şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nişasta bazlı şekerler; şeker pancarı ve şeker kamışından üretilen şekerlerin (sakaroz) dışında, nişasta bazlı hammaddelerden (mısır,buğday, patates) çeşitli kimyasal yollarla üretilen genel olarak glikoz, izoglikoz, fruktoz ve türevlerinden oluşur.

  nişasta bazlı şekerler doğrudan tüketilmemekte, daha çok şekerli ürünler sanayinde girdi olarak kullanılmaktadır. bu tatlandırıcıların başlıca kullanım alanları; şekerlemeler, şekerli ve unlu ürünler, dondurma, helva, reçel, marmelat, alkollü ve alkolsüz içeceklerdir.

  sanayinin nişasta bazlı şekeri tercih etmesinin en önemli sebebi maliyettir. türkiye, dünyanın en büyük 4. şeker pancarı üreticisiyken, ton başına 250-300 dolar daha ucuz olan “mısır şurubu” üretmek için sadece 2010’da 500 bin ton mısır ithal etti. ancak içeriğinde fruktoz olan mısır şurubu ile yapılan gıdalar, doktorlara göre kronik hastalıkları salgına dönüştürüyor.

  tokluk hissi vermeyen ve kanserden kalp hastalıklarına ve karaciğer yetmezliğine kadar birçok kronik hastalığa yol açtığı ileri sürülen nişasta bazlı şeker, fransa, hollanda ve ingiltere’de yasaklandı.

  bağımsız bilim adamlarının, “mısırdan elde edilen nişasta bazlı şekerde yüksek oranda fruktoz (meyve şekeri) var. fruktoz, tokluk hissi uyandırmaz aksine yedikçe yedirir.

  kronik hastalıklar salgına dönüşmeden önlem alınmalı” dediği nişasta bazlı şeker için türkiye bir cennet durumunda.

  dipnot:

  1 - (bkz: nbş)

  2 - (bkz: nişasta bazlı şeker raporu ve olası sonuçlar)
 • gdo'lu mısırdan üretilen sağlık bakanlığının tehlikeleri konusunda uyardığı yasal zehir.
 • kanser ve sirozun artmasindaki baslica sebep.

  https://yesilofke.com/…bir-bas-belasindan-kurtuldu/