilyetliğinde ise ondadır. yani nişanda erkek tarafının taktığı kız tarafı nişanı bozarsa geri istenebilir ama düğünde kıza takılanlar nikahtan sonra boşanma davasında konu edilemez, tabii olarak bolanmada nişanda takılanlar da geri istenemez. bu işler de böyle...