şükela:  tümü | bugün
 • gözlerin istemsiz olarak ileri geri hareketidir.
  göz bebekleriniz sanki bir tenis maçını hızlı çekimde izliyormuş gibi görünür.
  çift görme ve titreyen görüntü insanı deli eder ve düzeltme adına gözlere belirli aralıklarla vurmanıza sebep olur.

  ..sürekli baş dönmesi ve etrafı çift görme şikayeti ile hastaneye gittim. gözlerim kapalı acilde sedyede yatıyorum. açtığım zaman midem bulanıyor çünkü. neyse bir doktor ordusunun geldiğini duydum. biri eğilip göz bebeklerime baktı hey millet çabuk gelin süper bir nistagmus var burda dedi. hiç bu kadar çok erkek aynı anda gözlerimin içine bakmamıştı.

  not: gördüğüm kadarıyla doktorların hepsi erkekdi ya da bana öyle geldi veya ben öyle istedim :)
 • gözlerin istem dışı, ritmik hareketleri.hastalık belirtisi olan nistagmus iki türdür: pandüler yani saat sarkacı gibi, aynı hızda gidip gelici ve ritmik nistagmus ki, bir yöne yavaş, aksi yöne hızlı hareket edicidirler. pandüler nistagmus, doğuştan mevcut olan bir hastalık olabilir. bazen görme bozukluğu ile olur. diğer bütün nistagmuslar ritmiktir. meniere hastalığında, alkol, barbitürat zehirlenmesinde, beyincik hastalıklarında çok rastlanan önemli bir bulgudur
 • 5 yaşındaki oğlumda olan gözlerde istemsiz titreme rahatsızlığı. daha 3-4 aylıkken çocuk doktorunun arayıcı göz hareketi var göz doktoruna götürün demesiyle fark ettik. her şeye başını sola doğru çevirerek bakıyor, cepheden baktığı zaman gözleri titriyor.

  öncelikle mr çektirdik allaha şükür bir şey çıkmadı, göz doktoru görme konusunda sıkıntısının olmadığını ama baş pozisyonunun düzeltilmesi gerektiğini ifade etti. beyoğlu göz hastanesinde dr. birsen gökyiğit'e götürdük, önce botox yapalım şayet düzelirse göz kasını keseriz, düzelmezse boşuna kesmeyelim dedi. ocak 2019 da göze botoks yapıldı ve çocuk cepheden bakmaya başladı. göz titremesi %80 azalmıştı. botoksun etkisi geçince tekrardan gittik ve hocamız ameliyata karar verdi. 10 aralık 2019 tarihinde ameliyatı olacak.

  süreklilik arz eden gözlerde titreme ve yan bakma gibi belirtiler varsa gecikmeden göz doktoruna görünmekte fayda var.

  edit 12.12.19: ameliyatı gerçekleşti, ayılıp odaya çıktığında gözleri kapalı olduğu için korkudan çok ağladı ama narkozun etkisi geçince durumu izah ettik paşaya, anladı ve gözleri kapalı uslu uslu oturdu. bu noktada verilen göz damlasını zamanında damlatmak ve gözü rüzgardan, tozdan ve temastan korumak çok önemli. gözde kanlanma mevcut ve önümüzdeki günlerde gözde kaymalar, çift görmeler olacak, botokstan buna hazırlıklıyız.

  edit 19.12.19: şu an görmede vs. de bir sorun yok. gözleri kanlı, titreme hemen hemen yok denecek kadar azaldı. göz damlası var, ihmal etmeden kullanıyoruz. gözde kayma vs sadece botoxta oluyomuş ameliyat sonrası olmadı.

  edit 17.01.20: uzun süredir gitmediğimiz çocuk doktorumuz gözlerini hemen fark etti düzelmiş dedi. biz de ameliyat oldu dedik. yine yan bakıyor ama %70 düzelme mevcut, net sonucu 1 aya göreceğiz.

  edit 10.07.21: eskisi gibi çok yan bakmıyor ama ameliyatın etkisi azaldı gibi. nisan ayında doktora gittik bir damla verdi düzelmezse operasyon dedi. ağustosta randevumuz var.

  edit 20.10.21: ameliyat öncesi kadar olmasa da halen yan bakış mevcut. titreme çok azaldı, dr bu sefer lioresal verdi her gün kullanıyoruz, tabi bu ilacı almadan önce çocuk nörolojisine gidip olur aldık sonra kullanmaya başladık.
 • vestibüler(denge ile alakalı) bir reflekstir. gözün bakış noktasını foveadan kaçırmamak için yaptığı hareketlerdir.vestibüler reseptörler zedelenirse oluşmaz. fizyolojik de olabilir patalojik de.
 • gözleri başın hareketlerine göre hareket ettiren bir refleks. baş hareketsizken olması patalojiktir.
 • bunun isteklisi var bende. yani ben istediğimde gözlerimi çok hızlı bir şekilde titretebiliyorum. yaptığımda uzaylı muamelesi görüyorum orası ayrı.

  lan harbiden ben ne biçim adamım, ne kadar acayiplik varsa bünyemde toplanmış. göz titretme, bazen sağ bazen sol eli kullanma (ör. yazarken sol , top fırlatırken sağ elimi kullanıyorum), daha var bir kaç acayipliğim ama aklıma gelmedi bak şimdi.

  en kötüsü askerde atış yaparken tüfeği sol omza dayayıp sağ gözle nişan almaya çalışmaktı.
 • karanlık ortamda çalışmaya bağlı olarak(efor sarfederek) ortaya çıkabilecek bir meslek hastalığıdır.
 • vestibular sistem, baş hareketsiz durumda iken göz kaslarının tümüne dengeli bir şekilde impulsların gitmesi, her iki gözün sabit pozisyonda kalabilmesini sağlar. bu sistemin lezyonlarında ise baş hareketsiz durumda iken göz kaslarına giden impulsların dengesinin bozulmasına bağlı olarak patolojik nistagmus ortaya çıkar.
  hareket eden bir objenin gözle takip edilmesinde cerebellum’un rolü vardır. bu nedenle cerebellum lezyonlarında da patolojik nistagmus ortaya çıkar.
 • göze ait bir reflextir. genelde kişinin kendi etrafında dönerken gözlerini bir noktaya sabitleyip, o nokta görüş alanından çıktığında diğer bir noktaya sabitlemesiyle tarifi yapılır. bu harekette (kendi etrafında dönme) 2 fazlıdır.
  1. fazına nistagmusun yavaş fazı denir ve kişinin dönerken gözün sabitlendiği (fikse edildiği) noktaya bakışını koruması (başın hareketinin tersine) şeklinde tarifi yapılır. bu hareket dönüş yönüne terstir.
  2. fazına ise nistagmusun hızlı fazı denir ve dönme hareketi nedeniyle fikse edilmiş noktanın görüş alanından çıkması sonrasında gözün hızlı bir sakkadik hareket yapması ve yeni bir noktaya fikse olması ile tarif edilir. bu hareket dönüş yönüyle aynıdır.

  dönme eylemi sonlandırıldığında kişinin gözleri dönüş yönünün tersine doğru kayar ve buna "post-rotatuvar nistagmus" denir.
  bir tıp terimi olduğu için klinikte de kullanılır ve daha çok hızlı fazdan bahsedilerek kullanılır.
 • başın veya gövdenin rotasyonu sırasında retinadaki görüntüyü mümkün olduğunca sabit tutmak için yapılan hareketler.

hesabın var mı? giriş yap