şükela:  tümü | bugün
  • kafası çalışan ender ilahiyatçılardan; yakında bu başlığın altı entry dolacak, demedi demeyin.
  • 28 mart 2012 tarihinde skytürk tv de yayınlanan konuşması ile ülkemiz insanının tarih sayfasındaki yerini çok iyi kurgulamış bilim adamıdır. din ve tanrının sorgulanmasının islamda yasak olmadığını söyleyen ender ilahiyatçılardandır.

"ben hem ilahiyatçı, hem sosyalbilimciyim" demiştir.
    yayını kaçıranlar buradan izleyebilir.
  • 28 mart 2012 tarihinde skytürk tvde yayınlanan konuşmasına nereden denk geldim bilmiyorum ama bugün beni 1 - 1,5 saat ekrana kilitleyebilmiş adamdır. gerek yorumlamaları, gerek analizleri, gerek ise vurgu yaptığı detaylar ile muhteşem bir program ortaya çıkarmıştır.

herkesin 1 kere olsun izlemesi gerektiğini düşünüyorum.
    (bkz: #27934764) burada bir yazar sağolsun link de koymuş.
  • programda da teyit edildiği üzere kendisi adnan kahveci'nin kuzeniymiş. o yorumların üzerine bu bilgi yüzde bir tebessüm oluşturmadı değil. gerçekten değerli bir aileye mensupmuş kendileri. bu arada kendisinin bir çok kitabı bulunmakta. ilk fırsatta temin edip, okuyup, zihinleri açmak lazım.
  • kabataş erkek lisesi okulunda, okulumda bugün bir söyleşi yapan hoca. gerçekten çok ama çok farklı bir insan ve konuşması bpyunca ufkumuzu karşı sahillerden alıp okyanuslarca genişletti tabiri caizse. kendisi de farklı olduğunu "biz kahveciler böyle deliyiz biraz!" sözleriyle anlattı zaten bizlere. ayrıca söyleşisinin ses kayı elimdedir, ilgilenen olursa mesaj ışığımı yeşillenditrmesi yeter.
  • sorun islamda değil müslümanların insan malzemesinde tespitinde bulunan bilim insanı. "18 y y a kadar dünyanın heryeri dinseldir daha doğrusu insanlığın ürettiği şeylere din denmiş" diyor. "din adamlığı----din alimliği-----teolog----teolog filozof çatallaşması----filozof

yorum çok sevmem kendime de başka yorumculara da güvenmem

bir zamanlar teologlug seviyesine gelen müslümanlar din adamlığına düştüler

teologluk felsefenin kullanılması

din alimleri islamı formule edenler onların işi bitmiştir" diyor

"farabi ibni sina ibni rüşd'ün cenaze namazlarına gidilmedi

yeni sosyal ekonomik sistem getirmeden var olana hakkaniyet ve insanilik rötuşları yapmıştır.

akademisyenler de bilgi tırcılığı şöförlüğü yapılıyor. felsefe denince sistematik düşünme nasıl yapılırla ilgilenmeli."
  • halk tv de kendisinden bilir kişi gibi yararlanmaktalar şu anda. tefsire karşıymış " allah bunu demek istedi" mantığına karşı olduğu için. bu çok anlaşılabilir bişey tarafımca da ama kadir gecesi ne kadar kaza kılarsanız hiçbir sünnete karşı gelmez hükmünü neye göre verdi onu merak ettim? burda kadir gecesinde olduğumuz şu günde heves mi kırmaya çalışıyor?
  • ytü'de felsefeye giriş dersleri vermekte olan ilahiyatçı. derslerinde cesurca dini sorgular, öğrencilerine alanları ne olursa olsun o konunun düşünürü olmalarını öğütler. şeker, rahat bir insandır.

gel gelelim, ders işleyiş biçimi sistemsiz, programsızdır. ders notları anlatım bozukluklarıyla, tutarsızlıklarla doludur. notlarda hangi kuramsal bilginin nereye dayandığına dair veri yoktur. sınavlarda soru sorma stili de oldukça sıkıntılıdır.
  • islam siyaset düşüncesi adlı iyi kitabın yazarıdır ancak bu gün gördüğüm yeni bir kitabında (çağımız ve türkiye ), cumhuriyet sonrası yapılanlar için 'tepeden inme devrimler' diye yazması, bu klişeyi kullanması beni biraz umutsuzluğa sürükledi. bu kadar iyi bir akademisyenin böyle kolaylıklara düşmesi sağlıklı değil. tepeden inmeyen herhangi bir hareket var mıdır, toplumlar liderler ve bazı devrimci hareketler olmadan kitlelerin kıllarını bile kaldırdığı görülmüş müdür diye sormak lazım niyazi beye.
  • sorguluyorum programinda sapiens a brief history of humankindkitabi tarzi konulara degindi.

programda da insanligin dusunsel evrimlerini anlatiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=senevpj0two