şükela:  tümü | bugün
 • yunancada ada anlamina gelen kelime

  nisos kos
  nisos samos
  nisos zakynthos
  nisos lesbos
  nisos ios
  nisos kalymnos
  nisos amorgos
  .
  .
  .
  daha uzar gider bu. neredeyse tum yunan adalarin isminin os ile bitmesi tesaduf degil yani, ortada bir uyum var.
 • megara kralı. hükümdarlığı başındaki şarap kırmızısı bir saç teline bağlıdır. girit kralı minos kenti kuşattığında, nisos'un kızı skylla ona aşık olur. uyumakta olan babasının başındaki saç telini keser ve kenti düşmana teslim eder.
 • giritli, yunan, çek ve türk gibi farklı kökenlerden müzisyenlerin bir araya geldiği bir müzik topluluğu.
  klarnet çalan ve beste yapan nikos koulouris ile kaval ve aynı zamanda vurmalı çalgıları çalan tomas rossi topluluğun kurucuları.
  koulouris ve rossi'nin müziğe olan ilgi ve merakları türk ve yunan müziği sayesinde oluşmuş. çek cumhuriyeti'nde zamanla tanıştıkları farklı müzisyenlerle aynı merakı paylaştıklarını anlayınca "nisos" isimli bu geleneksel müzik topluluğunu kurmaya karar vermişler. "nisos" adı düşünülerek seçilmiş. "nisos" çek cumhuriyeti'nde bir ada gibi izole, yurdundan uzak ve bir kök arayışı içerisinde.

  "nisos" geleneksel bizans ve osmanlı müzik geleneğine dayanıyor. türkiye ve yunan adaları -özellikle girit- ritimleri bu geleneksel müziğin önemli bir parçasını oluşturuyor. iki dilde söylenen geleneksel türkü ve şarkıların yanı sıra "nisos" yeni şarkılar da yaratıyor ve bu yeni şarkılarla türk, bulgar, yunan ve yahudi geleneğini harmanlamaya çalışıyor. topluluk; geçmişin müzik geleneğini yaşatmak, onu devam ettirmek ve aynı duyguyu taşıyan insanlar arasında kalpten kalbe bir köprü kurmak için çaba gösteriyor.

  www.myspace.com/nisos

  www.reverbnation.com/nisos

  http://www.facebook.com/nisos.ensemble
 • beklenmedik bir ege fırtınasında nisos karpathos'un kuytusuna sığınabilmem sayesinde bir defa daha ertelemiştim o gün azrail ile randevuyu. yeri başkadır, doğum yerim desem yeridir.
  bu sebeptendir ki nisos* deyince aklıma illaki o gelir...
 • ''piji'' adli sarkilari cok keyifli olan gruptur.http://www.youtube.com/watch?v=ol3wms-hr_e
 • (bkz: #27429941)
 • ''insanlarla ve yaşananlarla benzerlikleri sadece kurgudur ve senaryo yazarlarının (hasta) zihinlerinin ürünüdür.)
  şeklinde sonlanan 2009 yılı yapımı yunan filmi. film, kimin eli kimin cebinde olduğunun bilinmediği bir yunan adasında geçiyor. üçkağıtçı belediye başkanı, kaçakçı polis müdürü, eşcinsel papaz ve anarşist öğretmen gibi tiplemeleriyle orta karar bir komedi.