şükela:  tümü | bugün
  • otomatik olarak diğerlerini ‘niteliksiz okul’ yapan sıfat.
    nitelikli diye kastedilen fen ve anadolu liseleri elbette.
  • malumun ilanı olan kavram. nitelikli okullar ile "niteliksiz" okullar arasındaki farkı daha da açık edecek bir kavramın doğuşudur. çözüm olacağı tek şey niteliksiz okul ile aşırı niteliksiz okulu orta noktada birleştirmek olacaktır.
  • nitelikli okul dediklerinin de kadroları değiştiği için hiç kalmayan okuldur.
  • anadolu liselerini disarda birakan bakan tanimi
  • çok hoş olmayan bir tabir. meb nitelikli okullar listesini açıklamış. şimdi düz mantıkla "niteliksiz okula giden niteliksiz oluyor." anlamı çıkıyor. bir insan neden niteliksiz okula gidip niteliksiz olmak istesin, hiç gitmeyip açık lise oku daha iyi. açık lise bile kulağa daha hoş geliyor.
  • aslında bizim dönemimizdeki (86 kuşağı) anadolu ve fen liselerine giriş sınavı geri dönmüş. (2004 mezunuyum ben mesela liseden) bütün liseler anadolu lisesi olmadan önce bursa'da 6 tane anadolu lisesi 1 tane fen lisesi vardı. bizim zaman ki başarı oranına göre liste şöyleydi.

(bkz: bursa ali osman sönmez fen lisesi)
    (bkz: bursa anadolu lisesi)
    (bkz: nilüfer milli piyango anadolu lisesi)
    (bkz: şükrü şankaya anadolu lisesi)
    (bkz: ulubatlı hasan anadolu lisesi)
    (bkz: turhan tayan anadolu lisesi)
    (bkz: gazi anadolu lisesi)

şimdi bugün açıklanan listeye baktım, bu okulların hepsi var bunların haricinde bir çok başka meslek lisesi, anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve imam hatip eklenmiş. eh nüfusun arttığı düşünülürse çok da mantıksız değil. ben pek adaletsiz bulmadım mesela bizim zamanımızda anadolu lisesi kazanamayan öğrenciler kız lisesi ve erkek lisesine giderdi. şimdi onlarıda bu listeye eklemişler. ayrıca bursa gibi bir şehirde sadece 8 tane imam hatip eklemişler ve bu dini liselerin çoğu ilçelerde. 21 meslek lisesi, 17 anadolu-fen ve sosyal bilimler lisesi. bursa'nın sanayi kenti olduğu düşünülünce meslek lisesini arttırmak çok zekice.

bursa için kötü ilerlememişler.
  • yapılan adaletsiz saçma ve bir o kadar mesnetsiz uygulamadır. şehrimde bulunan tüm imamhatip liseleri ve fen liseleri nitelikli okul sayılırken, fen liselerinden daha yüksek puanla alım yapan anadolu liseleri niteliksiz olarak isimlendirilmiştir.475 puanla alım yapan anadolu lisesi niteliksiz iken 380 puanla alan imamhatip lisesi nitelikli sayılmıştır. içler acısı ve eğitimin ne kadar ayaga düştüğünü belirten yegane durumdur.
  • (bkz: #75989606)
  • devlet'in ideolojisine değil, bireyin kendisine yatırım yapan okullardır.