şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: nitric oxide)
  • (bkz: azot oksit)
  • kalp damar cerrahisi, göğüs cerrahisi ve yenidoğan ünitelerinde pulmoner hipertansiyon tedavisinde inhale olarak kullanılmaktadır.
  • sertleşme sorunu yaşayan talihsiz hastalarda genelde eksikliğine rastlanan salgı maddesine verilen addır aynı zamanda.
  • sitotoksiktir,yani hücreyi öldürebilir.
    bir de benim nickimdir. yeni aldım. ders çalışırken oldu.
  • nitrik oksit****(formülü = no*) gaz fazında olan bu bileşik memeli vücudunda önemli bir sinyal molekülüdür . (no) l-arginin aminoasidinden sentezlenmektedir . 1987 yılında salvador moncada ve grubu bu sentezi ve sentezin basamaklarını ortaya koymuşlardır . gösterimi şu şekildedir . daha kapsamlı bilgi için [http://www.tfd.org.tr/eski/mersin_kansu1.pdf http://www.tfd.org.tr/eski/mersin_kansu1.pdf] adresine bakabilirsiniz .
  • öncülü arginindir.ve 2.haberci olarak cgmp'yi kullanırlar.argininden nos ile sentezlenirler.nos'un kofaktörleri:hem,nadph,fad,fmn ve tetrabiopterin'dir.arginin'den nos ile sitrüllin ve no sentezlenir.

bu sentez vasküler endotelde olur.ve komşu düz kas hc'e sızar no.ve sitozolik guanilat siklaz'ı akt.eder ve cgmp artar.(anp,bnp ve no cgmp kull.) cgmp ise tüm düz kaslarda gevşeme yaparlar.

no'un görevleri:

1-vazodilatördür ve kan basıncının düzenlenmesinde önemlidir.
    2-penis ereksiyonu için gereklidir; sildenafril cgmp fosfodiesterazı inhibe ederek etki gösterir.
    3-beyinde ve periferal otonom sinir sisteminde bir nörotransimiterdir.
    4-no’nun düşük düzeyleri, infantil hipertrofik pilor stenozunda pylorospazmdan sorumludur.
    5-iskelet kaslarının gevşemesinde rolü vardır.
    6-makrofajların bakterisidal etkilerine aracılık eder.
    7-immun sistem üzerine olumlu etkileri vardır.
    8-trombositlerin, adezyonunu, aktivasyonunu ve agregasyonunu inhibe eder.
  • no sentaz sitokrom p450 ilişkili bir enzimdir.

enzimin kofaktörleri: nadph,fad,fmn,hem,tetrahidrobiyopterin'dir.arginin'den no ve sitrüllin yapar.

no'da sitoplazmik guanilat siklaz'ı aktive ederek cgmp yapar.bu da tüm düz kaslarda gevşeme yapar.
  • vücutta nitrat-nitrik oksit yolağı ile sentezlenebiliyor ve nitratın da %75'i beslenme yoluyla kök sebzelerden alınıyor. özellikle akdeniz diyetinin faydası burada da karşımıza çıkıyor. biliminsanları boş durmamış ve hangi sebze ne kadar nitrat içeriyor hesaplamış.

nitrat şampiyonu bilin bakalım kim? roka :d

pancar, ıspanak ve yeşil yapraklı marulu yine nitratça zenginler, bunları biliyordum ama rokayı okuyunca şok oldum. ne bileyim roka benim için boş bir ot gibi bir şeydi ama bu minicik otçuklar çok faydalı.

tabi günde en az 80 gramlık bir tüketimden bahsediliyor; 80 gram rokayı tüketmek zorlayabilir ama sebzelere roka, marul, ıspanak koyup çeşitlendirip en kolay yoldan da pancar tüketmek daha kolay olabilir. bu arada pancarın suyunu sıktığımızda 24 saat içinde hızla nitrat düzeyi düşüyormuş çünkü içinde nitratı tüketen bakteriler ürüyor. bu durumda aklımıza hemen detoks içecekleri geliyor? acaba bunlar pastörize ediliyor mu??...

bu roka, ıspanak, pancar ve marul grubu 2 unit nitrat içeren yani nitratça zengin grup diğer sebzelerde bu oran hemen düşüyor.

nitrik oksit spor sonrası recovery için çok faydalı; hem de o bölgedeki kan akışını artıyor. bu nedenle sentezi için dozunda nitrat alımı önemli. sadece makrobesin değil nikrobesine de odaklanmanın önemini bir kez daha vurgulayalım.

bir de değişik bir bilgi daha; yaz mahsülü sebzeler nitratça fakir olurmuş. uzun güneş ve düşük yağıştan dolayı. kullanılan tarım ilaçları da etkilermiş. en iyi kışın alınırmış.

kaynak makaleyi merak edenler buyursun:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…c3575935/#!po=9.17722