şükela:  tümü | bugün
 • genellikle bir nitrojen, üç oksijen atomundan oluşan (no3) azot içeren bileşiklerdir. nitrojen döngüsünün doğal bir parçası olarak nitritlerin dönüşümüyle oluşurlar. nitrat, bitkinin büyümesi için hayati önem taşıyan elemanlardan biridir. doğal ve suni gübrenin temel maddesi nitrattır. fazla nitrat ise çevre kirliliğine yol açar. kolayca çözülebilen bir madde olan nitrat, topraktan geçerek yer altı sularına karışabilir. nehir, göl ve diğer su kaynaklarında aşırı nitrat birikmesi bitkilerin, ekosistemi çökertecek ve kimi zaman deniz yaşamını sürdürecek kadar çok büyümesine yol açabilir.
 • besinlerle (özellikle sebzelerle) alınan nitratlar, nitritlere indirgenmediği sürece kendi başlarına zararlı ve toksik değiller. her ne kadar gübrelemeye bağli olarak nitrat içeriği değişse de belli başlı sebzeler şu üç kategoriye ayrılmış (almanca bir kaynaktan tercüme)

  yüksek miktarda nitrat içerikli sebzeler:
  marul türevleri, ıspanak, hindiba (yaban marulu), kırmızı pancar, kırmızı turp, bayırturpu, rezene

  orta miktarda nitrat içerikli sebzeler:
  kereviz, lahana türevleri, kıvırcık lahana, patlıcan, zucchini

  az miktarda nitrat içerikli sebzeler: :
  domates, havuç, kabak, karnabahar, kırmızı biber (paprika), kırmızı lahana, bezelye, yeşil fasulye, sarımsak, soğan, pırasa, patates
 • (bkz: nitroselüloz)
 • anjina pektoris te seçenekler arasında en avantajlı ilaç. ven ve arterlerde vd yi sağlar. kalbe venöz dönüşün azalmasına sebep olur bu da. sonuçta miyokardın daha az oksijene ihtiyaç duyması sağlanır.
 • hamilelikte vücuda alındığında plasentanın geçirgenliğini azaltır... madensularında bulunduğundan dikkat etmek de fayda vardır...
 • akvaryumun filtresi bozulduğunda oranı yükselip balıkları hasta eden kimyasal. çözümü nitratı nitrite çeviren muhtelif bakteri kültürleri,

  imiş, tatile giderken akvaryumunu emanet eden dostlar sağolsun öğrenmiş oldum. yoksa patisi olmayan narin canlıların benim gibi beceriksizin evinde ne işi var!
 • 'müthiş' bir baş ağrısına neden olabilir, dedi kalp-damar cerrahı hoca. 'ben de asistanlığımda denemiştim merak edip.'

  baş ağrısından muzdarip olan benim hastam. her allahın günü 'dohtor başim çoh ağgriy' diyordu. ben de hocalara söyledim. hastanın ajite dendiği sırada üstteki cümleler söylendi.
  işte bunu duyan ben ki kendi üstümde deney yapmayı çok severim- ilaç arabasından nitrat aldım, arkadaş da istedi, 1 tane daha almadık ona. benimkini kırıp içtik, devlete zarar gelmesin. böyle de iyi çocuklardık.

  sonuç: tat, bi başka iğrenç, leş. bu dil altı hapı emdik, bitti 1-2 dakika sonra benim beynimin içinde puf sesi gibi üflemekli, genişlemekli bir şey oldu ( doğal olarak tabi, ilaç vazodilatör ) arkadaşta hiçbir şey olmadı.
  böylece yarım hapı tek kullanımla, hastanın iddiasını çürüttük efendim. varsa merak ettiğiniz ilaç, sizin için deneyip tecrübelerimi paylaşabilirim.
 • no3 yapisinda eksi 1 yuklu anyondur.