şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nkfvas ile karıştırmayın.
  fenerbahçe değil "futbol seven" demek burdaki.
 • (bkz: bilmukabele)
 • ahahah top beyinliler bunu incicilikle karıştırmışlar sevsinler takımlarınızı. futboldan başka da sporlar var dünyada gözünüzü açın
 • ayni zamanda "futbol sevmeyen" olarak da kullanilabilen kisaltma.
 • hürriyetin okuyucu yorumlarından:

  her yıl milyonlarca dolar dışarıdan ‘depikçi’ getirmek için harcanıyor. sıradan vatandaşlar bu yapıların içine asla sokulmuyor. sıradan üye olmak için bile çuvalla para talep ediliyor. değerli tarım alanlarına haftada sadece 90 dakika kullanılan devasa mekânlar inşa ediliyor. bunun bakımı, personeli, elektriği, suyu vb için fahiş paralar saçılıyor.

  kimi kulüplerin tepe yöneticileri nepotik (akraba kayırmacı) icraatlara yöneliyor. seyirci, reklam, yayın hakkı gelirleri; kalkınma, eğitim, bilim için değil lüks yaşantılar için harcanıyor.

  yılda 30-40 maça çıkan genç çocuklar pahalı arabalı, kaşaneli, bol tatilli bir hayat sürüyor.

  gazetelerin 2-4 sayfası her gün depikçilerin görgüsüzlük abidesi maceraları için israf ediliyor.

  tv’lerin abuk programlarında saatlerce oyunlardaki pozisyonlar yorumlanıyor. milyonlarca tv’nin yılda harcadığı elektrik enerjisini bir hesaplasak bunalıma gireriz. 20 milyon tv’nin günde 10 saat boşa çalışması 20 milyon kilowatt/saat (kwh) ya da 20 megawatt/saat (mwh) enerjinin çöpe gitmesi demektir.

  bu enerjiyle 1000 fabrika ortalama 1 gün üretim yapar!

  bu topraklarda kitlelere asla sağlıklı spor yapma yöntemleri öğretilmedi. depik kulüplerinin ekonomiye, kalkınmaya zerre katkısı olmayan faaliyetlerini eleştirenler, yazılı-sözlü olarak tehdit edilip sindirilmeye çalışılıyor.

  21. yüzyılda depik maalesef yönlendirme, uyuşturma, alıklaştırma için kullanılan bir spor dalı haline gelmiştir. bu, tüm dünyada böyledir.

  en çok para saçan kulüpler kupaları toplamaktadır. masonik örgütlerden farkı olmayan kimi kulüplere bilançoyu sormak bile suç olmuştur. depik ile çok uğraşanların bedenleri sağlıklı değildir. yani bünyeleri çabuk çökmektedir. zira depik insan vücudunda en çok tahribat yapan spor dallarından birisidir. depikçilerin kafatasları darbe alır ve bu erken yaşta birçok hastalığa sebep olmaktadır. ayrıca birçok kemikleri de kırıktır. 80-100 yıl sağlıklı yaşayabilen depikçi yoktur.

  insan bünyesi ağır, sert sporlara uygun değildir. yürüme, hafif koşma, yüzme en sağlıklı olanlardır. son 100 yılda depik her yeri kuşattı. diğer spor dalları gündemden düşürüldü. bu spora uzak duran insanlara anormal gözüyle bakılmaya başlandı. gündelik yaşamda, sosyal mekânlarda sadece depik konuşulur oldu.

  yabancıların istilasına, yalana, talana dur diyen de pek yok.