şükela:  tümü | bugün
 • a song of ice and fire serisinde, azor ahai'nin eşidir. azor ahai karanlık'la yaptığı savaşta ona yardımcı olacak kılıcı yaratmak için nissa nissa'yı feda etmiştir.

  --- spoiler ---

  buralar azıcık spoiler'a kayabilir kitabın/dizinin gidişatı ile alakalı.

  gerek melisandre'nin kitaplardaki "ı pray for a glimpse of azor ahai, and r'hllor shows me only snow." * * cümlesi hem de ygritte'in nissa nissa gibi jon snow'un esas amacı uğrunda ölmesi gibi bir takım benzerlikler jon snow'un azor ahai'nin tekrar gönderilmiş hali olduğu teorisini desteklemektedir.

  --- spoiler ---
 • nissa nissa, azor ahai'nin karısıydı. azor ahai tarafından ünlü kılıç ışık getiren'in yaratılması için kurban edilmiştir.

  dünyanın karanlığa gömüldüğü zamanlardı. karanlığın karşısına dikilecek kahramanın daha önce hiç görülmemiş emsalsiz bir kılıcı olmalıydı. azor ahai, otuz gün otuz gece hiç uyumadan tapınakta kaldı ve kutsal ateşte bir kılıç dövdü. erit, döv, katla. erit, döv, katla. kılıç tamam olana kadar. ama soğutmak için suya soktuğunda çelik parçalara ayrıldı.
  o bir kahramandı, baştan başladı. bu sefer tam elli gün elli gece tapınakta kaldı ve dövdüğü kılıç, ilkinden daha iyi görünüyordu. azor ahai bir aslan yakaladı, çeliği hayvanın kalbinde soğutacaktı ama kılıç canavarın kalbine değer değmez yine parçalara bölündü. azor ahai'nin kederi büyüktü, ne yapması gerektiğini bilmiyordu.
  üçüncü gün, kılıç için yüz gün yüz gece çalıştı. kılıç, kutsal beyaz alevler içinde parlarken karısını çağırdı. "nissa nissa" diye seslendi kadına, karısının adı buydu. "göğsünü aç ve seni bu dünyadaki her şeyden daha fazla sevdiğimi unutma." kadın, adamın dediğini yaptı ve azor ahai sıcak çeliği karısının kalbine sapladı. kadının içindeki bütün kan, bütün cesaret, bütün güç çeliğe aktı ve ışık getiren yaratıldı.