şükela:  tümü | bugün
  • alexandroupolis'de (bkz: dedeağaç) balık ve deniz ürünleri restoranıdır. sahil şeridinde, deniz fenerine yakın, sahili dik kesen sokaklardan birinde muhkemdir. mezeler ile birlikte mutlaka kabak kızartmasını tavsiye ederim. kabak kızartmasını birden fazla yunan şehrinde denemekle birlikte alexandroupolis'in atmosferi nedeniyle bilhassa öneririm. diğer mezeler zaten bilindiği üzere ortalamamın gayet üzerinde. ouzo kısmı en çık zorlanacağım kısım, nedeni; rakı damak tadına sahip türkler için zor bir içki. ama bir gece için denemekte zarar yok. damak tadınız körelmiyor. akşam saat sekiz dolaylarında sahilden gezerek restorana ulaşıp birkaç saatinizi nefis mezeler ile baş başa geçirin. türkçe'yi gayet iyi konuşan genç delikanlıyla ve azıcık utangaç genç kız garson ile hiç zorlanmadan siparişlerinizi türkçe verebilirsiniz. hesap da öyle göz korkutacak cinsten değil. yunanistan'da hakim olan ekonomik krizin derinliklerini hissetmeden uğranması gereken bir kent ve restoran. adresi; 1 zarifi str. alexandroupolis bu da web adresi http://www.nisiotiko.gr/
  • yun. adaya dair. adasal.
  • mezelerinin taze ve lezzetli olmasının yanı sıra hoş bir ambiyansı olan mekan. fiyat-hizmet oranı oldukça iyidir. personeli güleryüzlü ve ilgilidir. türkiye'den çok müşterisi vardır ne de olsa ipsala-alexandroupoli arası 40 km. restoran sahibi kiriako bey almanya doğumludur ve balıkçı bir aileden gelir. denizin olmayışı onları 1973'te tekrardan yunanistan'a döndürmüştür. küçüklüğünden beri balıkçılığa ve mutfağa merak sarmış ve üniversite eğitiminden sonra 1998'de nisiotiko'yu hizmete açmıştır. web sitesi için tıklayın
  • onca abartı ve yazılanlardan sonra fiatları nerdeyse ikiye katlamış resmen türk istismarına başlamış bir kaç yerde rastladıgım gibi türkçe bilen elemanlarla türk düdüklemesine geçmiş mekan . mezeleri iyimidir iyidir ama o ayarda lokanta bulmak hiçte zor degil dedeagaçta, ne yazarsam yazayım mutlaka gene türklerle dolacak ama ben ne giderim nede birini yollarım.
  • geçen cuma 5 kişi gittiğimiz ve memnun kaldığımız pahalı restoran. iki sene önce yaz tatilini parga'da geçirmiş biri olarak porsiyonları biraz küçük geldi ama doyduk yalan yok. müşteriler arasındaysa bir tane bile yunanlı yoktu, hep türk. bunun yanı sıra gerçekten fazla turistik olmuş. ertesi gün sahil kısmında genellikle sakinlerinin takıldığı bir diğer tavernaya gittik ve daha çok çeşit ve büyük porsiyonlar ile karşılaşmanın yanı sıra buraya göre toplam 40 euro daha az ödedik. yani buradaki fiyatların popülaritesine göre düzenlenmiş olduğunu anladık.

bir kere gidip tatmakta bir sakınca yok bence ama civarda daha ucuza da muhteşem lezzetler var.
  • şirketten bir arkadaşımın önerisiyle dedeağaç ziyaretimde deneme şansı bulduğum restoran.

evet türkçe biliyorlar,
    evet müşterilerin çoğunluğu türk,
    evet yunanistan'da çok daha uygun bir çok restoran var,

ancak lezzet konusunda bu restoranı beğenmiyorsanız, ya hep çok üst segment yerlere takılıyorsunuzdur ya da hiç bir siki beğenmeme hastalığından müzdarip bir ekşicisiniz demektir.

madem herkes fiyat vermiş, ben de söyleyeyim.

4 vergina bira, dil balığı menü, salata, feta cheese'li makarna ve kabak kızartması için 43 euro ödedik. ucuz değil, ama istanbul'da aynı lezzetin çeyreği bile olmayan bir çok restorana gittim ve hepsi de buradan daha pahalıya geldi.
  • bana büyük kötülük yapan mekan. orada yemek yediğimden beri level atlayan damağım sebebiyle hiçbir mekandan keyif alamaz oldum.
  • dedeağaç'a giden istisnasız herkesin tavsiye ettiği restoran. ancak gittik pişman olduk zira 2 porsiyon balık ile 1 greek salataya, masaya sormadan koydukları suyu, ekmeği ile birlikte 37 euro hesap geldi. ha ambiyansı güzel, yeri güzel ama bizim türklerin gittiği mekanlara bir şeyler oluyor, fiyatları mutlaka artıyor. bu güne kadar yunanistan'da pek çok yere gittim, suya para alan yerler türklerin çoğunlukta gittiği yerlerdi.

pek çok mekan var, bir daha gider miyim bilmem. ouzeri alexis'e oturmadığıma pişmanım
  • diğer restoranlara göre biraz pahalı ama yine diğer restoranlara göre çokça da lezzetli bir yerdir.

ben burada yediğim acılı ahtapotu hiç unutmayacağım, uygun bir hafta sonu tekrar buraya kaçamak yapacağım, buna and içtim, geceleri yeminler ediyorum.

hesabı isterken beleş tatlıyı ve çayları istemeyi unutmayın.
  • az önce tek başıma 36 euro ödediğim mekan.

1 karidesli spagetti (normal)
    1 kızarmış hellim (normal)
    1 karamelize soğanlı kalamar (gayet iyi)

su 2 euro
    kuver 1.80 euro
    içki içmem.
    tatlı ikram, istemedim
    kahve ücretli!

8 masa vardı, hepsi türk.
    herşeyin en iyisine kafayı takmış hıyarların gittiği yer.
    bunun gibi 1000 tane yer var yunan’da, sadece reklamı yok.

bonus: kuruş bahşiş bırakmadım ve garsonalar arkamdan garip garip baktılar.