şükela:  tümü | bugün
  • derler ki bu gelin adayi kizimizin aile ve arkadas cevresinde henuz evlenmemis olan birisi tarafindan yapilmalidir. hatta bu kisinin genelde en yakin arkadas oldugu varsayilip, bu onura layik gorulmemis diger arkadaslarin pis bakislarina maruz kalmasi muhtemeldir. ancak bu tamemen bir yanlis anlasilmadir.

    tepsiyi tutan kiz buyuk ihtimal evlenmeye karar vermis zat-i muhteremlere yardim ve yataklik etmis eski dosttur. gelin adayinin ailesi onu kizlarinin son n senesini ayri gayri gecirmedigi, her cumartesi yaninda kaldigi, yedigi ictigi ayri gitmeyen, en bir yakin arkadasi zanmaktadir. o n sene boyunca kutsal gorevini icra etmekte kusur etmemis tepcisibasi ne yazik ki bir sure sonra daralmis, kendine yeni dostluklar kurmus hatta bir noktada olaydan iyice kopmustur ki, birakin tepsi tutmayi nisana cagrilmis olmasina bile hayret etmistir. hisim akrabaya "bu da x'in cocukluktan beri en yakin arkadasi" olarak tanitilirken gulmemek icin kendisini zor tutar. her neyse tepsicibasi kendisini kapidan disari atip apartmani terk ederken icine bir huzun dolar cunku bu gecirilen guzel gunlerin anisina yapilmakta olan son gorevden baska birsey degildir.
  • ömrü boyu evlenmek niyetinde olmayan bir kişinin yapmak zorunda kalması durumunda, eylemi gerçekleştiren kişiyi oldukça kötü duruma düşüren bir eylemdir. zira kişinin tepsiyi* tutarken çekilmiş olan boy boy fotoğrafları, illa ki sonradan arkadaş çevresinin eline geçecek söz konusu hatun kişi "hani evlenmem diodun, bak hevesliymişsin işte" şeklinde geyik malzemesi edilecektir. daha da trajikomik bir durum ise, yüzük takma ve kurdeleyi kesme faslını takiben, mevzubahis kurdeleden kesilen parçaların başta tepsiyi tutan gariban olmak üzere, ortamda bulunan-bulunmayan tüm evlenmemiş,yahut evlenip boşanmış, yahut evli olan ve boşanıp başkasıyla evlenmek isteyen, yahut ortamdaki insanların ulaşabileceği mesafede olan tüm havvakızlarına dağıtılması faslıdır. zira hayatımdaki ilk ve son* tepsi tutma deneyimim sırasında kurdelenin kallavi bir parçasının gelinin babaannesi tarafından bana verilmiş olması beni derin düşüncelere gark etmiştir* * * * *. tepsiyi tutanı gelin seçmekte, tepsiyi tutan kişinin ille de bekar* olması gerekmektedir. ayrıca tam kurdele kesilecekken "aa kesmiyor bu makaaaas" diye bağırılması, ve buna istinaden kurdeleyi kesmekte olan şahsın yüzük tepsisine bir miktar para bırakması da adettenmiş. "yok yahu,kesiyor işte" şeklinde cimri ya da anlayışsız bir kurdele kesenle muhatap olunması durumunda tepsiyi tutanın içinden küfür etmesi de tarafımdan adetlere eklenmiş bulunmaktadır.
  • evin genç kızları arasında tepsi tutana verilen bahşiş sebebiyle kavga çıkmasına neden olacak unutulmamasını dilediğim gelenek
  • kina gecesinde kina tepsisini tasimak gibidir. lakin kina tepsisi elden ele gezdigi icin paylasim daha fazladır...
  • gelinin, canım baldızım modundaki çıtır kızkardeşine yakışan şahane eylemdir.
  • gelinin, bu hizmet karşılığında adetlerimize uygun olarak tepsi tutucu kızımıza bir hediye alması gerekmektedir.
  • genelde gelinin veya damadın kız kardeşine düşen görev.