• cok benzer bir durumda isim vermeyecegim buyuk otomotiv firmalari olaya gayet anlayisli yaklasmisti.

"ise yarim saat erken gelin, oglen yarim saat ara verip dinlenin dinlemeden olmaz, aksam da 1 saat erken cikmis olursunuz" dendi iscilere. once bir cogu "sagolasin patron bey allah sizi basimizdan egsig etmesing" seklinde yaklasti olaya.

sonra dediler ki "biz oglen yemek yemiyok zaten, bize iftar yardimi yapilsin bu ay oglen yemek yemeyenlerin maasina iftar zammi yapilsin". patron dedi ki olabilir mantikli. ama dogrudan para vermek olmaz, bu sefer herkes evden getirip paranin pesine dusecek biz yemek firmasiyla bozusacagiz. "aksamlari cikarken bir paket iftariyelik / tatli tuzlu yemek paketi hazirlayalim onu alin cikista" dedi. isciler homurdanmaya basladi "eyi madem..." diyerek ama paketleri de aldilar.

sonra isciler ramazanin ortasinda bi daha geldiler, "bi grup sahura kadar uyanik kalip sonra gunduz uyumak istiyor, mesai saatlerimiz degissin isteyen aksam gelsin sahur oncesi ciksin" dedi. patron dedi ki "sizin ben toynaginizi sikerim, sizin keyfinize gore is mi yonetecem lan ben?".

velhasil aslinda gayet guzel uygulanabilir bir olay. ama turkiye'de makina / uretim sektorunda calisanlar bilir; isciler calismamak, kaytarmak, isi salmak icin her turlu yola basvurur. patronu siker, is beceremez sonra da "bu patronsa ben daha iyi patronum heaamna" diye gezer. yuz gorunce astarini ister. biraz orta yol yapmanin faydasi var.
  • iş kanununa göre mesai saati 7,5 saatten fazla olan iş yerlerinde çalışanlara kesintisiz 1 saat ara verilmesi mecburidir. bu sebeple mutinetle beslenen ofis çalışanının yazdıklarının doğru olduğunu varsaysak dahi işveren kanuna uygun hareket etmiştir. aksi durumda olsa, kanuna aykırı davrandığı için cezalandırılması gerekirdi.
  • bizde tam tersi olan durumdur.

" patronun niyetlilere talebi" olarak değiştirebiliriz.
    bu durumda patron "sabah mesai 8 de değil 9 da başlasın 1saat daha uyuyun, aksam aynı saatte çıkın, fekat o 1 saatleri maaşınızdan keserim dedi" yek yea deyip kabul etmedik.

nasıl avantaja dönüştürme derdinde saçına boya tutmayasıca! kapitalizm seni de vurur, dönee dönee vuru.
  • benim şirketimin de 1 saate ek 1 saatte şirketten kampanyası yaparak yılın sadece 1 ayında olan bir durumun genele etkimeyeceğini düşündüğü ve insanların gönlünü almanın değerini bildiğini göstererek muamele ettiği talep.
  • bence bir saat geç çıkmaları daha doğru olur. zira ucu ucuna yetişmesi daha elverişli. hem sevabı çok olur, hem de çalışırken zamanın nasıl geçtiğini anlamazlar.
  • iş hukuku'na uymayan taleptir.
    ara dinlenmeler işçinin sadece yemek yemesi için değil dinlenmesi ve tekrar odaklanabilmesi için verilmektedir. dinlenmeden çalışmak çok ciddi iş kazalarına neden olabilmektedir.

madde 68. – günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında o yerin gelenekleri ve işin gereğine göre ayarlanmak suretiyle işçilere;

a) dört saat veya daha kısa süreli işlerde onbeş dakika,

b) dört saatten fazla ve yedibuçuk saate kadar (yedibuçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat,

c) yedibuçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat,

ara dinlenmesi verilir.

bu dinlenme süreleri en az olup aralıksız verilir.

ancak bu süreler, iklim, mevsim, o yerdeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak sözleşmeler ile aralı olarak kullandırılabilir.

dinlenmeler bir iş yerinde işçilere aynı veya değişik saatlerde kullandırılabilir.

bir arkadaşın uyarısını görmeme rağmen bilgilendirme amacıyla cevap yazdığım başlıktır.
  • ben bu oruç tutanlardaki mantığı anlayamıyorum arkadaş. orucun amacı fakir fukaranın halinden anlamak ve nefsini eğitmek ise neden erken çıkıyorsun? neden ben oruçluyum karşımda yemek yenmesin istiyorsun ? neden mümkünse tüm gün uyuyorsun.
  • o zaman haftasonu çalışsınlar. şaka lan, öyle dersen hiçbiri açlık ayini yapmaz.
  • adamlar 1 saat molayı akşam kullanalım demiş, şirket de olmaz demiş, yalnız bizim ekşici sığır bunu nasıl az çalışma ve yatma şeklinde anlamış bende onu anlamadım.

ayrıca şirketlerin kendi kararıdır ama bu tarz güzellikler personelin gönlünü alma açısından hoş hareketler olur.
  • 1 saat az çalışsalardı ne olacaktı? ya da bütün şirket 1 saat az çalışsa ne olacak? bu olan olay (olup olmadığından emin değilim, olmuş kabul ediyorum) tam türk partonu mantalitesini yansıtan bir olay. patronlar çalışanlarını daha az ve daha verimli çalıştırabildiğinde daha çok kar edeceklerini anladıkları zaman iş hayatı daha güzel hale gelecek.

edit: düzeltme için modoniyon'a teşekkürler
hesabın var mı? giriş yap