şükela:  tümü | bugün
 • ikinci mahmud devrinde, kavalalı mehmet ali paşa kuvvetlerinin, osmanlı ordusunu bozguna uğrattığı savaştır.
 • 24 haziran 1839 tarihinde gerçekleşmiş olan savaş.
  kavalalı mehmet ali paşa'nın oğlu ibrahim paşa'nın ordusu osmanlı ordusunu yenmiştir. ardından osmanlı devletinine yardım eden avusturya imparatorluğu, ibrahim paşa'nın donanmasını kıstırmış ve onun mısır'a geri dönmesini sağlamıştır.
 • antep'in ilk gazi olduğu savaş aslında budur.
  inkılapçı meşruti cephe-mehmetalicilerin ayak sesleri ta viyana kapılarında yankılanmıştır o gün.

  (bkz: 24 haziran dünya hidivcilik günü)
 • osmanlının askeri bağımsızlığını kaybettiği savaştır.öyle ya valisine bile söz geçiremediği ortaya çıkmıştır.
  çok konuşulmaz bu savaş,gurur kırıcılığından mıdır,yoksa resmi tarihin bizi ingilizlşer kurtardı demeyi kendine yedirememesinden midir bilinmez..

  (bkz: baltalimanı antlaşması)
 • "28 haziran cuma günü helmuth von moltke, hemen saldırıya geçilmesini önerdiyse de, din adamları cuma günü savaşılmaz gerekçesiyle kabul etmediler. bunun üzerine moltke bir gece baskını yapılmasını önerdi. din adamları yine işe karışarak gece baskınının haydutların işi olduğunu, padişah ordusuna yakışmayacağını söylediler. osmanlı ordusunun oyalanmasından yararlanan ibrahim paşa, kendi kuvvetlerini osmanlıların kanatlarını kuşatacak biçimde düzenledi. moltke'nin birecik'e doğru geri çekilme önerisini, hafız mehmet paşa onuruna yediremedi ve reddetti. sonunda mısır ordusu saldırıya geçerek osmanlı ordusunu dört saat içinde ağır bir yenilgiye uğrattı."
  (bkz: bir ülkenin geri kalmış olduğunu anlama yolları)
 • osmanlı devleti'nin fiilen bitişini ilan eden savaştır.

  ancak önce ingilizler'in, sonra da almanlar'ın desteği ile devlet 1922 yılına kadar bitkisel hayatta yaşamaya devam etmiştir.
 • (bkz: #62032307)
 • (bkz: önce tedbir sonra tevekkül)
  (bkz: önce emniyet sonra hareket)

  koskoca osmanlı devleti, kendi valisine (mehmed ali paşa) yenilmiş ve ardından anadolu'yu kaybederek kütahya' ya dek çekilip antlaşma yolu aramıştır.
  mısır ordusu osmanlı ordusunu 4 saatte mağlup etmiştir. meşhur alman general (o zaman 39 yaşında bir yüzbaşı) helmuth von moltke, anılarında bundan bahseder.

  nizip'e gelince, burası antep' in doğusunda, küçük bir kasabadır, sınır kenarındadır. az güneyinde halep bulunur, herhalde imparatorluk dönemimizde buraya bağlı olsa gerek.
 • omrunun sonuna gelmis curuk bir osmanli imparatorlugu ile bu imparatorlugun enkazini hakimiyeti altinda bulundugu yozlasmis hanedandan alip diriltmeyi amac edinmis bir generali arasinda gecen olay. bu savasa dogru ilerleyen olaylar zincirinin fitili yunanistan'in goz gore gore karadaki tum basarilara ragmen kaybedilmesi ve misir donanmasinin yok edilmesiyle ateslenmistir.

  disiplinli bir ordu ve bu orduyu besleyen bir sanayi kurup avrupa guclerine karsi koyabilecek bir guc kurmayi amaclayan kavalali mehmet ali pasa, sacma sapan siyasi buhranlar ve sosyokulturel cokusle bogusan hanedan ordusunu rahatlikla yenip istanbul'u rahatlikla ele gecirecek bir konuma ulasmistir.

  bu olayin sonu da misirin kukla yonetimi olma riskiyle yuzlesen babialinin, osmanlinin ezeli dusmani rusya basta olmak uzere avrupali guclerden yardim istemesiyle gelmistir.
  _____________________________________________________________________

  bu son osmanli hanedaninin ulkesine en buyuk ihaneti ve tarihimizin en kara olaylarindandir. avrupali elcilerin insanimizin sirtina binerek gezdikleri, askerimizi kirbacladiklari, mecliste partilesmenin hangi avrupali guce sadik olunduguyla belirlendigi les bir devri baslatmistir.
 • rus desteği ile mısır hidivliginin istanbul'u almasını güç bela durduran osmanlı'nın ingiliz ve alman kışkırtması ile yine müslümanlar arasında bir iç savaş çıkarması ile gerçekleşen savaş.

  osmanlı birlikleri 4 saat içinde patates edilmiş. tarihin en kısa savaşlarından biridir.

  bu savaş günümüze cok kalıcı bir etki birakmistir. avrupa devletleri fiilen bir arada olsa güçlü olabilecek mısır ve osmanlıyı zayıflatmış bir birine düşürmüş, savasmalari için borç para vermiştir.

  alman avusturya ingiliz destekli osmanlı

  fransa ispanya destekli mısır

  gaziantep'te birbirlerini öldürüyor.

  şimdiye bak yine ayni topraklar yine

  mısır rusya çin destekli suriye

  nato destekli türkiye savaşıyor.

  bu savaşlar öncesi osmanlı mısır beraber savaşıp osmanlı'nın avrupa'daki topraklarında olan isyanlari kolayca bastırmayi başlamışlardı. iki devlet ayri düştükten sonra ne avrupa kaldı ne mısır!

hesabın var mı? giriş yap