şükela:  tümü | bugün
 • gözlerin istem dışı, ritmik hareketleri.hastalık belirtisi olan nistagmus iki türdür: pandüler yani saat sarkacı gibi, aynı hızda gidip gelici ve ritmik nistagmus ki, bir yöne yavaş, aksi yöne hızlı hareket edicidirler. pandüler nistagmus, doğuştan mevcut olan bir hastalık olabilir. bazen görme bozukluğu ile olur. diğer bütün nistagmuslar ritmiktir. meniere hastalığında, alkol, barbitürat zehirlenmesinde, beyincik hastalıklarında çok rastlanan önemli bir bulgudur
 • gözlerin istemsiz olarak ileri geri hareketidir.
  göz bebekleriniz sanki bir tenis maçını hızlı çekimde izliyormuş gibi görünür.
  çift görme ve titreyen görüntü insanı deli eder ve düzeltme adına gözlere belirli aralıklarla vurmanıza sebep olur.

  ..sürekli baş dönmesi ve etrafı çift görme şikayeti ile hastaneye gittim. gözlerim kapalı acilde sedyede yatıyorum. açtığım zaman midem bulanıyor çünkü. neyse bir doktor ordusunun geldiğini duydum. biri eğilip göz bebeklerime baktı hey millet çabuk gelin süper bir nistagmus var burda dedi. hiç bu kadar çok erkek aynı anda gözlerimin içine bakmamıştı.

  not: gördüğüm kadarıyla doktorların hepsi erkekdi ya da bana öyle geldi veya ben öyle istedim :)
 • karanlık ortamda çalışmaya bağlı olarak(efor sarfederek) ortaya çıkabilecek bir meslek hastalığıdır.
 • vestibüler(denge ile alakalı) bir reflekstir. gözün bakış noktasını foveadan kaçırmamak için yaptığı hareketlerdir.vestibüler reseptörler zedelenirse oluşmaz. fizyolojik de olabilir patalojik de.
 • gözleri başın hareketlerine göre hareket ettiren bir refleks. baş hareketsizken olması patalojiktir.
 • bunun isteklisi var bende. yani ben istediğimde gözlerimi çok hızlı bir şekilde titretebiliyorum. yaptığımda uzaylı muamelesi görüyorum orası ayrı.

  lan harbiden ben ne biçim adamım, ne kadar acayiplik varsa bünyemde toplanmış. göz titretme, bazen sağ bazen sol eli kullanma (ör. yazarken sol , top fırlatırken sağ elimi kullanıyorum), daha var bir kaç acayipliğim ama aklıma gelmedi bak şimdi.

  en kötüsü askerde atış yaparken tüfeği sol omza dayayıp sağ gözle nişan almaya çalışmaktı.
 • göze ait bir reflextir. genelde kişinin kendi etrafında dönerken gözlerini bir noktaya sabitleyip, o nokta görüş alanından çıktığında diğer bir noktaya sabitlemesiyle tarifi yapılır. bu harekette (kendi etrafında dönme) 2 fazlıdır.
  1. fazına nistagmusun yavaş fazı denir ve kişinin dönerken gözün sabitlendiği (fikse edildiği) noktaya bakışını koruması (başın hareketinin tersine) şeklinde tarifi yapılır. bu hareket dönüş yönüne terstir.
  2. fazına ise nistagmusun hızlı fazı denir ve dönme hareketi nedeniyle fikse edilmiş noktanın görüş alanından çıkması sonrasında gözün hızlı bir sakkadik hareket yapması ve yeni bir noktaya fikse olması ile tarif edilir. bu hareket dönüş yönüyle aynıdır.

  dönme eylemi sonlandırıldığında kişinin gözleri dönüş yönünün tersine doğru kayar ve buna "post-rotatuvar nistagmus" denir.
  bir tıp terimi olduğu için klinikte de kullanılır ve daha çok hızlı fazdan bahsedilerek kullanılır.
 • başın veya gövdenin rotasyonu sırasında retinadaki görüntüyü mümkün olduğunca sabit tutmak için yapılan hareketler.
 • bu dertten mustarip biriyle yüz yüze konuşmak gayet eğlencelidir.
 • siyam kedilerinde sık görülür