şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2011 sonrası milli eğitim politikası adı altında anadolu lisesi sistemini tüm yurt sathına yayma ve liselerdeki başarıyı artırma amacıyla yapılan politikanın çökmesi sonucu 2017 itibariyle liselere giriş sınavı (bkz: teog) kaldırılmıştı.

  liselere sınavsız giriş sorunsalı ise herkesin kafasını karıştıracak bir mahiyet almıştı çünkü özellikle bu sene, çocuklar neye uğradığını şaşırıp hangi sınava ve hangi okullar için çalışacaklarını bilemez hale gelmişlerdi.

  işte tam bu süreçte bakanlık, nitelikli liseler adı altındaki okulların sınavla öğrenci alacağını, diğer okulların puanının olmayacağını belirtti.

  nitelikli okullar listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

  işin en acıklı yanıysa, yıllardır siyaset uğruna bu okullarda ne tür bir nitelik bıraktılar? bu sorgulanmalıdır.
 • millî eğitim bakanlığının merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzu’ndaki nitelikli okullar listesine göre 81 ilde nitelikli okullar arasına girebilen 298 anadolu imam hatip lisesi, 449 mesleki ve teknik anadolu lisesi bulunurken, tüm illerden en az 1 meslek lisesi ve en az 1 imam hatip lisesi yer alıyor. ve listede 34 şehirden hiç anadolu lisesi bulunmuyor.

  bu şehirler şunlar: amasya, ardahan, artvin, bartın, bayburt, bilecik, bolu, burdur, çanakkale, çankırı, çorum, edirne, erzincan, giresun, gümüşhane, ığdır, ısparta, karabük, karaman, kastamonu, kırıkkale, kırklareli, kırşehir, kilis, kütahya, mardin, ordu, rize, sinop, tokat, trabzon, tunceli, yalova ve yozgat.

  detay: nitelikli okullar tartışılıyor