şükela:  tümü | bugün soru sor
 • toplumda referanduma götürülmesi gereken konulardan birisidir. şimdi biz dindarlar olarak ramazan'da bir ay oruç tutuyoruz, ibadet ediyoruz, sıkıntı çekiyoruz, canımız feda. rabbimiz de bize üç günlük bayram veriyor bunun sonunda. mesele daha iyi ve detaylı izah edilebilir ama basitçe böyle.

  peki ramazan boyunca dindarlara hakaret eden, sözlü ve görsel tacizde bulunan, niyetlilerin gözünün önünde canı çeksin diyerek aleni şekilde su içen yemek yiyen (herkes bizim kadar iradeli değil, neticede bazı insanların canı çekiyordur) ve böylece oruç tutanlara psikolojik olarak eziyet eden, ibadetini sakatlayan, burada dinin tüm değerlerine saldıran adamlara niye bayram tatili veriliyor? dalga geçiyorsan tatile de çıkmayacaksın kardeşim? inanmadığın dinin nimetinden yararlanmaya utanmıyor musun? hiç mi onurun haysiyetin yok? bu ne terbiyesizlik bu ne ikiyüzlülük ya?

  çok net. ramazan boyunca kişiler tespit edilmeli, oruç tutuyor mu ya da en azından oruç tutanlara karşı saygılı mı, dine karşı hürmetkar mı diye. değilse kusura bakma kardeşim sana bayram da yok tatil de yok denmeli.
 • "helali hoş olsun"

  sanki birine bir iyilik yapmis davarin dile gelip ortaya koydugu oneri.

  edit: canimiz feda diye sessizce duzenlemis basligi acan davar.
 • (bkz: lord eddard stark)

  ıhlamur marmara, batı karadeniz, orta toroslar ve kuzey anadolu'da yayılış gösterir. özellikle kuzey ve batı bölgelerimizdeki ormanlarda rastlanan sık dallı, geniş tepeli ağaçlardır.

  boyları 20-30 m'ye kadar ulaşabilir. büyüklüğü 5-10 cm arasında değişen yaprakları genellikle yürek şeklinde ve çarpık, kenarları dişli ve uzun saplıdır. sarkık çiçek demetleri sarımsı bir renge ve karakteristik bir kokuya sahiptir. çok geç açan bu çiçekler (haziran-temmuz) kurutularak çay gibi içilir.
 • (bkz: kurban kesmeyene kurban bayrami tatil olmasin)calisin o zaman anadolu comarlari...
 • böyle bir şey yapılacak olsa, en güvendiği kesimler içinde bile aslında ne kadar az kişinin oruç tuttuğunu gören yazar utancından yerin dibine girer.

  mutaassıp kesim bu irade sınavını vermek için kışın gelmesini bekliyor resmen.
 • tanim:komik trol beyani. boyle trol basliklarina yazmak adetim degil, hatta genel olarak sik sik entry yazmam ama hasbel kader okuyup, "hakkaten lan" diyenler de oluyordur. seneler once hala oruc tutarken, calistigim sirket iftar duzenlemis ve sadece oruc tutanlar gelsin demisti. cok dindar olduklarindan degil (hatta sahibi yabanciydi), muhtemelen cimriliklerinden dediler. ama bana her gun hos bes ettigim arkadaslarimi birakip kendi imkanlarimla da gidebilecegim bir yemege gitmek anlamli gelmedi. gitmedim de, tepkimi de soyledim. iftar, ramazan, bayram, su bu insanlari birlestirmek icin icat edilmistir. bunun icinde bile ayrima gitmeyi dusunebiliyorsan meseleyi pek anlamamissin. neyse trole hizmet oldu ama icimde de kalmadi.
 • başlık sahibi kardeşim önemli bir mevzuya temas ettin. madem din dışı olanlara dini imkanlar verilmemeli diyorsun o zaman dindarlar da dindışı/sekuler imkanlardan da mahrum edilmeli demelisin. mesela banka işlemleri dindarlara yasaklansın. kerhaneden, bardan, bankalardan, otellerden, içkiden, sigaradan toplanan vergilerden hizmet almasın. gavurların icat ettiği ilaçları kullanmasın. yılbaşı ve diğer tatillerden faydalanmasın. kaldı ki tatil mevzusu islam'da var mıdır? cuma namazı vakti haricinde iş güç bırakmak emredilmediğine göre dindarların tüm izinleri askıya alınsın.