*

şükela:  tümü | bugün
 • saka kuşlarına olan merakı sebebiyle bektaşi olduğunu düşündüğüm neyzen.
  ney'e olan aşkından kadınlardan uzak kalmış bir anlamda kılletül cima yaparak seyr-i süluk'un yolcularından olduğunu düşündürmüştür. başından bir evlilik geçmiştir anlatılanlara göre. evlendiği hatun bir ney'e bakmış bir de kendisine. ya o ya ben demiş.sonuç malum.
 • resim ve heykel müzesi'nin müdürlügü ve güzel sanatlar akademisi'nde resim hocalıgı yapmıs halil dikmen'in ögrencisi olmustur. bir rivayete göre de teniste de basarıları vardır..
 • türk musikisi konservatuvar'ında nefesli sazlar ana bilim dalı bşk.olarak görev yapmakta ve neyzenler yetiştirmeye devam etmektedir.
 • necdet yaşar ile muazzam bir ikili oluşturmuş üstad.
 • "sehnaz-asiran makaminin terkibini bulmak bana nasip oldu" sozuyle turk muzigi cevrelerince devamli olarak yapilan bir yanlis degerlendirmeye fena halde giydirmis olan zat. vurgu, bulmak bana nasip oldu kismindadir.
 • beşir ayvazoğlu'nun hakkında yanılmıyorsam neyin sırrı hala hasret adlı kitabı yazdığı büyük usta. bir de tabii meşhur kahraman-ı hürriyet resneli niyazi'nin yeğenidir kendileri. yani balkan kökenlidir.
 • halen uskudarda yasamaktadir
 • hamzavi melamet yolunda bir meşrebde olduğunu öğrendim. bu yıl ki mevlana ihtifallerinde şeb i arus gecesi mutribin arasında yer aldı. ney üfleyeceği anı beklerken heyecan yapmıştık ki üflemekten vazgeçti.
  çok ilginç bir rivayet vardır hakkında ki o da şudur:
  3. selim bir gece bir rüya görür. uyandığı zaman rüyasını şöyle anlatır:
  "benden 150 yıl sonra bir neyzen yaşayacak bu topraklarda ki adı niyazi'dir. bu muhterem öyle bir ney üflemiştir ki kendi üflediğim neyden hicab duymuşumdur. bıyıklarını titrete titrete bir kendi bestesi bir şevkefza eser yapacaktır ki eserin gücüne erişen pek olmayacaktır."
  rivayet bu ya yıllar sonra niyazi sayın şevkefza makamında bir şarkı yapmış. 3. selim'in rüyasında anlattığı gibi.

  yine niyazi sayın efendi'nin seyyid soyundan geldiğini de anlatan muhibbandan yine öğrendiğim kadarıyla niyazi bey "benim sohbetimde evliyaullahtan mutlaka biri hazır olur" der imiş. kendisi hakkında yapılmış hezarfen yakıştırmasına can ı gönülden katılmakla birlikte yaratanın kullarına nakşettiği esrara hayran olmamak mümkün değil demekten kendimi alamıyorum.

  yok efendim adam sünger gibi içki içermiş, şöyle yaparmış, böyle edermiş diye yan gözle bakıp burun kıvıran kardeşlere de "hayran" olmalarını tavsiye ediyorum. o zaman sır açılmaz da ne olur. sır açıldığında hakikat görünmez de başka ne görünür...
 • bu zat a yaşayan en büyük neyzen demek kuşkusuz ona yapılmış büyük bir haksızlıktır. o sadece günümüzün değil tüm zamanların en büyük neyzenlerindendir. (bkz: ucuncu selim in ruyası)

  musiki sanatını en ince ayrıntılarına kadar hazmetmis ve benzersiz legatosuyla sazında eristigi noktaya birdaha erisilmesi büyük ihtimalle imkansız olan sahsiyet. elini opmuslugum vardır. aynı odadayken garip hisler duydugum insan. neyinin kapkara olmasıda bir ayrı tartısma konusudur. 2003 senesinde ihtifallerde neyzen basıydı ancak kendisinden bir taksim dinleme serefine malesef elinin titremesi nedeniyle nail olamadık. ama bu ona hayranlıgımızı azaltacak degil. tekke tavrından sıyrılıp neyi ney yapan derin adam..

  günümüzün en büyük ebruzenlerindendir, tesbih açıcılıgında büyük bir üstaddır. hocası halil dikmen münasebetiyle güclü bir ressamdır. eski bir sporcudur. fotografcıdır. idolümüzdür pirimizdir kısacası bu ülkenin yetistirmis oldugu en derin sanatcılardandır.
 • en büyük hatası mercan dede ye ders vermek olan, büyük neyzen.